Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 6 - Nejen odstavec v MS Word může mít Styl

V minulé lekci, Písmo a Odstavec v MS Word tak trochu jinak, jsme se věnovali odstavci a písmu s důrazem na pokročilá nastavení.

V dnešním díle návodů k MS Word se podíváme na Styly. Základní znalosti ohledně stylů byly shrnuty v sekci pro začátečníky, my se zde podíváme stylům pod kůži trochu více. Základním znakem pokročilé úrovně užívání stylů je fakt, že už se používá více než jen styl odstavce, jako třeba styl tabulky.

Styly – opakování

Styly jsou koncentrované nastavení formátování, kterými upravujeme text a rozeznáváme je podle jejich názvu. Třeba volbou stylu Nadpis 1 upravíme text na písmo Calibri Light o velikosti 16 bodů, tmavě modré barvy a odsazení před odstavcem od 12 bodů.

Výhoda stylů spočívá v tom, že jakmile jsou jednou definovány, můžeme je využít kdykoliv a velmi tak usnadňují hromadou úpravu textu. Navíc většinou se používá několik základních stylů (nadpisy, text) a ty jsou přímo dostupné na hlavní liště pod nabídkou Domů – Styly.

Nevystačí-li nám automaticky definované styly, můžeme přidat (vytvořit) styl vlastní. Založíme ho na již existujícím stylu (typicky stylu Normální) a provedeme požadované úpravy, pojmenujeme a uložíme. Takový styl se rovněž zobrazí na horní liště. Můžeme si vybrat, zda styl bude dostupný pouze v tom konkrétním souboru, kde byl vytvořen, nebo ve všech souborech (tj. bude uložena jeho šablona mezi šablony ostatních stylů).

Typy stylů

Výše jsem se záměrně dopustil drobné mýlky, kterou ale bylo složité odhalit. Styly se totiž dají nastavit nejen pro text (odstavec), ale i pro další objekty – znak, tabulku a seznam.

Toto samozřejmě platí, pokud zrovna vytváříme nové vlastní styly. Jde o nabídku typ stylu, zdůrazněné na obrázku níže.

Microsoft Word pro pokročilé

Celkem je v nabídce 5 typů a my si je projdeme jeden po druhém.

Odstavec

Prvním a nejjednodušším typem je typ Odstavec. Jde o nastavení formátování pro ucelený blok textu (což je definice odstavce), a týká se tedy jak formátování písmen-slov, tak formátování odstavce jako celku – okrajů, odsazení atd.

Pokud máme styl založený na odstavci, tak jeho aplikaci na text můžeme provést jednoduše tak, že klikneme kamkoliv do odstavce a vybereme styl, nemusíme vybírat předtím celý odstavec. Tato úprava pak změní písmo (velikost, barvu, mezery) i odstavec (mezery mezi řádky, odsazení od kraje apod.)

Pokud vybíráme Odstavec, máme dole v nabídce tlačítka Formát aktivní všechny možnosti. O několik řádků níže uvidíte, jak to vypadá, když všechny tyto možnosti aktivní nejsou.

Znak

Alternativou je volba stylu pro Znak. Rozdíl oproti Odstavci je v tom, že styly pro znaky nikdy nemají vliv na odstavec jako blok textu, jen na písmena a slova. Pokud tedy máme styl definovaný na základě Znaku a klikneme doprostřed odstavce, upraví se stejně jen to jedno slovo, kde zrovna stojí kurzor.

Pokud chceme upravit více slov najednou, celou větu nebo snad dokonce celý odstavec, musíme tyto nejprve označit myší a pak až teprve můžeme aplikovat styl Znak.

Při definici nového stylu nemáme na výběr všechny možnosti formátování, jelikož ty týkající se celého odstavce jsou znepřístupněny, viz níže:

Microsoft Word pro pokročilé

Propojený (odstavec a znak)

Toto nastavení je kombinací dvou předchozích. V praxi funguje tak, že pokud tento styl aplikujeme na celý odstavec (který předtím označíme) nebo naopak jen klikneme kamkoliv do odstavce, tak se uplatní, jako by byl založen na Odstavci – upraví písmo i odstavec.

Pokud předem vybereme jen písmeno, slovo nebo větu a uplatníme styl na ně, tak funguje jako styl Znaku.

Jde tedy o nejpokročilejší volbu, která kombinuje výhody dvou předešlých, ale při jejím použití je třeba dávat pozor trochu víc, než obvykle.

Tabulka

Všechny tři předchozí typy si byly přes jisté odlišnosti vlastně docela podobné. S Tabulkou toto neplatí. Jde o typ stylu, který lze aplikovat pouze na tabulky, jsou-li v dokumenty vložené. Rozdílů je ovšem více.

V první řadě nenajdeme tento styl mezi ostatními na kartě DomůStyly. Tam jsou jen ty skutečně spojené s psaným textem. Pro tabulkové styly musíme na kartu Návrh tabulky – Styly tabulky – Vlastní. Ty jsou přirozeně dostupné jen při existenci nějaké té tabulky v dokumentu.

