IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Time management - Význam a benefity

V této lekci se zaměříme na význam time managementu a proč bychom měli zvládnout jeho principy, abychom dosáhli kvalitnějšího života bez nadměrného stresu.

Svět se zrychluje, dnešní doba na nás klade stále větší nároky. Plníme spoustu úkolů v profesním, ale také v osobním životě. Porady, deadliny, plné diáře, promeškané schůzky a černé svědomí, že se rodině nevěnujeme tak, jak bychom měli. Někdy se nám může zdát, že je toho na nás moc. Nestíháme. Pravdou ovšem je, že den má 24 hodin. A to pro každého z nás.

Time management

Time management je umění hospodařit s časem. Zní to možná jednoduše, ale je to jedna z nejdůležitějších dovedností vůbec. Už dávno to není téma pouze pro vytížené manažery. Ať už studujeme, pracujeme, případně se věnujeme svým zájmům či rodině, vždy je dobré mít svůj čas pod kontrolou. Neplýtvat jím tam, kde je to zbytečné. Nemáme-li čas přemýšlet o svém čase, pak se nehneme ze začarovaného kruhu "nestíhání".

K tomu, abychom na poli time managementu uspěli, je podstatné nastavit si správně cíle, pochopit motivaci a sebekázeň, respektovat vlastní fyziologické nastavení (biorytmus) a hlavně chtít.

Správné hospodaření s časem. - Time management

Benefity time managementu

Pokud hospodaření s časem ovládneme a dodržíme principy time managementu, odměnou nám bude klidnější, vyrovnaný a spokojený život. Neznamená to, že nám úkolů ubyde. Budeme ovšem umět plánovat své aktivity tak, aby nás nestresovaly a začneme pracovat efektivně. Tedy budeme vykazovat lepší výsledky a současně nás to nebude stát takové úsilí. V takovém případě je ale zásadní uvést všechny principy z oblasti time managementu do praxe a skutečně je využívat. Neexistuje žádná univerzální zázračná poučka time managementu. Každý k němu můžeme přistoupit po svém a využít metody, které nám budou sedět.

Pozitiva, která time management do našeho života přinese:

 • Nakopneme své podnikání (zaměříme svoje úsilí na efektivní oblasti a oprostíme se od zbytečných činností).
 • Začneme být výkonnějším zaměstnancem, což nám přinese lepší finanční ohodnocení. V kariéře se posuneme kupředu.
 • Zvládneme lépe svá studia a zbydou nám síly také na brigádu.
 • Budeme mít více času na své zájmy, kterým se skutečně chceme věnovat.
 • Získáme čas pro rodinu a přátele a zlepšíme tak své osobní vztahy.
 • A hlavně budeme mít prostor pro svůj vlastní odpočinek. Ten je pro nás klíčový, protože kvalitní odpočinek generuje novou energii potřebnou k plnění úkolů.
Zvládnutý time management = spokojený život. - Time management

Motivace

Motivace je hnací síla, která nás žene kupředu. Je to motor, který zhmotňuje naše sny a plány v realitu. Pokud není motivace dostatečně silná, máme tendenci úkoly předčasně vzdávat nebo je nedotáhnout do konce. Zde se vyplatí vsadit na svoji intuici a sledovat, co při plnění daného cíle pociťujeme. Pokud se do práce dokážeme plně ponořit a baví nás, pak jsme na dobré cestě. Pokud plníme úkol pouze proto, že musíme, je vhodné zapřemýšlet, zda pro nás má daná oblast skutečně smysl. Svůj život máme ve svých rukou a na změnu není nikdy pozdě.

Jaká je nejčastější motivace? Překvapivě peníze. Dále uznání, pochvala, naslouchání, osobní prestiž, seberealizace. Jednoduše vidina odměny, ať už hmotné či nehmotné.

Motivace ovšem může být také negativní. Jedná se především o strach. Tento druh motivace vyvolává reakci, která nás nutí jednat. Příkladem budiž zaměstnání (strach o to, že bychom o něj mohli přijít a dostat se tak do finanční tísně v nás vyvolává aktivitu).

Jak sami sebe co nejlépe motivovat?

 • Napišme si důvody, proč děláme zrovna to či ono.
 • Najděme obrázek, který vyjadřuje náš cíl. Vystavme ho na viditelném místě a mějme ho stále na očích.
 • Vizualizujme svůj vysněný cíl. Například hned po probuzení nebo před usnutím. Ale klidně i během dne. Opakování je matka moudrosti.
 • Chvalme se za své úspěchy a sledujme pokroky. I cesta může být cíl.
 • Pokud nemůžeme svůj cíl splnit sami, nebojme se požádat o pomoc ostatní.
 • Inspirujme se úspěšnými osobnostmi (viz citáty na konci lekce).

Sebekázeň

Bez sebekázně a dodržování určitého řádu bychom v životě neuspěli. Sebekázeň je vzorec chování, který se můžeme naučit opakovanou systematickou činností. Ta se pro nás po čase stane automatickou. Typický příklad je čištění zubů. Tuto dovednost nám vštěpovali rodiče již od dětství a skutečně ji celý život plníme (takřka) svědomitě. A soustavně každý den.

Sebekázeň dokážeme lépe praktikovat, pokud ze svého okolí odstraníme pokušení, která mohou naše odhodlání podkopávat. Příkladem budiž sladkosti, které bychom doma neměli mít při držení diety nebo notifikace (upozornění pro sociální sítě, maily, messengery…), které bychom měli vypnout při plnění náročného pracovního úkolu, jenž vyžaduje plné soustředění.

Nesmíme ovšem na sebe být přísní až moc. Naložením příliš mnoha povinností na svá bedra bychom se mohli dostat do časového tlaku, který generuje stres.

Za poctivě odvedenou práci je také důležité se odměnit. Odměnou by však neměl být pouze pocit z dobře vykonané práce, ale něco, z čeho budeme mít opravdovou radost. A tím se dostáváme zpět k výše zmíněné motivaci.

Efektivita

Efektivita je dosažení požadovaných žádoucích výsledků s minimálním výdajem energie a času. Snažme se tedy život prožít tak, abychom od něj získali co nejvíce při co nejmenším úsilí. Říká se, že lidé na sklonku života litují spíše věcí, které neudělali. Pojďme jej tedy zbytečně nepromarnit a nenechat si ho protéci mezi prsty.

S chutí do nových výzev. - Time management

Na závěr pár motivačních přísloví:

 • "Čas je jen iluze." Albert Einstein
 • "Není větší škody nad ztracený čas." Michelangelo Buonarroti
 • "Čas jsou peníze." Benjamin Franklin
 • "Většina lidí ztrácí čas a energii mluvením o problémech, než aby je zkusili vyřešit." Henry Ford
 • "Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede." Arthur C. Clarke
 • "Vše, co si dokážete představit je skutečné." Pablo Picasso
 • "Uprostřed problémů leží příležitost." Albert Einstein
 • "Ranní ptáče dál doskáče."

V příští lekci, Time management - Stanovení priorit a cílů, si vysvětlíme důležitost stanovení priorit a cílů, které jsou cestou k úspěšnému zvládnutí time managementu.


 

Všechny články v sekci
Time management
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Time management - Stanovení priorit a cílů
Článek pro vás napsala Edita Karlovská
Avatar
Uživatelské hodnocení:
37 hlasů
Autorka se věnuje grafice, webdesignu, marketingu a osobnímu rozvoji.
Aktivity