Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod do LaTeXu

Zajímá vás, co je to LaTeX? Chcete se v něm naučit? Přečtěte si tento tutoriál o profesionální sazbě dokumentů v sázecím nástroji LaTeX a budete umět profesionálně a hlavně bez chyb sázet dokumenty.

Obsah dílu

V 1. díle seriálu o sazbě dokumentů v LaTeXu si řekneme, co to vlastně LaTeX je, proč bychom ho měli používat a jak ho nainstalovat. Zároveň si na konci dílu vysázíme 1. dokument, abychom věděli, zda-li vše funguje jak má.

Motivace

Pokud se budete chtít živit jako grafik / kodér / programátor, určitě budete někdy muset napsat například technickou dokumentaci. Pokud budete psát obyčejný text třeba ve MS Word nebo nějaké jeho open-source napodobenině, bude to jednoduché a rychlé. Co když ale budete muset napsat dokument s ukázkami zdrojových kódů? To teprve zjistíte, jak moc jsou WYSIWYG editory nepraktické. Pokud toto zjistíte, je pravý čas naučit se sázet dokumenty profesionálně a to třeba v LaTeXu. Výhody LaTeXu jsou nesporné. Myslím, že hlavní výhodou, kterou ocení hlavně návštěvníci tohoto webu, je automatické zvýrazňování syntaxe zdrojových kódů, barevné odlišení komentářů a mnoho dalšího. Také se nemusíte bát, že napíšete nějaký dlouhý dokument třeba ve Wordu, dáte uložit jako PDF a po otevření s hrůzou zjistíte, že se celý dokument rozházel. To se v LaTeXu stát nemůže.

Pokud třeba nepatříte mezi výše uvedené profese, ale píšete například seminární práci z Matematiky, určitě oceníte hlavní výhodu, kvůli které LaTeX vlastně vznikl. Touto výhodou je profesionální sazba rovnic. Sázení rovnic umožňují i WYSIWYG editory, ale pouze v omezené míře, s LaTeXem se vám otevřou nevídané možnosti a nebudete vůbec ničím omezováni.

Úvod

Abychom si mohli vysvětlit, co je to LaTeX [latech], musíme nejdříve vědět, co je TeX. Jedná se o program pro počítačovou sazbu. Také by se dal definovat jako kompilátor zdrojového kódu, který zkompiluje zdrojový kód ve formátu .tex do výstupního grafického souboru ve formátu DVI, který se dá následně převést například do formátu PDF. LaTeX je jeho nadstavba a doplňuje ho o balíčky maker, která sázení usnadňují.

Historie

Mnohé z vás určitě zajímá (většinu asi ne) něco málo o historii LaTeXu (popř. TeXu). Vás, které historie nezajímá, rovnou odkáži na následující kapitolu, která se věnuje instalaci potřebných součástí.

TeX vytvořil profesor Donald Ervin Knuth v roce 1978. Vytvořil jej z toho důvodu, že nebyl spokojen s tehdejší kvalitou počítačové sazby. TeX, tak jak ho existuje dnes, vznikl v roce 1987. Dva roky předtím, v roce 1985, vznikla první verze LaTeXu. Vytvořil jej americký počítačový specialista Leslie Lamport. Od této doby je TeX i LaTeX pravidelně aktualizován a revidován.

Zajímavost: Autor TeXu vyjádřil přání, aby po jeho smrti vývoj TeXu skončil a aktuální verze byla označena číslem pí.

Instalace

Jediné, co potřebujete k psaní dokumentů v nástroji LaTeX, je kompilátor a balíčky maker, které v kódu používáte. Samotný kód můžete poté napsat ve vašem oblíbeném editoru. O nainstalování všeho potřebného se postará například MiKTeX (pouze pro systém Windows). Instalace je velmi intuitivní, a proto mi připadá zbytečné se o ní dále rozepisovat. Pokud by jste i přesto potřebovali s instalací pomoct, existuje pár návodů.

Hlavní výhodou balíčku MiKTeX je, že pokud se rozhodnete pro použití nějakého balíčku maker, který není výchozí, MiKTeX ho sám nainstaluje a vy se nemusíte o nic starat.

Kdy je dobré použít LaTeX

LaTeX, popř. TeX, se dá využít na psaní téměř libovolného dokumentu. Od obyčejných stránkových referátů až po rozsáhlé seminární práce. Výhody psaní dokumentů v LaTeXu ale pocítí hlavně ti, kteří píší nějakou vědeckou práci, kam musí vkládat zdrojové kódy, matematické rovnice atd.

První dokument

Hned si zkusíme napsat první dokument, abychom vyzkoušeli, jestli vše funguje tak, jak má. Otevřete si váš oblíbený textový editor (já osobně používám TeXworks, protože má implementovaný kompilátor), vytvořte si nový soubor HelloWorld.tex a napište do něj následující kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Hello World!
\end{document}

Soubor uložte. Následně soubor přeložíme. Pokud používáte nějaký editor s implementovaným kompilátorem, soubor rovnou přeložte do PDF a otevřete. Pokud používáte editor neimplementující kompilátor, soubor přelože pomocí příkazové řádky. Příkaz pro zkompilování do PDF se nazývá pdflatex.

Pokud se vše povedlo, měli byste mít v souboru HelloWorld.pdf text Hello World!. Abychom vyzkoušeli, zda funguje čeština, vytvořte si další dokument a nazvěte ho například CjTest.tex a vložte do něj následující kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
\end{document}

Pokud se vše podařilo, jste připraveni pro profesionální sazbu dokumentů a další díl tohoto seriálu.

Pokud vyvstal nějaký problém, napište do komentářů a pokusíme se ho vyřešit. Pokud máte problém s kódováním (špatně se zobrazuje věta Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.), zkontrolujte, jestli máte soubor kódování Latin2 (ISO 8859-2). Pokud ano, tak ještě zkuste nahradit text latin2 v příkladu textem utf8.

Závěr

V tomto díle jsme si stáhli a nainstalovali všechny potřebné nástroje a balíčky pro sazbu dokumentů v LaTeXu. V příštím díle si uvedeme různé typy dokumentů, které můžeme vytvářet, a jejich strukturu.

Pár informací o seriálu

Seriál bude organizován tak, že se v každém díle podíváme na nějakou problematiku sazby textu. U každého dílu budou přiloženy veškeré příklady, které jsme v díle vytvořili, ale také celý díl napsaný v LaTeXu.


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 73x (144.36 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce LaTeX

 

Všechny články v sekci
LaTeX
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úvod do LaTeXu - Struktura dokumentu
Článek pro vás napsal svanda777
Avatar
Uživatelské hodnocení:
21 hlasů
Aktivity