Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Dropbox - Sen všech ajťáků

Dropbox

Jak by se vám líbilo, kdybyste mohli mít všechna svá důležitá data v bezpečí a zároveň stále při sobě? Jak by se vám líbilo, kdyby se všechny vaše důležité soubory automaticky zálohovaly a ještě verzovaly tak, že se můžete kdykoli vrátit ke stařší verzi, pokud něco pokazíte? Jak by se vám líbilo už nikdy neřešit, jestli máte něco zálohované nebo jestli to máte zrovna u sebe? Chtěli byste posílat soubory přátelům bez zdlouhavého nahrávání na share servery? A chtěli byste mít tohle všechno a zadarmo?

Existuje jistě spoustu skvělých aplikací, které zpříjemňují nám ajťákům a zejména programátorům práci. Jistě víte, že nemám ve zvyku rozepisovat se tu o programech, ale Dropbox je věc, která opravdu změnila můj život a kterou používají denně desítky lidí v mém okolí.

Dropbox lze používat na práci na projektech ve vývojových týmech, pro sdílení fotografií s rodinou, pro zálohování důležitých dokumentů do školy, zálohy a verzování zdrojových kódů všech vašich projektů, prací do školy, dokumentů do práce. Můžete sdílet soubory bez hloupého posílání přes share servery nebo přes IM klienty (někdo je na skype, někdo na ICQ, někdo FB a G+), ale soubor z Dropboxu otevře každý. Lze v něm mít svou všudypřítomnou knihovnu hudby, knížek, portable aplikací, které si spustíte kdekoli na světě. To ještě umocňují verze Dropboxu pro mobilní zařízení, můžete si tedy kdekoli prohlížet své aktuální poznámky a podobně.

Dropbox
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dropbox vypadá jako běžná složka ve vašem počítači a také se tak chová, soubory v ní jsou uloženy normálně na vašem disku a jsou tedy přístupné stále a bez připojení na internet. Výhoda Dropboxu spočívá v tom, že na internetu máte svých několik GB místa pro onu složku, která se tam stále synchronizuje. Využívá se šifrované spojení, takže nemusíte mít strach o bezpečí dat, které Dropbox bere velmi vážně. Kouzlo Dropboxu přichází, jakmile zapnete jiný počítač s nainstalovaným Dropboxem. Dojde totiž okamžitě k aktualizaci složky a tadá - v mžiku zde máte vše tak, jak jste to zanechali na úplně jiném počítači.

Práce je neskutečně rychlá a jednoduchá, protože není třeba žádné složité rozhraní, jedná se opravdu o běžnou složku. Narozdíl například of FTP nebo flashky se vám nikdy nestane, že by úložiště bylo nedostupné, můžete tedy své projekty otevírat přímo z té složky (třeba z FTP je musíte nejdříve stáhnout do dočasné složky a až potom otevřít). Místa je také dost, free verze nemá žádná omezení a v základu máte k dispozici 2GB prostoru. Toto místo lze později rozšířit až na 16GB a to stále v rámci free verze. A ještě to není vše, pokud využijete mé pozvánky (odkazu) na konci článku, dostanete ještě 0,5GB do základu jako bonus :)

Využití je jistě nespočet, vyjmenuji ty nejdůležitější:

  1. Pokud vlastníte 2 počítače (např. notebook a ještě máte doma stolní PC), můžete pracovat na jednom projektu současně a je vám jedno, na jakém budete počítači. Když budete například programovat hru, naprogramujete kus na notebooku ve škole a večer přijdete domů, zapnete velké PC s Dropboxem a jednoduše pokračujete na tom, co jste rozdělali na notebooku, všechna data jsou najednou i ve stolním počítači. Tuto verzi si potom zase automaticky dotahne notebook.
  2. Data máte zálohovaná a v bezpečí. Kdybyste vyhořeli, vykradli vás nebo podobně, nikdy nepřijdete o svoje soubory, protože jsou uloženy na vzdáleném serveru. My programátoři jistě máme několikaleté projekty a další díla, o které bychom jen velmi neradi přišli!
  3. Když v programování uděláte nějakou chybu a nemáte původní verzi (to neplatí jen v programování ale obecně, když si omylem něco přepíšete), kdykoli se můžete o několik verzí vrátit a sáhnout do virtuálního archivu.
  4. Pokud chcete někomu poslat soubor (například písničku, video, fotky), nemusíte už nic uploadovat přes hloupé rozhraní shareserverů, opisovat kódy z obrázků a podobně. Stačí soubor jen zkopírovat do public složky vašeho DropBoxu, kliknout na něj a zvolit Copy public link. Odkaz potom pošlete komu potřebujete :)
  5. Pracujete na nějakém projektu v týmu? Dropbox umožňuje sdílené složky pro několik lidí, například ITnetwork s Davidem Jančíkem spravujeme právě přes Dropbox. Dropbox dokonce řeší i ty situace, když více lidí edituje v jednu dobu ten samý soubor, vytvoří se 2 verze.
  6. Dropbox má samozřejmě mobilní verzi pro Android, iPhone atd., takže se můžete kdykoli a odkudkoli podívat, jak se složka změnila, jestli někdo něco dodal, napsal nebo si jen číst své aktuální poznámky odkudkoli.
Dropbox pozvánka

Pokud svůj Dropbox ještě nemáte, využijte pozvánku níže:

Pozvánka s 0,5GB navíc - Žijte moderně, žijte bez starostí, stáhněte si Dropbox!

