Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Lekce 3 - Administrace VPS - Update operačního systému a VIM

V minulém dílu kurzu o administraci VPS jsme se k naší VPS připojili a vytvořili si nového uživatele. Než vůbec začneme instalovat nějaký software, ujistíme se, že je náš systém aktuální. Jen tak totiž budeme schopni používat nejnovější software. Kromě aktualizace systému se budeme věnovat také editoru VIM.

Update systému

Tento krok vám popíši tak, abyste nemuseli řešit co se uvnitř děje. Zatím postupujte podle návodu, později bude vše vysvětleno.

Následujícím příkazem spustíme textový editor, ve kterém se otevře soubor s adresami repozitářů. My je odstraníme a nahradíme repozitáři nové verze Debianu.

# nano /etc/apt/sources.list

Pomocí kombinace Alt + A se přepneme do markovacího režimu a poté pomocí šipky dolů označíme celý text souboru. Následně stiskneme Ctrl + K, abychom text vyjmuli.

Nyní si zkopírujte tyto řádky

deb http://httpredir.debian.org/debian jessie main
deb-src http://httpredir.debian.org/debian jessie main

deb http://httpredir.debian.org/debian jessie-updates main
deb-src http://httpredir.debian.org/debian jessie-updates main

deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main

Řádky vložte do editoru pomocí pravého tlačítka myši. Stisknutím Ctrl + O (ó, ne nula a následně Enter) soubor uložíte a pomocí Ctrl + X ukončíte editor.

Nyní načteme nové repozitáře pomocí:

# apt-get update

A aktualizujeme systém pomocí

# apt-get upgrade
# apt-get dist-upgrade

Vyskočí nám notifikace, zda chceme zakázat uživateli root přístup k SSH. Pro naše účely zvolme, že NEchceme. Pokud bychom ovšem chtěli server používat veřejně, je vhodné zvolit ANO, aby se nikdo nemohl ani pokusit se za roota přihlásit. Vy poté můžete používat normálně vytvořeného Lojzu, který má root práva, tam již pak musí útočník znát i login uživatele. Toto nastavení se dá později změnit v souboru sshd_config.

Další notifikace se bude dotazovat, zda upgrade může automaticky restartovat běžící služby, zvolme ANO a vyčkejme na konec upgrade.

Nyní je třeba systém jen restartovat a můžeme se pustit do práce

# reboot
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Po zadání příkazu na restart systému budete odpojeni od PuTTY a bude chvilku trvat, než se VPS načte. Poté se znovu připojte.

Vlastní webhosting

Systém máme tedy aktuální. Je čas si ukázat, jak nainstalovat a nakonfigurovat PHP, MySQL a Apache. Pro Linux se pro tyto 3 technologie používá zkratka LAMP.

Apache

Nejprve si nainstalujeme Apache.

# apt-get install apache2

Pokud si nyní vložíme do prohlížeče IP adresu serveru, měla by se nám zobrazit následující oznámení:

Instalace Apache na VPS

Nyní nám tedy funguje Apache. Můžeme nyní již na protokolu http zobrazovat HTML stránky. Apache DirectoryRoot je umístěn v adresáři /var/www následujícím příkazem se můžeme podívat, co se v něm nachází.

$ ls /var/www/ -R

/var/www/:
html

/var/www/html:
index.html

VIM - "Very Important Masakr"

Vidíme, že je tam obsažen adresář html a v něm soubor index.html. V něm se nachází právě výše zobrazená informace. Jelikož do budoucna budeme potřebovat nějaký editor, tak to uděláme hned teď - Nainstalujeme proslulý, hojně používaný a také obávaný editor VIM.

Vtip – Editor VIM
# apt-get install vim

Většinou se na Linuxu nachází minimálně jeho základní verze VI. VIM je zkratka pro "VI iMproved".

Nyní můžeme VIM používat jednoduše tak, že napíšeme jeho jméno a za to buď nic a nebo soubor, který chceme vytvořit/editovat.

Podívejme se například na zmínění soubor index.html

$ vim /var/www/html/index.html

Pozn. Pro rychlejší psaní používejte tabulátor - doplňuje slova a příkazy ;-)

Editor VIM

Možná vám napadlo: "Hmm, čekal bych od toho tedy více 8-|". Nebuďte zklamaní, VIM v základu vystupuje jako klasický textový editor. Avšak dá se perfektně nastavit.

Zkusme stisknout ":" a napsat syntax on. Další užitečný příkaz je set number, který nám označí řádky čísly. A nejdůležitější příkaz, který si zapamatujte, je q, který VIM vypne. Případně q! a když bude nejhůř, tak qa!. Napište si to na papír a přilepte na monitor nebo se z vás v budoucnu stane generátor náhodných řetězců.

