Slevový týden - Srpen
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy.

Lekce 2 - Úvod do práce se soubory

V minulém dílu, Výjimky, jsme si vysvětlili výjimky, které k práci se soubory nutně potřebujeme, protože díky nim můžeme reagovat na případné chyby.

Dnes si povíme něco o souborech obecně a o právech k zápisu v systémech Windows. Po dočtení tohoto tutoriálu budete připraveni se soubory pracovat.

Data, resp. objekty uložené v paměti, se samozřejmě s vypnutím aplikace ztratí. Pokud chceme zajistit, aby data byla tzv. perzistentní (trvalá), musíme je při ukončení programu uložit a při načtení programu opět načíst. K ukládání dat aplikace existuje mnoho způsobů, každý má nějaké výhody a nevýhody. Obecně můžeme ukládat data naší aplikace následujícím způsobem:

 • Textové soubory s jednoduchou strukturou (např. .txt a .csv)
 • textové soubory s vnitřní hierarchií (např. .xml nebo .json)
 • Soubory binárního typu (jednoduše otisk paměti do souboru)
 • Databáze

Každý způsob uložení dat má své výhody a nevýhody. My si jednotlivé způsoby v seriálu podrobně popíšeme a hlavně vyzkoušíme. Zaměříme se zejména na to, jak do souborů ukládat objekty a poté je znovu načítat. Databázím se poté věnuje samostatná sekce.

Práva k zápisu v systémech Windows

Windows 7 zápisová práva UAC

Od Windows Vista existuje v systémech Windows tzv. UAC (User Account Control). Technologie zakazuje zápis na systémový oddíl disku (nejčastěji C:) v případě, že zápis není povolen administrátorem nebo že se nejedná o zápis do osobních složek uživatele. Toto opatření samozřejmě naplnilo diskuzní fóra o programování a rozbilo řadu aplikací. Důležité však je, že toto opatření je správné a pouze zabraňuje špatně napsaným aplikacím měnit co se jim zlíbí. Linuxové systémy mají podobná opatření již dlouhou dobu.

Koncepce systému Windows zahrnuje uživatelské účty. Každý uživatelský účet je realizován složkou (většinou C:\users\jmeno_u­zivatele). Tato složka obsahuje mimo jiné dokumenty, pracovní plochu a také tzv. složku s daty aplikací. K této složce se lze dostat při zadání klíče %appdata% do cesty. Zkuste si %appdata% napsat do cesty průzkumníka a složku otevřít. Uvidíte, že ve složce má své podsložky mnoho aplikací, které máte nainstalovány. Právě zde je místo pro nastavení vašich aplikací a další data. Vaše aplikace si zde samozřejmě vytvoří složku se svým jménem a do té si bude vše ukládat. Nebudeme omezováni UAC a zároveň bude naše aplikace umožňovat jiné nastavení pro různé uživatele, aniž bychom to v Visual Basicu .NET programovali. %appdata% míří vždy k appdata aktuálně přihlášeného uživatele.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Velkou chybou bylo, že si programy ukládaly data do složky s programem. Program na ploše nebo na starých Windows fungoval, nicméně když se poté nainstaloval do složky program files na disku C, spadl s chybou při zápisu na disk. Windows tento zápis částečně pro určité aplikace emulovala, ale tím se nebudeme zabývat. Problém lze samozřejmě obejít tím, že aplikaci spustíme jako správce, ale to je špatné řešení.

V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit v appdata složku pro naši aplikaci. V dalších tutoriálech již v kódu tato logika nebude obsažena a budou sloužit jako co nejjednodušší ukázka práce se soubory. Pokud budete aplikaci provozovat na svém počítači, nemusíte se o nic starat. Jakmile ji však budete publikovat, je vhodné ji upravit tak, aby appdata používala. Již tedy víme, kam budeme zapisovat. Výjimky jsme si uvedli také. Přesuňme se tedy k samotné práci se soubory.