Ještě doplním, jak je to s tím místem. Pokud i vy pozvete do služby nějakého kamaráda, dostanete oba (vy i on) 0,5GB navíc. Takto můžete zvyšovat až na 16GB. Pokud vám ani to stačit nebude, můžete si aktivovat "Pro" verzi - 1TB místa za 10€/měsíc nebo 99€/rok.

Jak se Dropbox používá

Vše je velmi jednoduché, po registraci a instalaci se vám v pravém dolním rohu obrazovky (v tray oblasti) zobrazí ikona modré bedničky. Po dvojkliku na ni se otevře složka Dropboxu. Nyní je jen na vás, jak si složku zařídíte, veškeré změny se automaticky synchronizují s webovým úložištěm. Ke starším verzím je možné se vracet pomocí webového rozhraní, které je dostupné na http://www.dropbox.com . Užitečnou funkcí je také položka menu Dropbox, která se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem na soubor v Dropboxu. Pokud je soubor ve složce public, je tam možnost Copy public link, kde se vám do schránky uloží odkaz na soubor ke stažení, můžete ho takto posílat komukoli např. přes chat nebo mail. Další možností je po kliknutí na celou složku její sdílení mezi více uživateli, stačí zadat jejich email. Pokud Dropbox nainstalujete na nový počítač, sama se vám tato složka vytvoří i s vašimi soubory.

Na závěr něco na odlehčení, slyšel jsem dokonce o farmáři, který si dal do svých traktorů notebooky s Dropboxem, kde měl textový soubor, kam ukládal GPS souřadnice traktoru. Ve finále si potom externí aplikací nechal spočítat, kolik má sklizeno pole :)


 

Všechny články v sekci
Tipy a triky na další software
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
26 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (5)

Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
David Jančík:6.1.2013 21:50

Vážně? Só šupáci.

Odpovědět
6.1.2013 21:50
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
Kit:6.1.2013 22:30

Nejsem si jist, jestli se skutečně jednalo o Dropbox nebo o Skydrive. V principu je to však jedno, protože tyto automatizované kontroly zaměřené proti dětskému pornu budou za chvíli všude.

Odpovědět
6.1.2013 22:30
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Kit
David Jančík:6.1.2013 22:54

Já sem četl, že to dělal Google u jeho Google Drive a i ostatních služeb. U Dropboxu jsem myslel, že to není tak horké.

Odpovědět
6.1.2013 22:54
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
Kit:6.1.2013 23:03

Logika je jednoduchá: Pokud někdo bude chtít fungovat na americkém trhu, bude muset mít tuto funkcionalitu nebo bude označen za toho, kdo podporuje dětskou pornografii. Stačí jedna fotka, kterou tam nahraje nějaký úchyl. Populismus je svinstvo.

Odpovědět
6.1.2013 23:03
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
Neaktivní uživatel:15.5.2013 21:29

pouzivam uz delsi dobu a ted se de rozsirovat...

Odpovědět
15.5.2013 21:29
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
:26.8.2013 10:09

Chtěl bych se zeptat jestli vám přijde lepší Dropbox nebo Google Disk? A proč?

 
Odpovědět
26.8.2013 10:09
Avatar
Juraj Mlich
Tvůrce
Avatar
Juraj Mlich:29.11.2013 22:47

Zdravím, mám problém s Dropboxom: Ja a môj kamarát pracujeme na jednom projekte v programe Phpstorm. On si vytvára priečinok .idea pre uloženie nadstavení. Lenže dropbox zdieľaným priečinkom dáva read-only status. A Phpstorm nemôže zmeniť súbory v .idea. Čítal som o tom aj na internete. Preto sa pýtam: Ako tento problém riešite vy?

 
Odpovědět
29.11.2013 22:47
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Juraj Mlich
David Jančík:30.11.2013 0:11

Vytvoř si v projektu složku např www. Takže Projekt/www/ a sharni složku Projekt. Tímpádem se vytvoří ty soubory v té složce projekt a nebude ti to blokovat tu složku www. V ide si pak změníš cestu a nastavíš si jméno projektu.

Odpovědět
30.11.2013 0:11
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
Odpovídá na Juraj Mlich
Drahomír Hanák:30.11.2013 10:44

Je to trochu mimo, ale stejně bych chtěl ještě připomenout, že na verzování kódu jsou tu mnohem lepší nástroje vytvořené přímo pro tenhle účel. Nejznámějším je GIT. Pro neveřejné projekty existuje i služba zdarma https://bitbucket.org/

 
Odpovědět
30.11.2013 10:44
Avatar
Juraj Mlich
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
Juraj Mlich:30.11.2013 11:00

Dik :), už to funguje

 
Odpovědět
30.11.2013 11:00
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 15. Zobrazit vše