Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 5 - ToDo aplikace pro iOS ve Swift - NSFetchedResultsController

V minulé lekci, ToDo aplikace pro iOS ve Swift - Úvod do Core Data, jsme dokončili naší ToDo aplikaci, kde jsme k ukládání dat použili jednoduchou serializaci do souboru a poté i databázi.

Již umíme používat snad nejjednodušší způsob, jak do naší aplikace přidat Core Data a jak v základu pracovat s daty. Naše ToDo instance jsme měli uložené jen v poli todos. Načítání pomocí NSFetchRequest se sice běžně používá, ale hlavně v případě, kdy potřebujeme s daty pracovat někde na pozadí.

NSFetchedResultsController

Pro zobrazování v UI komponentách jako UITableView nebo UICollectionView máme k dispozici třídu NSFetchedResultsController, která je pro toto optimalizovaná. Naši aplikaci tedy upravíme, aby používala NSFetchedResultsController. Mimo jiné získáme i řazení dat a další vychytávky. Kontroler nám bude získávat naše ToDo objekty, takže pole todos během lekce odstraníme. Pojďme na to ale od začátku.

Proměnná s kontrolerem

Začneme přípravou proměnné v našem ViewController:

var fetchedResultsController: NSFetchedResultsController<ToDo>!

Nyní se přesuneme do třídy ToDo a přidáme si novou statickou proměnnou:

static var sortedFetchRequest: NSFetchRequest<ToDo> {
    let request: NSFetchRequest<ToDo> = ToDo.fetchRequest()
    request.sortDescriptors = [NSSortDescriptor(key: #keyPath(text), ascending: true)]
    return request
}

Pro NSFetchedResultsController totiž budeme potřebovat NSFetchRequest a aby to mělo nějaký pořádek, tak se hodí mít ho seřazený. To se dělá pomocí nastavení vlastnosti sortDescriptors. Deskriptorů řazení můžeme mít více, bude se


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Ve Swift tutoriálu si ukážeme, jak korektně propojit Table View a Core Data pomocí třídy NSFetchedResultsController, která velmi usnadňuje práci.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 60 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 8 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 22 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 145 Kč 123 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS) či těch webových ve frameworku Django. Twitter: @nemecek_f | GitHub nemecek-filip - mrkněte na veřejné projekty
Aktivity (2)