Předvánoční Black Friday Předvánoční Black Friday
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Lekce 16 - Extensions a jejich rozmanité použití ve Swift

Swift OOP Extensions a jejich rozmanité použití ve Swift

V minulé lekci, Enumy a vlastní Errory ve Swift, jsme se naučili používat výčtové typy a definovat si vlastní chybové stavy ve Swift.

Swift nám nabízí přidání funkcionality pro již existující typy, rozdělení implementace třídy na více souborů či bloků kódu a mnoho dalšího. Slouží k tomu mocný koncept nazvaný extensions. V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak přidat nové metody již existujícím třídám nebo strukturám (třeba takovému obyčejnému Intu), jak oddělit implementaci protokolu a další vychytávky.

Rozšíření existujícího typu

Tento případ využití extension se hodí, když nemůžeme zasahovat do existujícího kódu. To může být buď přímo součást jazyka jako Int, String apod. nebo např. stažená knihovna. Asi nejužitečnější je přidání nových metod do tříd, které třeba ani nejsou naše a nemáme k nim přístup nebo do nich nechceme zasahovat.

Příklad

Například bychom mohli


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Vysvětlíme, co jsou extensions ve Swift, a ukážeme si několik způsobů, jak je využít pro rozšíření a zpřehlednění kódu.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 18 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
18 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 45 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Autor se příležitostně věnuje vývoji iOS aplikací či těch webových za pomocí frameworku Django. Aktuální projekt: hrejzdarma.cz Twitter: @nemecek_f (neprogramátorské tweety)
Aktivity (4)