Zde si uvědomíme, že nové styly jsou umístěny mezi ty již stávající, kterých je několik desítek a liší se hlavně barevností výplně a barvou písma. Pro ilustraci je totéž k vidění na výřezu níže, všimněte si spodních třech nabídek k další manipulaci se styly tabulky.

Microsoft Word pro pokročilé

Zvláštní pozornost si zaslouží tvorba nového stylu tabulky. Volba Použít formátování na určuje, který element tabulky upravujeme – můžeme upravit celou tabulku naráz, ale taky se můžeme zaměřit postupně na záhlaví, pouze liché řádky, pouze konkrétní buňky atd. Klikáním na náhled tabulky (interaktivně) tabulku upravit nelze, využíváme tedy tyto elementy.

Dále v menu Formát máme několik neobvyklých možností. Vlastnosti tabulky vedou k nastavení zarovnání textu a velikosti/chování buněk (řádků, sloupců) tabulky. Volba Pruhy určuje, kolik řádků/sloupců bude sdruženo k sobě – pak se upravují najednou. Třeba pokud sdružíme 3 řádky a pak upravujeme liché řádky, jsou touto volbou ovlivněny řádky na pořadí 2-4, 8-10 atd. První řádek je vždy separé (jde o tzv. záhlaví) a dále jsou už řádky vždy spolu po 3 a mezi nimi 3 jiné.

Microsoft Word pro pokročilé

Seznam

Poslední možností je definovat si styl seznamu. Na rovinu říkám, že tato cesta není tou nejlepší pro práci se seznamy, proto jí nebudu dnes moc rozvíjet, a naopak se na ní zaměříme v příštím článku.

Nicméně, pro úplnost. Styl seznamu je styl odrážek/číslo­vání/víceúrov­ňového seznamu, přičemž úprava stylu dosáhne snadno jen na formát odrážek, ne na formát samotných položek v seznamu.

Postup tvorby je identický jako při tvorbě stylu tabulky, pouze zde volba Použít formátování na odkazuje na úroveň seznamu (máme celkem 9 úrovní).

Další možnosti

Ještě si ukážeme, co dělají některé z dalších dostupných voleb při práci se styly.

Spravovat styly

Přes rozšířenou nabídku (nebo Alt + Ctrl + Shift + S) se dostaneme k možnosti stisknutí tlačítka Spravovat styly, zvýrazněného níže.

Microsoft Word pro pokročilé

Tato nabídka umožňuje správu galerie stylů. Na kartě „Upravit“ dostáváme další možnost jednotlivé styly upravovat, ale to můžeme i odjinud.

Volba „Doporučené“ upravuje pořadí stylů v galerii. Můžeme zde styly posouvat nahoru a dolů anebo je dočasně skrývat. To funguje třeba u nadpisů – vidíme jen Nadpis 1, pokud ho použijeme, odhalí se Nadpis 2 atd. Samozřejmě si můžeme rovnou zobrazit třeba všechny Nadpisy, které existují.

Karta „Zakázat“ dokáže zakázat nebo blokovat některé styly z užívání. Takové styly pak do opětovného zpřístupnění v dokumentu nebudou k dispozici. Zablokovat lze všechny styly až na styl Normální.

Konečně volba „Nastavit výchozí hodnoty“ umožňuje nastavit defaultní styl, tj. ovlivňujeme zde, jak bude vypadat písmo v novém dokumentu. Pokud chceme mít písmo rovnou podtržené nebo třeba o velikosti 15 bodů v každém novém dokumentu, zde je to místo.

Možnosti

Ve stejném menu vedle správy stylů nalezneme Možnosti. Ty se však týkají pouze úpravy daného seznamu – určují pořadí, v jakém jsou styly prezentovány a umožňuje filtraci stylů podle typu.

Vidíme i možnost Zakázat propojené styly, která má vliv na typy stylu propojený – pokud je zaškrtnuto, budou se tyto styly uplatňovat pouze jako by byly typu odstavec.

Tip na závěr

Jako poslední bych rád přidal drobnou radu. Jako jednu z věcí ovlivněných konkrétním stylem lze nastavit jazyk. Konkrétně, zda se daný text opravuje podle češtiny, angličtiny, jiného jazyka (přestože zbytek textu může fungovat jinak), nebo zda se gramatika nehodnotí vůbec.

To může být výhodné třeba pokud je část vašeho textu něco jako zdrojový kód. Kromě toho, že můžeme nastavit speciální formátování (dejme tomu kurzívu, font Courier New atd.) a nějaké hezké pozadí/ohraničení, můžeme i vypnout jazykovou korekturu a tím se vyhnout nutnosti neustále dávat Wordu najevo, že zde opravdu není co opravovat.

Toho docílíme při tvorbě stylu pod volbou Formát – Jazyk – nekontrolovat pravopis ani gramatiku. Stejný trik pochopitelně funguje i na jiné věci, než zdrojové kódy.

V následujícím kvízu, Kvíz - Písmo, odstavec a styly v MS Word pro pokročilé, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Písmo a Odstavec v MS Word tak trochu jinak
Všechny články v sekci
Microsoft Word pro pokročilé
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Písmo, odstavec a styly v MS Word pro pokročilé
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Petr
Aktivity