Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Lekce 4 - InfoPackage, nahrání dat do PSA

V minulé lekci, Aplikační komponenta a DataSource v SAP, jsme si vysvětlili, že datové zdroje v SAP BW vkládáme do aplikačních komponent a vytvořili si prázdnou PSA. Dnes se podíváme na další SAP objekty, kterými jsou InfoPackage, a jak se pomocí nich dají do PSA data nahrát.

Založení InfoPackage

PSA (Persistent Staging Area) je první vrstva datového skladu, to jsme si již vysvětili v minulé lekci. Zde jsou data uložena beze změny, jak přišla ze zdroje. Pro představu PSA je jen a pouze místo na uložení (prázdná databázová tabulka), laicky jej můžeme označit jak KAM data budou uložena. Infopackage poté představuje odpověď na otázku JAK?. Ano, pomocí Infopackage se definuje, jak se data přenesou do PSA z Datasource (datového zdroje). Jmenná konvence je totožná jako u ostatních SAP objektů, počáteční písmeno při založení by mělo být Z, Y či X.

Ukázka založeného Datasource v SAP

Infopackage se vždy váže na konkrétní datový zdroj, proto ve stromovém zobrazení stačí vyvolat pomocí pravého tlačítka myši menu a vybrat Create InfoPackage.

Vytvoření nového InfoPackage v SAP

Je nutné vyplnit popisek a nový objekt pomocí ikony (SAVE) uložit.

Zadání popisku infopackage v SAP

Pokud se při uložení ukáže podobné okno jako na obrázku níže (žádost o založení transportu), je vše v pořádku. Každý nový objekt v SAPu chce při založení nějaký transport, aby bylo možné potom objekty z vývojové verze systému protransportovat do produkčního systému. Ale o tomto si povíme později. Nyní stačí jen dole vybrat možnost Local Object. Tím pádem se objekt nevloží do transportu a zůstává jen a pouze v daném systému, na kterém je uživatel přihlášený.

Žádost o transport v SAP )

Nastavení InfoPackage

Infopackage je nyní možné ještě dále nastavit, projdeme si jednotlivé záložky:

Data Selection

Zde již můžeme pomocí filtrů omezit, jaká data budou nahrána do PSA. Zpravidla se to ale nedělá. Již víme, že best practice je, že by v PSA měla být všechna data, bez jediného zásahu. Prostě a jednoduše surová, jak přišla.

Infopackage – Data Selection v SAP

Extraction

V této záložce se již definuje, co bude zdrojem, zda lokální stanice a nějaký CSV či Excel file, či vzdálený server. Dále jaké kódování bude použito pro přeložení dat, zda vstupní data obsahují hlavičku či ne a jestli se má hlavička ignorovat. Pro naše účely vybereme nejjednodušší variantu - nahrání dat z CVS souboru.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Budou pro nás důležité údaje:

 • Adapter - definuje typ způsobu nahrání dat (buď z lokálního souboru či SAP file systému)
Infopackage – Extraction – Adapter v SAP
 • File Name - fyzická cesta k souboru, ale může být i logická (více na https://wiki.scn.sap.com/…or+Archiving)
 • Header Rows to be Ignored - řádka, která obsahuje hlavičku, může být přeskočena ve vstupních datech, nejčastěji to je první řádek (1).
 • Character Set String - zde je buď výchozí možnost Default Setting, nebo je možné vybrat druhou možnost Direct Input a vybrat jaké kódování se použije pro nahrání dat (např. UTF-8)
 • Data Format - udává, jak se ze souboru získají data. Buď nastavíme, že data jsou vždy na fixních pozicích (více na https://www.ibm.com/…t_about.html), nebo je získáme pomocí oddělovače (případ pro CSV soubory), pak se zde definuje, jaký znak (Data Separator) je oddělovač.
Infopackage – Extraction v SAP

Processing

V této záložce se dá nastavit až kam se data mají nahrát a jak (zpravidla jen do PSA) a dále mohou být zprocesována přes DPT (Data Prozess Transfer) do DSO či do Inprovideru. Záleží, jak je daný datový model postavený.

