NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 4 - Audio, video efekty a vkládání textu ve Vegas

V minulé lekci, Základní střih, přechody a storyboard ve Vegas, jsme se naučili základy editace videa.

V této lekci si ukážeme vložení textu do videa, ukážeme si základní efekty jak pro vizuální stopy (barevné filtry), tak pro audio stopy (lowpass) a projedeme si i způsoby jak editovat hudbu (postupné zesílení).

Příprava

Pro začátek si správně nastavíme projekt,

  • Pokud pokračujete po třetí lekci, lze použít stejné nastavení projektu.
  • Pokud si nejste jistí, jestli máte správné nastavení, kliknutím sem se přesunete na nastavení, které jsme si ukazovali ve druhé lekci, toto nastavení v dnešní lekci opět použijeme.

Dále si pro dnešní práci stáhneme video z tohoto odkazu. Opět je volně k použití. Není to zbytečné, jelikož má o něco jiné parametry, než videa z lekce minulé a umožní nám to se později naučit novou techniku. Video stáhneme kliknutím na ikonu vpravo nahoře (ikona se šipkou dolů).

Pro pozdější práci si rovnou stáhneme i později použitou hudbu, tento soubor do projektu dostaneme úplně stejně, jako dřívější obrázky a videa (hudba volně k použití pro osobní, výukové účely).

Rozdíl pro hudbu v okně Project Media je, že se k ní dostaneme mimo jiné i přes Media by TypeAudio.

Střih potřebného videa

Video si opět z Prohlížeče médií přesuneme do Project Media. Nyní si jej můžeme umístit do nějaké složky pro pořádek, nebo přidat značky (tagy). Každopádně hlavně nyní na video klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Open In Trimmer.

Nyní pracujeme s materiálem, kde jeden záběr přeruší černá obrazovka a poté se objeví druhý záběr. Kousek prvního záběru je také pouze černo, které chceme eliminovat. Proto potřebujeme v Trimmeru oříznout klip tak, abychom na Časovou osu dostali klip téměř od začátku až po první snímek, kde je video celé černé. Druhý klip označíme od chvíle, kdy se černá obrazovka opět změní na rostlinu až do konce. Nejprve tedy klávesou I označíme začátek videa, poté se posuneme na poslední snímek před ztmavením a stiskneme O. Oblast by nyní měla být vybrána a označena modře. Stiskneme A a vložíme výběr takto na časovou osu.

Pokud se automaticky oblast neoznačí modře, dvakrát stiskneme do oblasti nad časovou osou Trimmeru a dvakrát klikneme levým tlačítkem myši.

Na obrázcích můžete porovnat časy dvou klipů, které se nachází ve spodní části Trimmeru, pokud máme ohraničený výběr.

Přibližné časy:

  • První klip (vteřiny, setiny): 00,22 - 04,20.
  • Druhý klip: 05,03 - 08,47.
Trimmer1 - Úprava videa ve Vegas
Trimmer2 - Úprava videa ve Vegas

Naše časová osa nyní vypadá takto:

TimelineAkt - Úprava videa ve Vegas

Text ve videu

Nyní si pro přehlednost zvětšíme oblast časové osy. Nyní přidáme další video stopu. Zvolíme jeden ze způsobů:

  • Klikneme pravým tlačítkem kamkoli do horní části oblasti Časové osy, mimo video, či audio blok a zvolíme Insert Video Track.
  • S viditelnou časovou osou vybereme v Navigačním panelu Insert a zde Video Track
  • S viditelnou časovou osou stiskneme klávesovou zkratku Ctrl + Shift + Q.

Nyní se nad naše video s rostlinou vložila další video stopa. Pokud se neobjevila nad, ale pod, přesuneme stisknutým levým tlačítkem myši v levé oblasti časové osy, směrem nahoru. Budoucí umístění znázorňuje bílá čára.

V Časové ose se přesuneme na počátek. Nyní do nové stopy vložíme text. Máme více možností, např.:

  • V navigačním panelu zvolíme Insert → Text.
  • Stisknutím pravého tlačítka na časové ose zvolíme Insert Text Media.
OknoTextGenerators - Úprava videa ve Vegas

Otevřelo se nám nové okno Video Media Generators. V nastavení textu si nyní můžete vyzkoušet všechny možnosti, co se s textem dá ve Vegas dělat a rovnou se přesunout k další části. My si ještě v této části vyzkoušíme vložit text s černým pozadím a nápisem Příroda zpomaleně mezi dva klipy. Text upravíme do fontu Times New Roman, velikost 36 a přidáme kurzívu.

Při všech úpravách text nejprve vybereme, jelikož můžeme například vybrat jen jedno slovo a to zvýraznit jako tučné, nemůžeme však měnit zvlášť například barvu každého slova.

V okně ještě otevřeme záložku Advanced a pod ní otevřeme Background. Zde změníme barvu na černou (všechny hodnoty na nule) a pozadí učiníme neprůhledné (viz obrázek). Okno zavřeme.

VzorText - Úprava videa ve Vegas

Posunem na časové ose můžeme text zkrátit a přesunout tak, aby se video s rostlinou nacházelo až po konci bloku s nápisem, např. po 2 vteřinách (viz obrázek).

TextNaZacatku - Úprava videa ve Vegas

Dva bloky můžeme posunout najednou, pokud na oba klikneme levým tlačítkem myši a přitom držíme klávesu Shift.

V dalších lekcích se k textu vrátíme například při tvorbě titulků.

