Slevový týden - Květen Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 5 - Pokročilá práce s listy v aplikaci Excel 1

V minulé lekci, Správa pojmenovaných oblastí a práce s listy v Excelu, jsme načali téma práce s listy. Nyní se naučíme krapet nové teorie, dokončíme přehled operací dostupných s využitím ouška listu a projdeme si jak pracovat se vzorci, které zahrnují více listů najednou. Toto téma vydá hned na tři články, proto ho uzavřeme až v přespříští lekci.

Druhy listů

Stejně jako nabízí Excel více formátů souborů, nabízí i více druhů listů. Troufám si odhadnout, že ten nejběžnější (který ani nemá žádný speciální název), můžeme mu tudíž prozatím říkat třeba datový list, je použit zhruba v 95 % případů. Ostatní druhy tudíž nejsou zrovna frekventované, ale sem tam je využít můžeme a dokážou nám pomoci.

  • Co se týká četnosti použití je na druhém místě list grafický. Zcela jednoduše, jde o list, na který se vejde jeden jediný objekt – graf. List tak vypadá trochu jako snímek v PowerPointu a jeho pointa v podstatě je, že vidíme jen graf (se všemi vlastnostmi, které jsme si nadefinovali) a neruší nás kolem ostatní buňky s textem nebo čísly. Avšak grafy se zcela běžně nechávají i na řadových listech s vyplněnými buňkami, konec konců přidávat nový list pro každý graf by nebylo zrovna praktické.

Tuto metodu tedy vyhrazujeme jen pro grafy nějakým způsobem významné, které si zaslouží takové zdůraznění.

  • Dále následuje list dialogového okna. Excel lze využít i ke tvorbě dialogů, tedy formulářů ovládaných jen tvůrcem definovanými tlačítky a dalšími standardními formulářovými prvky (zaškrtávacími políčky, číselníky, výsuvným menu, textovými poli,…), které buď okamžitě vrací výsledek do nějakého zobrazovacího pole (tímto způsobem by šla v Excelu vytvořit třeba obyčejná Kalkulačka, kterou znáte z Windows), nebo se po stisknutí tlačítka rozběhne určená procedura (s milionem možných schopností).
  • Posledním typem listu je list maker. Upřímně řečeno pro tento typ listu jsem nikdy nenašel smysluplné využití, je ovšem pravdou, že jde o jedinou mně známou možnost, jak vytvořit skutečně a úplně skrytý list v Excelu. Co přesně tím myslím si vysvětlíme hned za chvíli.

Typy jednotlivých listů pak vizuálně vypadají následovně:

Listy vkládáme buď kliknutím na malé „plus v kolečku“ napravo od posledního listu (tím vložíme datový list), nebo pravým tlačítkem klikneme na kterékoliv ouško listu a použijeme volbu Vložit. Na obrázku výše vidíte tyto čtyři druhy listů, jak vypadají ihned po vložení bez další úpravy. Zejména u grafického listu je pochopitelně nutné nějaký graf vložit (více o tomto bude v lekcích věnovaným grafům).

Viditelnost listů

Jednou z klíčových vlastností listů je jejich viditelnost. Ačkoliv lze docela jednoduše odvodit, o co jde, situace se může jednoduše zkomplikovat. V Excelu totiž existují tři druhy viditelnosti listů:

  • viditelný
  • skrytý
  • zcela skrytý

Každý takový list v daném souboru existuje, otázka však je, jak snadno se k němu lze dostat.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

U viditelného listu pochopitelně žádný problém není. Že je list viditelný prostě znamená, že v souboru vidíme ouško tohoto listu (pokud je listů mnoho a je třeba hledat list někde daleko vpravo, pořád to neznamená, že je v pravém slova smyslu skrytý).