Infopackage – Processing v SAP

Co je zde zajímavé, tak standardně běží nahrávání paralelně (3 vlákna):

Infopackage – Processing – Parallel

Update

Tato záložka obsahuje nastavení, kolik dat se ze zdrojového systému či souboru nahraje. Prakticky jsou k dispozici dvě možnosti:

 • DELTA update - vždy se nahraje jen část dat, kde se podle nějakých pravidel určí (záleží, jak je datový zdroj nastavený), co již nahráno bylo a donahraje se pouze rozdíl. Příkladem může být časová známka u záznamů.
 • FULL update - tato volba znamená, že se nahraje vždy vše (Pozor: pokud takto nastavený update spustíte 2x za sebou, mohou poté vzniknout duplicity v PSA a problémy ve zpracování dat dále).
Infopackage – Processing – Parallel v SAP

Schedule

Pokud jsme vše naklikali správně a nový Infoobjekt uložili, tak zde se pomocí tlačítka START ručně spustí nahrání dat.

Infopackage – Schedule v SAP

Již nevyskočí žádné nové okno, jen malá hláška v info oblasti:

Infopackge – START

Ověření nahraných dat v PSA

Nyní se podíváme, jestli se data nahrála a hlavně jak. Otevřeme si (dvojklikem) PSA a nahoře se aktualizuje menu:

PSA – nahraná data v SAP

1. možnost

Každý objekt v SAPu je ve finále uložený v tabulce a nebo je přímo tabulkou. To platí i v případě PSA. SAP vygeneroval pro náš datový zdroj Z_ITNETWORK tabulku /BIC/B0006288000, do které se dá prokliknout a zobrazit obsah (Pozn.: toto je rychlejší cesta, jak si zobrazit obsah, ale standardní je postup, který bude následovat). Otevřeme technické atributy objektu a proklikneme se dále:

PSA – 1.obsah v SAP

Klikneme na obsah tabulky:

PSA – 1.obsah v SAP

V novém okně se již zobrazí všechna pole tabulky (PSA), je zde možné filtrovat výsledný obsah. Po kliknutí na hodiny se zobrazí již obsah PSA:

PSA – 1.obsah v SAP

Obsah PSA

Jak je vidět, první 4 modré sloupce si SAP vytvořil sám, jde o primární klíče tabulky a uživatel na ně nemá žádný vliv. Proto je jakékoliv hledání v PSA velice pomalé, neexistuje totiž žádný index (uživatelský), díky kterému by hledání šlo urychlit.

PSA – 1.obsah v SAP

Porovnání CSV filu a nahraných dat

Nahoře je obsah PSA a dole obsah CSV. Je vidět, že se nahrání povedlo, ve zdroji i v cíli máme 4 řádky:

PSA – porovnání v SAP

2. možnost

Druhou možností je zobrazit si data přes standardní údržbu PSA vrstvy. Klikneme na ikonu a zobrazí se nové okno, kde je seznam všech requestů (nahrání) do PSA. Pomocí bočního tlačítka vybereme request, který chceme zobrazit, a opět stejnou ikonou, nyní dole v okně, potvrdíme.

PSA – 2.možnost v SAP

Při nahrávání do PSA ještě systém rozděluje data do tzv. package, neboli pakety. Proto je nutné opět pomocí bočního tlačítka vybrat pakety, které mají být zobrazeny. V nabídce níže, pokud je počet dat velký, je nutné změnit z defaultní hodnoty 1000 na větší počet, aby výsledek nebyl oříznutý. Nakonec stačí potvrdit háčkem:

PSA – 2.možnost v SAP

Porovnání CSV filu a nahraných dat

Nahoře máme obsah PSA a dole obsah CSV. Je vidět, že se nahrání povedlo, máme ve zdroji i v cíli 4 řádky.

PSA – 2.možnost
PSA – 2.možnost

Jak vidíte, první možnost nabízí:

 • filtrovat všechna pole a analyzovat obsah PSA pomocí standardních utilit tabulek
 • rychlejší přístup k obsahu

Druhá možnost potom umožňuje:

 • spravovat requesty nahrání dat
 • odmazávat nahrané requesty
 • filtrovat podle paketů
 • zdlouhavější zobrazení obsahu

Tímto jsme si ukázali a vysvětlili co je Infopackage a jak se nahrávají data do PSA. Příště se podíváme na Data Store Object (DSO) v SAP.


 

Předchozí článek
Aplikační komponenta a DataSource v SAP
Všechny články v sekci
SAP
Článek pro vás napsal Migi
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje SAPu (BW), IT má jako koníček od malička a od nedávna ho IT začalo živit a bavit ještě víc :-)
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!