Editor VIM se zvýrazňováním syntaxe

Abychom nemuseli tyto příkazy stále psát, lze je zapsat do konfiguračního souboru .vimrc v našem domovském adresáři.

~$ vim .vimrc

syntax on
filetype indent plugin on
set number

Tutoriál

Na závěr dnešního dílu si dáme takový začátečnický tutoriál:

Pokud chcete něco ve VIMu psát nebo něco vložit, musíte stisknout klávesu I jako Insert a nebo A jako append (I vloží kurzor před vybraný znak, A za vybraný znak). Poté se VIM přepne do vkládacího režimu a můžete zkopírované údaje vložit pomocí pravého tlačítka myši. Pro vrácení do režimu příkazů stiskněte ESCAPE. Pokud budete chtít zrušit psaný příkaz, také ESCAPE. Soubor nyní uložíme pomocí :w a editor zavřeme pomocí :q. Pokud soubor otevřete nyní, vidíte, že se příkazy automaticky provedou. Prostřední nezmíněný příkaz slouží k automatickému odsazování řádků, např. při editaci HTML souboru a k podpoře automatického formátování kódu.

Pokud budete chtít něco zkopírovat pro použití mimo konzoli, stačí napsat příkaz :set nonumber, který vypne čísla řádků a zkopírovat tažením myši. Takto označený text se zkopíruje a vy jej můžete použít mimo session. Kopírování ve VIMu jako takovém se provádí přes Visual mód, který se aktivuje tlačítkem "V". Následné pohyby šipkami označují slovo, které se lze následně klávesou Y zkopírovat, X vyjmout a poté v příkazovém módu klávesou P vložit. Klávesa U vrátí poslední změnu.

Pokud stisknete gg (dvakrát G), dostanete se na začátek souboru. Velké G vás dostane na konec souboru. Formátovat odsazení v souboru lze pomocí kombinace gg=G.

Pomocí :tabe [soubor] lze otevřít nový prázdný tab nebo pokud zadáte soubor, tak editovat další soubor. Poté se přepíná :tabn a :tabp. :q zavře aktivní tab.

Pomocí CTRL+Z můžete VIM odložit na pozadí (minimalizovat), přepnout se do konzole, něco si vyřídit a poté se pomocí fg vrátit zpět do VIMu.

Ve VIMu lze také provádět příkazy z konzole pomocí !, například !ls ~ pro vypsání obsahu domovského adresáře. VIM se na chvilku minimalizuje a po stisknutí enteru se do něj opět vrátíte. Používat TAB pro doplňování zde lze samozřejmě také.

Pro smazání řádku lze použít dd, pro smazání více řádků číslo dd, např. 5 dd.

Odsazení doprava >>, doleva <<, pro více řádků opět přidejte číslo.

A to nejdůležitější, :q, případně :q! a při nejhorším :qa!. Pokud se vám VIM nelíbí, překonejte to teď a poté si ukážeme jak se připojit na FTP a budete si moci editovat soubory externě přes jakýkoliv editor :)

Pokud se chcete s VIMem naučit více nebo chcete udělat něco a nevíte jak - doporučuji tutoriály na: http://www.openvim.com/ a http://vim-adventures.com/. V článku však budu zmiňovat, jak se co dělá. Příště nainstalujeme MySQL a PHP.


 

Předchozí článek
Administrace VPS - Oživení naší VPS
Všechny články v sekci
Administrace VPS serverů
Článek pro vás napsal Jan Rolný
Avatar
Jak se ti líbí článek?
5 hlasů
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Neaktivní uživatel:19.11.2015 16:20

Možná bych dodal něco o GNU screenu nebo tmuxu.

Odpovědět
19.11.2015 16:20
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Jančík:19.11.2015 23:45

Jo, jo screen je super utilitka, osobně ji využívám k procesům na pozadí, ale funguje perfektně i jako takový konzolovský TeamViewer :)
U Linuxu je fakt hrozná škála věcí o kterých se dá vést dlouhá diskuze :)

Odpovědět
19.11.2015 23:45
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Atrament:20.11.2015 0:51

(I vloží kurzor před vybraný znak, A za vybraný znak)

Dovolil bych si upřesnit, že ViM je case sensitive, takže příkazy 'A' a 'a' jsou dva různé příkazy. Velké 'A' spustí vkládací režim a posune kurzor za poslední znak na řádku, kdežto malé 'a' posune kurzor pouze na následující znak. To samé platí i o 'I' a 'i' - malé začne vkládat před znak, velké na začátek řádku.

 
Odpovědět
20.11.2015 0:51
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.