Opakem je tedy list skrytý. To je zcela normální list se všemi funkcemi, akorát je jeho ouško zrovna nastaveno tak, aby nebylo vidět. Důvodů k tomu může být několik, v zásadě:

  • jde o list zdrojový, který se buď upravuje automaticky, anebo ho naopak není třeba vůbec upravovat a jako takový nás nezajímá, protože hledíme třeba jen na graf, který z něj vychází a je na jiném listě
  • chceme list schovat před kolegy – což není vtip, tím, že je list skrytý, můžeme například naznačit, že není určen pro editaci ani pro čtení, i když tato ochrana samozřejmě není nejsilnější
  • obsažená data nejsou aktuální, ale nechceme je zase smazat ani přesunout jinam, tak je zkrátka skryjeme, prohlížíme si data aktuálnější a když přijde čas, list krátkodobě odkryjeme a nastudujeme
  • chceme mít pořádek – což souvisí s předchozím bodem, správným využíváním zobrazení a skrytí listů se můžeme vyhnout zbytnělým souborům, které jsou nepřehledné a velice nepohodlné na používání.

Třetí variantou je list zcela skrytý (anglicky very hidden). Ani tento list není viditelný v seznamu oušek listů, a navíc ho nelze ani nechat zobrazit pomocí běžného menu tak, jako listy skryté. Je k tomu zapotřebí znát ještě něco navíc (tedy platí, že ani tento druh listů není navždy neviditelný – logicky, každá operace musí být nějakým způsobem zvrátitelná).

Grafické ukázky

Nyní si teoreticky popsané věci ukážeme na praktických grafických ukázkách. Listy upravujeme pravým tlačítkem stisknutým na jednom z oušek. Objeví se následující menu:

V tuto chvíli byste měli chápat využití možností Vložit, Odstranit, Přejmenovat, Skrýt a Zobrazit. Poslední možnost slouží pro zobrazení skrytých, nikoliv zcela skrytých listů. Klikneme-li na ni, objeví se seznam skrytých listů a my pak zobrazíme ten, který chceme. Bohužel ani v nejnovější verzi Excelu nefunguje zobrazování listů hromadně, je tedy možné zobrazit vždy jen jeden list a pro zobrazení listu dalšího je celý proces třeba opakovat. Řešením je využití VBA, ale k tomu se dostaneme až poněkud později. Pro úplnost doplním, že musí zůstat vždy alespoň jeden list viditelný.

Pokud jde o zcela skryté listy, postupujeme jinak. Vybereme list, klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Zobrazit kód. To je jedna z mnoha cest k otevření editoru VBA, v tuto chvíli dostatečná, jelikož celou akci provedeme klikáním a programování se vyhneme, nicméně editor otevřít musíme.

Po otevření je vlevo pro každý list menu (tabulka) s vlastnostmi (vždy celá v angličtině) a zde se zajímáme o viditelnost, tedy Visible, která je na začátku nastavena na "-1" - xlSheetVisible, což změníme na "2"xlSheetVeryHid­den. Proč volby vypadají přesně jako ty v uvozovkách není důležité, klíčové jsou hodnoty visible a very hidden.

Který list upravujeme zjistíme v seznamu listů vlevo nahoře, vybraný list je zvýrazněn modře a můžeme tady postupně vybrat a upravit vlastnosti vícero listů.

Nyní editor zavřeme (křížkem vpravo nahoře, je to samostatné okno) a vrátíme se zpátky do Excelu. List2 jsme nastavili na very hidden a skutečně, pokud se pokusíme zobrazit skryté listy, zjistíme, že máme List1 viditelný a List3 skrytý, ale zobrazitelný – nicméně List2 v nabídce chybí, je skrytý a nelze ho zobrazit.

Znovuzobrazení listu zajistíme pouze nastavením stejnou cestou, jakou jsme nastavili jeho neviditelnost. Teoreticky se můžete ocitnout i na druhé straně, tedy ne, že listy skrýváte, ale že se vám dostane pod ruce soubor, kde je nějaký odkaz na list, který není viditelný ani zobrazitelný. V tuto chvíli už víte, že to není žádná chyba, ale pouze vlastnost a jak se v takové situaci zachovat.

Nakonec se vrátím k listu maker. Můžete si sami ověřit, že takový list nefiguruje v seznamu listů v editoru (4. obrázek) a tudíž skryjeme-li ho zcela, nikdo na to už nikdy nemusí přijít.

To je pro tuto lekci vše. Následující článek, Pokročilá práce s listy v aplikaci Excel 2, se zaměří na přesouvání a kopírování listů a hromadnou práci s nimi.


 

 

Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!