IO a stream

V .NET existuje tzv. stream, což je obecný "datový proud". Na proud se napojíme a můžeme z něj poté načítat data nebo do něj data naopak zapisovat. Proud je teoreticky univerzální a ten samý proud se může necházet v paměti RAM nebo v souboru na disku. Práce se soubory je tedy realizována právě přes stream a všechny třídy, které si v budoucnu uvedeme, stream nějakým způsobem obalují nebo s ním pracují. My jsme od něj však odstíněni. Pro práci se soubory musíme do programu vložit odkaz na přislušný jmenný prostor, ve kterém se logika nachází:

Imports System.IO

V této sekci se budeme v každém tutoriálu zabývat jedním typem souboru a ukážeme si vždy tu třídu, která je k tomu uzpůsobena. Nyní si ukažme naprostý základ toho, jak vytvořit pro naši aplikaci složku v appdata aktuálního uživatele. Budeme k tomu používat třídu Directory, které obsahuje statické metody pro práci se složkami. Dále se podíváme i na třídu File. Tak můžeme data (např. soubor nastaveni.dat) vytvořit s výchozími hodnotami nebo je načíst. Pro práci s cestou použijeme třídu Path. Všechny tři třídy budou podrobně vysvětleny v samostatném tutoriálu, nyní si ukážeme jen to nezbytné. Pojďme tedy napsat aplikaci, která bude mít vlastní složku v AppData a podívá se, jestli existuje její soubor databaze.dat. Nezapomeňte přidat Imports System.IO.

Dim cesta As String = Path.Combine(Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.ApplicationData), "DevbookTutorial")
Try
  If Not Directory.Exists(cesta) Then
    Directory.CreateDirectory(cesta)
  End If
Catch ex As Exception
  Console.WriteLine("Nepodařilo se vytvořit složku {0}, zkontrolujte prosím svá oprávnění.", cesta)
End Try
If File.Exists(Path.Combine(cesta, "databaze.dat")) Then
  Try
    'Zde umístíme kód pro přečtení souboru
  Catch ex As Exception
    Console.WriteLine("Při načítání nastavení došlo k následující chybě: {0}", ex.Message)
  End Try
Else
  Try
    'Zde umístíme kód pro vytvoření souboru
  Catch ex As Exception
    Console.WriteLine("Při vytvoření nastavení došlo k následující chybě: {0}", ex.Message)
  End Try
End If

Nejprve si uložíme cestu ke složce s naší aplikací do textového řetězce cesta. Lokaci appdata získáme pomocí:

Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.ApplicationData)

Tak trochu bych očekával, že místo tohoto půjde napsat pouze "%appdata%", ale bohužel VB.NET zkratku na cestu nepřevede. GetFolderPath nám tedy vrátí něco takového (Pro Windows 7):

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming

Do cesty přidáme ještě složku se jménem naší aplikace. Jméno jsem zvolil DevbookTutorial, samozřejmě si ho poté upravte. Abychom nemuseli přemýšlet, zda cesty obsahují na konci lomeno nebo jestli má být lomeno zpětné nebo obyčejné, spojíme cestu pomocí statické metody Combine na třídě Path. V cesta je tedy nyní toto:

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming\DevbookTutorial

Pokud daná složka neexistuje (jedná se o první spuštění aplikace), tak ji vytvoříme. Dále se podíváme, zda existuje soubor, ze kterého chceme data načítat. Pokud ano, provedeme načtení dat. Pokud ne, soubor vytvoříme a nahrajeme do něj výchozí data. Nebo soubor vytvářet ani nebudeme, záleží na typu aplikace.

Po spuštění kódu se nám ve složce %appdata% objeví nová složka:

Appdata a tvoření složky aplikace v C# .NET

Máme tedy rychlý úvod, jak správně ukládat data aplikace. O výjimkách jsme si také řekli.

Nic nám již nebrání, abychom si příště, Práce s textovými soubory ve VB.NET, ukázali práci s prvním formátem souborů, budou to textové soubory. Ještě raději zopakuji, že v následujících tutoriálech kvůli jednoduchost nebudu řešit zápisová práva a programy budou fungovat jen v dokumentech Visual Studia. Vždy se tedy vraťte sem a kód si upravte, pokud hotovou aplikaci budete chtít šířit.


 

Předchozí článek
Výjimky
Všechny články v sekci
Soubory a síť ve Visual Basic .NET
Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
5 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Štěpánek:3.5.2014 9:36

Pěkně popsáno, možná by bylo dobré zmínit, že občas je třeba, aby soubor byl viditelný, resp. přístupný i pro ostatní uživatele...
Pak je cesta k souboru

Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.CommonApplicationData)
Odpovědět
3.5.2014 9:36
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.