Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 9 - Vzorce, funkce a adresování v aplikaci Excel 3

V minulé lekci, Vzorce, funkce a adresování v aplikaci Excel 2, jsme si ukázali relativní adresování, hromadné výpočty, smíšené adresování a argumenty funkcí. Tato třetí lekce v minisérii o vzorcích, odkazech a adresování představí dosud nepopsané zajímavé možnosti využití funkcí.

Vnořování funkcí

Kolik funkcí se vejde do jedné buňky? Správná odpověď je opět nekonečno, nebo něco podobného, a to z toho důvodu, že funkce můžeme do sebe vzájemně vnořovat, a pak se hodnota vnořené (vnitřní) funkce stává argumentem funkce vnější.

Mezi jednodušší příklady patří třeba tento způsob součtu hodnot v buňkách:

=SUMA(SUMA(A1:A2);SUMA(A3:A4)). Tento výpočet můžeme označit jako „sumu sum“, kdy se nejprve vyhodnotí dva vnitřní součty a ty se pak navzájem sečtou. Opět se bavíme čistě akademicky, protože toto je dost nepraktické.

Jiná je situace s funkcí KDYŽ, která je učebnicovou funkcí pro vnořování. Platí totiž, že jedna funkce KDYŽ může pojmout jen jedno kritérium (podmínku), a to je mnohdy nedostatečné. Třeba když si řekneme, že voda pod 0°C je ve formě ledu a nad 100°C je ve formě páry. Jak bychom toto převedli do řeči Excelu?

Potřebujeme funkci KDYŽ do sebe vzájemně vnořit. Platí, že **počet intervalů (zde 3) je vždy o


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Toto je poslední lekce na téma vzorců a funkcí. Seznámíme se v ní s vnořováním funkcí, operátory a zástupnými znaky, maticovými funkcemi a poloadresováním.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 310 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 264 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 34 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
264 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 773 Kč 657 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (4)