Video efekty

Jelikož se chystáme vložit do videa efekty, změníme si rozhraní ve View → Windows Layouts → Add Video Effects. Rozložení oken poznáváme z minulé lekce, kdy se podobně proměnilo, když jsme se chystali vložit přechody. Stejné zůstane ale pouze hledání správných efektů, později si už budeme počínat odlišně. V horní části rozhraní, v panelu Video FX, klikneme v prohlížeči efektů ve složce VEGAS → ve složce Creative → na AutoLooks. V pravé části okna se nám zobrazí dlaždice s efekty. Mezi nimi vyhledáme tu s názvem Nemesis. Nyní ji přesuneme na první klip s rostlinou, který je na časové ose.

DlazdiceEfektyNemesis - Úprava videa ve Vegas

Efekt, který jsme na náš blok (event) vložili, mění barvy našeho videa. Okno, které se nám nyní otevřelo vedle Video FX se jmenuje Video Event FX. Zde měníme parametry efektu, které se aplikují na konkrétní Event, tedy blok na časové ose, jak jsme si terminologii vysvětlili ve dřívějších lekcích. V tomto okně vidíme, že na náš blok jsou aplikované již dva efekty. My jsme přitom aplikovali pouze jeden.

Jak je to možné?

Každý blok videa od samého počátku obsahuje efekt Pan/Crop, kde můžeme video posouvat na obrazovce nebo zvětšovat apod. My se nyní nacházíme v úpravě parametrů pro efekt AutoLooks. Parametr Look přitom už máme nastavený na dříve vybraný Nemesis. Teď upravíme parametr Strength na hodnotu 0,300. Můžeme tak učinit pohybem posuvníku, nebo tím, že hodnotu napíšeme do pole pro text a stiskneme Enter.

ParametryEfektu - Úprava videa ve Vegas

Efektů na video můžeme vkládat neomezeně. Ve Vegas se používá výraz Plug-in Chain. V okně nahoře vidíme nyní dva zřetězené efekty. Zkusíme přidat třetí. Aniž bychom zavřeli okno, stiskneme ikonu s písmeny fx a zeleným +. fx - Úprava videa ve Vegas

Otevře se nám prohlížeč efektů, ale bez dlaždic a náhledů - ty ale nyní nepotřebujeme. Ve složce VEGAS → Creative → vybereme VEGAS Vignette (dvakrát klikneme). Do řetězce efektů se nám na třetí pozici zařadila vinětace. Tento efekt se dá užitečně využít například pro odstranění vinětace, která se ve videu výrazně projeví u některých objektivů. My ale nyní pouze pohneme s posuvníkem u hodnoty Outer Radius tak, aby byla znatelná černá vinětace kolem okraje (1,040).

Vinetace - Úprava videa ve Vegas

Zřetězení efektů nám naznačuje, že efekt přidaný naposledy pozmění to, jak se projeví efekt hierarchicky pod ním (vlevo od něj). Vinětace tedy ovlivní barevný filtr Nemesis a ten ovlivní videa s určitými parametry transformace, které nám udává efekt v hierarchii úplně vespod (vlevo).

Efekty máme aplikované, ale objevil se další zádrhel. Efekty bychom chtěli i na druhém klipu, po střihu.

Jak tedy veškeré efekty (atributy Eventu) zkopírujeme na jiný klip?

Ve dvou krocích:

  • 1. Klip s efekty zkopírujeme stisknutím Ctrl + C nebo kliknutím pravého tlačítka na klip a volbou Copy.
  • 2. Na klip, na který chceme efekty zkopírovat, klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Paste Event Attributes.

Projekt si nezapomeneme uložit.

Audio efekty

I na zvuk se dají aplikovat efekty. Vrátíme si původní rozložení oken zkratkou Alt + D. Pokud jsme tak ještě neučinili, stáhneme si výše uvedený soubor s hudbou a vložíme ho do projektu. Na hudbu klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme Open In Trimmer. Ohraničíme si libovolnou část hudby, která má 10 vteřin a vložíme ji klávesou A na časovou osu. Hudba by se nám měla vložit na novou audio stopu, celkem již čtvrtou stopu. Pokud se tak nestalo, vrátíme se zpět (Ctrl + Z) a nejprve si v Insert → Audio Track novou stopu manuálně vložíme a postup opakujeme.

V této poslední části docílíme postupného zesílení hudby a přidání speciálního efektu. Klikneme levým tlačítkem myši ve velmi specifickém bodě (viz obrázek) a táhneme směrem doprava.

SpecifBod - Úprava videa ve Vegas

Pokryjeme část přibližně 3 vteřin. Vytvořili jsme Fade-in (zesílení). U bloků s hudbou se automaticky Fade-in vztahuje na hlasitost a docílí ticha na začátku a základní hlasitosti na konci působnosti.

Fade-inAudio - Úprava videa ve Vegas

Obdobným způsobem, akorát na konci bloku s hudbou a tažením myší doleva, docílíme efektu Fade-out, ztišení.

Nyní přidáme audio efekt rychlým způsobem a to kliknutím na fx ikonu na bloku s hudbou: fxAudio - Úprava videa ve Vegas

Náš dobře známý prohlížeč efektů nás nyní odkázal na audio efekty. Ve složce VEGAS vybereme Track EQ. Stiskneme OK. Otevřel se nám pokročilý audio vizualizér. Zkusíme například pohnout Čtyřkou na frekvenci 388. V pozadí si můžeme hudbu pouštět a slyšíme, jak hloubka frekvence klesla. Efekt se dá využívat na hodně místech, kdy chceme hudbu ztišit trochu jiným, uměleckým způsobem.

AudioEfekt - Úprava videa ve Vegas

Z dnešní lekce je to vše.

V další lekci, Slow motion a animace ve Vegas, se naučíme zpomalit naše video a přidat animace.


 

Předchozí článek
Základní střih, přechody a storyboard ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Slow motion a animace ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Aktivity