Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 10 - Detekce vlastních objektů v obrázku pomocí Haar Cascade

V minulé lekci, Detekce podobných vlastností a objektů v obrázku v Pythonu, jsme si ukázali, jak detekovat objekty pomocí předem vytvořeného Haar Cascade klasifikátoru, který jsme si vypůjčili z Githubu. Dnes si ukážeme, jak takový Haar Cascade klasifikátor pro detekci objektů dle libosti vytvořit pomocí knihovny OpenCV.

Příprava dat

Nejdříve si musíme připravit 2 skupiny obrázku a tím jsou obrázky s naším objektem (pozitivní obrázky), který chceme detekovat, a ty ostatní bez našeho objektu (negativní obrázky). Já se budu snažit detekovat pomeranč. Obrázky by měly být stejně velké (pozitivní musí být menší než negativní), proto všechny negativní budou mít velikost 150x150px a pozitivní 100x100px. Skript pro změnu velikosti si však vytvoříme později.

Pro vyhledávání obrázku doporučuji online databázi obrázků ImageNet.

Pozitivní obrázky

Pro trénování klasifikátoru potřebujeme již zmíněné pozitivní obrázky, ty však můžete všechny stáhnout ručně a vytvořit jim deskriptory. To je soubor obsahující např:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Python tutoriálu si ukážeme, jak si vytvořit Haar Cascade klasifikátor pro detekci vlastního objektu v knihovně OpenCV.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 40 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 34 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 13 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
34 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 83 Kč 71 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal MQ .
Avatar
Používám hlavně Python a zajímám se o Deep Learning a vše kolem.
Aktivity (2)