Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 22 - Vyhledávací a databázové funkce v Excelu

V předchozí lekci, Skalární součin v Excelu 3, jsme dokončili téma skalárního součinu. Dnes si ukážeme dvě spolu nesouvisející skupiny funkcí, které ale mají souvislosti s jinými funkcemi, které již znáte, a jsou proto vhodným rozšířením obzorů.

První skupinou jsou (vybrané) vyhledávací funkce a druhou skupinou jsou databázové funkce.

Vyhledávací funkce

Vyhledávací funkce jsou širokou rodinou funkcí. Obecně slouží k tomu, že za pomocí zadaných kritérií a parametrů vyhledávají obsah určité buňky v sešitě nebo zjišťují její vlastnosti. Jsou to vlastně takové funkce typické pro Excel, které se v jiných aplikacích moc nevyskytují.

Již v jedné z předchozích lekcí jsme hovořili o funkcích svyhledat a vvyhledat. Taktéž tam byla zmíněna i funkce pozvyhledat – k té se dnes vrátíme a ukážeme si ji v tandemu s funkcí index.

Rychlá rekapitulace

Pozvyhledat je funkce k vyhledání (-vyhledat) pozice (poz-) jedné hodnoty v oblasti s více hodnotami, nebo jinak řečeno, vyhledá relativní pozici buňky v nějakém vektoru. Pozice hodnoty 2 ve vektoru (1, 2, 3) je logicky 2.

Naproti tomu Index je určený k tomu, aby vypátral hodnotu buňky na určité relativní pozici.

Ještě jednou – pozvyhledat zjistí


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci si ukážeme vyhledávací funkce - pozvyhledat, index, vzájemné použití (vyhledávání v matici), databázové funkce a zadání kritérií.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 310 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 264 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 34 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
264 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 773 Kč 657 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (2)