Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 16 - Extensions a jejich rozmanité použití ve Swift

V minulé lekci, Enumy a vlastní Errory ve Swift, jsme se naučili používat výčtové typy a definovat si vlastní chybové stavy ve Swift.

Swift nám nabízí přidání funkcionality pro již existující typy, rozdělení implementace třídy na více souborů či bloků kódu a mnoho dalšího. Slouží k tomu mocný koncept nazvaný extensions. V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak přidat nové metody již existujícím třídám nebo strukturám (třeba takovému obyčejnému Intu), jak oddělit implementaci protokolu a další vychytávky.

Rozšíření existujícího typu

Tento případ využití extension se hodí, když nemůžeme zasahovat do existujícího kódu. To může být buď přímo součást jazyka jako Int, String apod. nebo např. stažená knihovna. Asi nejužitečnější je přidání nových metod do tříd, které třeba ani nejsou naše a nemáme k nim přístup nebo do nich nechceme zasahovat.

Příklad

Například bychom mohli


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Vysvětlíme, co jsou extensions ve Swift, a ukážeme si několik způsobů, jak je využít pro rozšíření a zpřehlednění kódu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 208 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 177 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 22 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 78 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
177 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 519 Kč 441 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 18 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
18 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 45 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS) či těch webových ve frameworku Django. Twitter: @nemecek_f | GitHub nemecek-filip - mrkněte na veřejné projekty
Aktivity (9)