Lekce 2 - Git - Instalace a vytvoření repositáře
Software Git Git - Instalace a vytvoření repositáře


V minulém dílu seriálu o Gitu jsme si uvedli ejho historii a principy. V dnešním dílu se podíváme na instalaci a tvorbu repositáře.
Instalace a vytvoření repositáře
Git klienti
Pro Git existuje spousta klientů. V základu se s Gitem pracuje v příkazovém řádku (jak to také budeme většinu času dělat v našem návodu), ale různé společnosti mají GUI nadstavby, které pouze převádějí kliknutí na nějaký příkaz. Jako se vším, jakmile se naučíte, jak to funguje pod tím, bude pro vás přechod na GUI hračkou.
Jeden klient je ke stažení na domovských stránkách Gitu (http://git-scm.com). Tohoto klienta budeme používat také my. Kromě toho existují další klienti. Pro představu uvedu TortoiseGit nebo GitHub, který má vlastního klienta. Dále je tu Git Extension, SmartGit a spousta dalších. Všechny dělají prakticky totéž. Já je používám především k vizualizaci historie nebo k přidávání souborů, protože psát 30x stejný příkaz pouze s jiným souborem není moc praktické.
Navíc velká spousta IDE má již Git zabudovaný v sobě. Buď si jej sami nainstalují, nebo detekují již nainstalovaný Git. Některé z těchto IDE jsou NetBeans, PhpStorm nebo i Visual Studio.
Instalace
Jako příklad ukážu instalaci Gitu na Windows. Na OS X je postup téměř totožný. Pro Linux je postup vypsán přímo na webu Gitu.
Na první stránce vás přivítá Git Setup Wizard. Po odsouhlasení licenční podmínek se dostanete na stránku, která vypadá nějak takto.

První dvě volby jsou jasné, ptá se vás, jestli přidat ikony do nabídky „Rychlý start“ nebo na plochu. Další nabídka je zajímavější. Ptá se na integraci do Windows Exploreru. To je nabídka, která se zobrazí, když kliknete pravým tlačítkem myši. My zaškrtneme pouze „Git Bash Here“. Přes GUI se lze dostat k repositáři jednoduše a „Advanced context menu“ přidá pouze práci s větvemi. Další dvě možnosti jsou jestli se mají konfigurační soubory otevírat výchozím editorem (nepotřebujeme) a jestli se mají .sh soubory otevírat v Bashi (také nepotřebujeme). Poslední možnost je použití fontu v příkazové řádce, zde je rozhodnutí na každém z vás. Přesuneme se dál.

Zde máme možnost nastavit, jak se bude Git ovládat. Jedna možnost je pouze z nainstalované příkazové řádky, druhá je z příkazové řádky Windows (připíše zároveň záznam do Path) anebo instalace přepíše celou Path, což bude mít za následek i přepsání některých Windows služeb. My necháme první možnost.
V posledním okně vybereme možnost konverze textů. Je to důležité, jestliže pracujete s vývojáři pod jiným operačním systémem, protože Linux a Windows používají jiný znak pro ukončení řádku. První možnost je určená pro Windows, druhá pro Unixové systémy. Třetí možnost neprovádí žádnou konverzi. Po stisknutí tlačítka „Next >“ se Git nainstaluje na váš počítač.
Kontrola instalace
Po instalaci si vytvořte novou složku. Když ji otevřete a kliknete do ní pravým, měla by se vám zobrazit nabídka a v ní by mělo být na výběr „Git Bash Here“. Po stisknutí se zobrazí příkazová řádka. Po zadání příkazu git help se zobrazí nápověda.

Nastavení Gitu
Po instalaci je ještě potřeba říci Gitu kdo jste. Slouží k tomu dva jednoduché příkazy na nastavení jména a emailu. Těmito údaji poté bude podepsán každý commit, který provedete.
git config --global user.name „VašeJméno“
git config --global user.email „Váš[email protected]“
Veškerá nastavení potom najdete pod příkazem git config --list. Nastavení hodnoty poté probíhá stejně jako u user.name a user.email.
Vytvoření repositáře
Vytvořit můžete buď nový repositář, nebo si stáhnout již existující. Příkazem git init vytvoříte nový repositář. Ale pozor, až do prvního commitu není repositář vytvořen fyzicky. Repositář lze také vytvořit ve složce už rozpracovaného projektu. Soubory zůstanou zachovány, ale opět platí předchozí pravidlo. Dokud nepřidáte soubory a necommitnete je, není repositář vytvořen fyzicky.
Pro naše účely si stáhneme již existující repositář. Poslouží nám k tomu Git samotný. Na stránkách GitHubu najdete „HTTP clone URL“ s hodnotou https://github.com/git/git.git. Stejně jako Git, i jakýkoliv jiný projekt se stahuje naprosto stejně a to příkazem git clone. Náš příkaz tedy bude vypadat git clone https://github.com/git/git.git. Tím se vytvoří nová složka „Git“ a v ní budou zdrojové kódy Gitu. Gratuluji, právě jste si stáhli váš první repositář.

V příštím díle se podíváme na základní práci s Gitem.
Komentáře


Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše