Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Python týden

Lekce 3 - Upomínač narozenin v VB.NET - Návrh formulářů

V minulém dílu, Jednoduchá kalkulačka v VB.NET Windows Forms, jsme se naučili obsluhovat události a vytvořili jednoduchou kalkulačku.

V dnešním dílu začneme pracovat na aplikaci k upomínání narozenin přátel. Aplikace bude vypadat následovně:

Aplikace na upomínání narozenin ve Visual Basic .NET

Návrh formuláře

Jako vždy začneme návrhem formuláře. Tentokrát již budeme mít v aplikaci dva.

Přehledový formulář

Přehledový formulář je základní okno aplikace s přehledem osob a jejich narozenin. Formulář přejmenujeme na PrehledForm, nastavíme mu titulek na Výročí a můžeme mu nastavit opět nějakou ikonu. Také nastavíme StartPosition na CenterScreen. Mimochodem, všimněte si, že se formuláře pojmenovávají PascalCasem (první písmeno velké) a kontrolky camelCasem. Je to proto, že formulář je třída a kontrolky jsou instance.

Dále budeme potřebovat následující kontrolky:

  • 8x Label
  • 2x Button
  • 1x ListBox
  • 1x MonthCalendar

Labely

Labely rozmístěte jako na obrázku výše. Labelům na levé straně nastavíme text podle obrázku. Labelům na straně pravé text nastavovat nebudeme, ale nastavíme jim jméno, abychom text mohli později nastavit z kódu. Labely na pravé straně se budou jmenovat: dnesLabel, nejblizsiLabel, narozeninyLabel, vekLabel.

Tlačítka

Dva buttony umístíme dolů a nastavíme jim text na Přidat a Odebrat. Asi vás nepřekvapí, že jejich názvy budou pridatButton a odebratButton. Tlačítkům můžeme přidat nějaké ikony, já jsem ty na obrázku našel na http://www.iconfinder.com, velikost je 32x32 pixelů. Obrázek nastavíme pomocí vlastnosti Image, kde klikneme na tlačítko "...". Obrázek nyní můžeme nahrát jako Local resource nebo Project resource. Vybereme Local resource a naimportujeme příslušný obrázek z disku. Aby byl obrázek vlevo, vedle textu tlačítka, musíme nastavit vlastnost TextImageRelation na ImageBeforeText. Výšku tlačítka můžeme nechat nastavit automaticky pomocí vlastnosti AutoSize. To samé uděláme i pro druhé tlačítko.

ListBox

ListBox je v podstatě rozbalený ComboBox, se kterým jsme se seznámili v minulé lekci. Jinak funguje úplně stejně a my ho využijeme pro zobrazení seznamu osob. ListBox pojmenujeme osobyListBox a nastavíme mu vlastnost Sorted na True, tak v něm budou prvky seřazené, v našem případě podle abecedy.

MonthCalendar

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

MonthCalendar slouží k zobrazení rozbaleného měsíce nebo několika měsíců. Komponenta je primárně určena k výběru intervalu mezi dvěma daty, ale my ji využijeme k ukázání narozenin vybrané osoby. Kontrolku pojmenujeme narozenMonthCa­lendar a nastavíme jí Enabled na False, aby s ní uživatel nemohl manipulovat. Dále vypneme ShowToday a MaxSelectionCount nastavíme na 1. To znamená, že můžeme najednou vybrat nejvýše 1 den.

Kotvy

Když aplikaci spustíte a formulář zvětšíte, bude vypadat následovně:

Okno aplikace bez kotev

Samozřejmě by bylo žádoucí, aby volné místo využil seznam osob, kterých tam může být mnoho a mohou mít dlouhá jména. Z toho důvodu kontrolkám ve formuláři nastavíme tzv. kotvy. Kotva (anglicky anchor) určuje ke kterým hranám formuláře se kontrolka přichytne. Ve výchozím nastavení se všechny kontrolky drží jen levé a horní hrany. My budeme určitě chtít, aby se ListBox držel také hrany spodní a pravé, tedy všech. Jakmile se formulář roztáhne, roztáhne se i ListBox. Vlastnost Anchor ListBoxu nastavíme následujícím způsobem:

Kotvy anchors ve Visual Studio

Když však nyní aplikaci spustíte a roztáhnete formulář, výsledek asi nebude takový, jaký jste očekávali. Musíme totiž upravit i kontrolky pod ListBoxem a vedle ListBoxu. Ty se musí přichytit k dolní, resp. pravé hraně okna.

Oběma tlačítkům nastavíme pouze spodní kotvu. MonthCaledar a čtyřem labelům nad ním vypneme levou kotvu a zapneme pravou. Po roztažení okna ve spuštěné aplikaci abyste měli dospět k tomuto výsledku:

Kotvy anchors ve Visual Studio

Přehledový formulář můžeme prohlásit za navržený.

Přidávací formulář

Druhý formulář bude sloužit k přidávání nových osob a bude mít následující podobu:

Formulář pro přidání nové osoby v VB.NET

Formulář přidáme pravým kliknutím na projekt v Solution Exploreru a vybráním možnosti Add -> Windows Form. Pojmenujeme ho OsobaForm. Text nastavíme na Přidat osobu. Opět nastavíme StartPosition na CenterScreen a můžeme nastavit ikonu. FormBorderStyle nastavíme na FixedSingle a zakážeme maximalizaci vlastností MaximizeBox, okno tedy nepůjde roztahovat ani maximalizovat.

Do formuláře dále vložíme následující kontrolky:

  • 2x Label
  • 1x TextBox
  • 1x DateTimePicker
  • 1x Button
  • 1x PictureBox

Labely

Labely zde slouží jen k popisu textových polí, čili jim pouze nastavte Text podle obrázku výše a nemusíte je ani pojmenovávat.

TextBox

TextBox je jak asi tušíte pole, kam může uživatel aplikace zadat libovolný text. K účelu zadání jména je ideální. Někteří začátečníci ho používají i k zadávání čísel nebo datumů, což je ovšem špatně, jak jsme si již vysvětlili minule. TextBox pojmenujte jmenoTextBox.

DateTimePicker

Opět asi tušíte, že DateTimePicker bude sloužit k výběru data a času. Pojmenujeme ho narozeninyDate­TimePicker. Ve Format si můžeme vybrat, zda chceme vybírat datum (i v jakém formátu) nebo čas. Nás čas u narozenin samozřejmě nezajímá, ale v jiné aplikaci by se nám mohl hodit.

Button

Tlačítko k potvrzení dialogu pojmenujeme okButton a nastavíme mu Text na OK.

PictureBox

PictureBox je velmi zajímavá kontrolka, která se používá buď pro zobrazení obrázku nebo pro kreslení např. nějakých tvarů, což si ukážeme v dalších dílech. Zde do PictureBoxu pouze vložíme ikonku, aby formulář vypadal lépe. Asi vás nepřekvapí, že to uděláte pomocí vlastnosti Image. Pokud je ikonka větší než PictureBox, můžete nastavit vlastnost SizeMode na Zoom.

Formuláře máme připravené.

V příští lekci, Upomínač narozenin v VB.NET - Logická vrstva, si vytvoříme třídy s logikou aplikace. Naklikané formuláře jsou ke stažení níže.


 

Stáhnout

Staženo 247x (201.75 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce VB.NET

 

Předchozí článek
Jednoduchá kalkulačka v VB.NET Windows Forms
Všechny články v sekci
Okenní aplikace ve VB.NET Windows Forms
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Tomáš Slanina:24.7.2017 14:22

Když napíšu jmenoTextBox tak mi to hodí chybu:

Pří generování kódu došlo k chybě. Změny, které jste udělali v návrháři, se nepotvrdily do zdrojového kódu. Doporučuje se zavřít a znovu otevřít zdrojový soubor. Chybová zpráva:

Hodnota je mimo očekávaný rozsah.

To samé mi to ělá i u toho DateTimePickeru proč?

Editováno 24.7.2017 14:25
 
Odpovědět
24.7.2017 14:22
Avatar
Odpovídá na Tomáš Slanina
Tomáš Slanina:24.7.2017 14:42

Vlastně... Nejde mi na tom přejmenovat vůbec nic (jde to jen na tom Přehledovém formuláři) :/ Čím to je?

Editováno 24.7.2017 14:43
 
Odpovědět
24.7.2017 14:42
Avatar
Odpovídá na Tomáš Slanina
Michal Štěpánek:24.7.2017 15:04

A kde se to snažíš přejmenovat???

Odpovědět
24.7.2017 15:04
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Tomáš Slanina:24.7.2017 15:23

Vůbec s tím nejde pracovat ani uložit :/

 
Odpovědět
24.7.2017 15:23
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Tomáš Slanina:24.7.2017 15:25

Normálně dole ve vlastnostech předtím mi to fungovalo (na tom prvním formuláři) ale tady mi to najednou nefunguje

 
Odpovědět
24.7.2017 15:25
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Tomáš Slanina
Michal Štěpánek:24.7.2017 15:27

Je možné, že sis odstranil nějakou referenci na "něco". Zkusil bych vytvořit nový projekt...

Odpovědět
24.7.2017 15:27
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Tomáš Slanina:24.7.2017 15:31

Achjo celé znova? Boha :D

 
Odpovědět
24.7.2017 15:31
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Tomáš Slanina:24.7.2017 16:00

Udělal jsem to skoro celé znova ale po chvilce trápení a seřazování prvků na prvním formuláři jsem to chtěl testnout ale zase stejná chyba.. Ale teď jsem se s tím chvilku trápil jde to opravit... Musím se dostat do kódu a celý ho smazat pak to zase funguje :D

Editováno 24.7.2017 16:02
 
Odpovědět
24.7.2017 16:00
Avatar
Tomáš Slanina:24.7.2017 16:53

Stejnak to nefunguje nevím co s tím je prostě to nefunguje dal jsem tam formulář co jsem stáhnul z další lekce stejnak to nejde a nedovolí mi to ani se dostat do kódu :D

 
Odpovědět
24.7.2017 16:53
Avatar
Odpovídá na Tomáš Slanina
Michal Žůrek - misaz:24.7.2017 17:07

to fakt teda nevím. Mě se návrhář XAML tedy nikdy nerozbil. Otevři si Error List a zkopíruj sem chybu, kterou to hlásí.

 
Odpovědět
24.7.2017 17:07
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.