Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Základy Cheat Enginu

Cheat Engine je memory scanner/hex editor/debugger, který vytvořil Eric Heijnen ("Dark Byte"). Je využíván nejčastěji pro cheatování v singleplayerových hrách, ale funguje i na některé multiplayerovky, ale o tom později.

Memory scanning

Memory scanning je proces, při kterém je skenována operační paměť počítače a hledají se v ní specifické hodnoty, které můžeme následně upravovat. Pokud stejných hodnot nabývá více adres, musíme námi hledanou hodnotu změnit a znovu proskenovat již nalezené adresy a pozorovat, které z nich se změní.

Stažení

Doporučuji stahovat přímo z oficiálních stránek: http://www.cheatengine.org/downloads.php. Bohužel jediná podporovaná platforma je MS Windows.

Na jaké multiplayerové hry funguje?

Funguje pouze v takových multiplayerovkách, kde se operuje např. s hráčovými penězi na straně paměti hráčova počítače. Pokud se s penězi operuje na straně serveru, pak nám jsou nacheatované peníze k ničemu, protože si za ně stejně nic nekoupíme. Odzkoušeno to mám ve dvou hrách GTA San Andreas Multiplayer a Euro Truck Simulator 2 Multiplayer. U toho GTA to také nefunguje všude, protože každá sofistikovanější herní modifikace již s hráčovými penězi operuje na straně serveru skrz proměnné.

Tak, menší úvod máme za sebou a nyní se vrhněme na samotný návod.

Jak používat Cheat Engine?

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ukážeme si jak používat SpeedHack a jak měnit hodnoty v paměti.

Spuštění programu

První co na vás po spuštění programu vybafne bude pravděpodobně tutoriál. Můžete si ho projít, pokud chcete (je v angličtině jako zbytek programu), jinak odklikněte.

Nyní máme před sebou okno programu a vlevo nahoře nám barevně bliká tato ikona: . Po kliknutí na ni se objeví seznam aktuálně spuštěných procesů. To znamená, že abychom mohli vybrat proces, kde běží naše hra, musíme ji nejdříve spustit. Takže spusťte vaši hru (já si spustím GTA San Andreas Multiplayer). Potom se vrátíme se zpět do Cheat Enginu, klikneme na již zmiňovanou ikonu a vybereme proces naší hry (v mém případě gta-sa.exe) a zvolíme tlačítko Open.

Otevření procesu v Cheat Engine

Tak a teď jsme v podstatě řekli Cheat Enginu s jakým procesem chceme pracovat. Můžeme začít.

SpeedHack

Aplikovat speedhack je velice jednoduché, pouze zaškrtneme v pravé části okna checkbox 'Enable Speedhack', zvolíme si Speed (doporučuji to nepřehánět, může vám spadnout hra) a klikneme na tlačítko Apply.

Speedhack v Cheat Engine

Skenování a editování hodnot v paměti

Tak a teď přichází ta nejdůležitější část. Připojím se na náhodný server a zkusím si cheatnout peníze za které si následně něco koupím.

Jak jsem již psal, Cheat Engine je memory scanner, takže musíme skenovat hodnoty uložené v paměti a tak zjistit pod jakou adresou jsou uloženy peníze. Po připojení jsem získal $1000, napíši tedy v Cheat Enginu do políčka Value: 1000, ověřím si zda-li mám Scan Type nastavený na Exact Value a klepnu na First Scan.

Skenování paměti v Cheat Engine

Pokud máte štěstí, najde vám to jen 1 - 3 adresy, pokud víc jako mně (367), tak musíme skenovat dál, ale ještě předtím je nutno nějakým způsobem změnit množství peněz. Já si třeba koupím v obchodě nějaké jídlo za $1.

Skenování adres v Cheat Engine

Jídlo koupeno a nyní mám $999, čili o $1 méně, vrátím se tedy do Cheat Enginu a stejně jako předtím do políčka Value: zadám aktuální hodnotu svých peněz(999) s tím rozdílem, že teď kliknu na tlačítko 'Next Scan'. Počet nalezených adres se snížil cca na polovinu. Opakuji tento krok, dokud se nedostanu k hledané adrese. Dostal jsem se na 3 adresy, níže už to v tomto případě nejde. Teď mi nezbývá nic jiného než tipovat, při nejhorším mi spadne hra. Vyzkouším hned tu první, kliknu na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolím druhou položku 'Change value of selected addresses', vyskočí okno do kterého zadáme na jakou hodnotu chceme aktuální hodnotu přepsat. Zadám například 100000.

Změna hodnoty pomocí Cheat Engine

Vrátím se zpět do hry a voala, peníze jsou tam.

Cheat Engine

Zkoušel jsem si koupit dům za $50.000 a všechno funguje.

Tak a to bude závěr tohoto článku. Snad vám byl užitečný, snažil jsem se ho napsat co nejjednodušeji jako vždycky.


 

Všechny články v sekci
Tipy a triky na další software
Článek pro vás napsal Dominik Hošic
Avatar
Jak se ti líbí článek?
8 hlasů
Autor se věnuje převážně programování. V současné době se nejvíce C#. Dále má zkušenosti s PHP, HTML, CSS, PWN, GML, Javou a s Javascriptem. Mezi jeho další koníčky patří tvorba grafiky, hudby a videí, kterým se ale nevěnuje příliš často. Miluje učení a
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:22.7.2015 10:35

Nechceš napsat i o pokročilejších věcech jako tvorba tabulek, případně jak je možné CheatEngine využít pro debugging? :)

Odpovědět
22.7.2015 10:35
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Dominik Hošic
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Dominik Hošic:22.7.2015 14:27

Ještě uvidím jak na tom budu s časem, ale nejspíš jo. :) Příště bych asi napsal jak vytvořit trainer.

Odpovědět
22.7.2015 14:27
Klient: Nefunguje mi internet co s tím uděláte? Operátor: a co vidíte na monitoru? Klient: No signal...
Avatar
re.marek
Člen
Avatar
Odpovídá na Dominik Hošic
re.marek:1.8.2015 19:41

Byl bych moc rád, kdybys o tomhle programu napsal kompletní návod, protože když jsem se s ním chtěl naučit nějaké ty základy, tak na českém internetu nebylo nic k sehnání :)

 
Odpovědět
1.8.2015 19:41
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
x10102
Člen
Avatar
x10102:24.10.2015 8:18

Dobrý článek. Mohl by si napsat ještě jeden, ve kterém vysvětlíš ty pokročilejší věci?

Odpovědět
24.10.2015 8:18
We use pointers because it's easier to give someone an address to your home than to give a copy of your home to ...
Avatar
Neaktivní uživatel:6.12.2015 20:57

Celkem zajimavý článek :)

Jinak na Android existuje aplikace podobná cheat enginu, gameCIH 2 :)
Jen bych možná upozornil ohledně cheatovaní v multiplayeru, u her jako např. SA-MP by se asi nemělo nic stát ale u jiných her (CS: Global Offensive, BF4) se hodně bojuje s cheatery a bany se hazí hlava nehlava. Znám pár lidí kteří jen tím že si chtěli cheatovaní vyzkoušet pak dostali ban aa celkem toho litují. Takže bych byl určitě opatrný ;)

Odpovědět
6.12.2015 20:57
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.