Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Discount week - May - 50

Lekce 8 - Titulky z .srt souboru a závěrečné titulky ve Vegas

V minulé lekci, Multi-kamerový střih ve Vegas, jsme si vysvětlili první pokročilou techniku - multi-kamerový střih.

V dnešní lekci nás bude dopodrobna zajímat text. Začneme zlehka prohloubením znalosti s animacemi, ukážeme si několik triků se závěrečnými titulky a na závěr se naučíme vložit do Vegasu načasované titulky, které se vytvoříme v .srt souboru.

Příprava

Nejprve si založíme projekt ve FileNew.... Použijeme nastavení pro FullHD kvalitu a 30 FPS. Přímo pro toto nastavení nám poslouží šablona HD 1080-24p (1920x1080; 23,976 fps), kterou upravíme na 30 FPS.

nastProjekt8

Závěrečné titulky

Pro začátek si přizpůsobíme uživatelské rozhraní pro lepší práci s textem. Ve View zvolíme Window LayoutsAdd Text and Titles.

To, čeho budeme chtít docílit, bude vypadat následovně:

titulky

Jsou to obyčejné závěrečné titulky, kde sdělíme, kdo se podílel na projektu. Jména jsme zvolili náhodně - můžeme použít například tento generátor. Vytvoříme je příjemné pro oko, zkrátka aby dokázaly lehce zaujmout.

Začneme tím, že v okně Media Generators klikneme na Titles & Text a z dlaždic se specifickými úpravami zvolíme obyčejný Sample Text.

sampleText

Nový blok na časové ose prodloužíme na 25 vteřin. Přesuneme se do okna Video Media Generators s podrobnostmi vloženého textu. Nyní je důležité změnit délku segmentu na stejných 25 vteřin, což docílíme například stisknutím tohoto MatchLength tlačítka Match Event Length vpravo nahoře.

Následovně vepíšeme do pole Text: vlastní text. V tutoriálu jsme použili text přiložený v .txt souboru, který je ke stažení v archivu.

Text zvýrazníme, jak jsme zvyklí z jiných textových editorů, a celý jej vycentrujeme. Při výběru fontu zvažujeme hlavně čitelnost. V tutoriálu jsme zvolili font Arial. Velikost nadpisů je 22, nápis stylu Role Jméno je řešena velikostí 16 a zvýrazněním role. Nápis se značkou © má velikost 18.

Animace

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nyní náš 25 vteřinový titulek chceme rozpohybovat. V okně Video Media Generators rozbalíme Lcoation01 (Pozice:). Zde se správně animuje text aniž bychom museli zvětšovat Frame Size, či se obávat příliš mnoha textu v jednom bloku. U pozicování klikneme na symbol hodin se zeleným + keyframingClick .

Objeví se nám časová osa pro klíčové snímky. Osu si můžeme zvětšením okna rozšířit. Na ose budeme chtít na prvním snímku text posunout dolů tak, aby nebyl vidět, a na posledním nahoru pryč z obrazu. Tudíž se mezi těmito klíčovými snímky bude text pomalu pohybovat směrem nahoru.

AnimacePozice

Na Location ose se tedy přesuneme Playheadem (posuvníkem) na začátek a přepíšeme hodnotu Lcoation01 0,50; 0,50 nad osou na 0,50; -0,90 (potvrdíme klávesou Enter). Na náhledu, v případě, že se i na hlavní ose nacházíme na začátku, by neměl být viditelný žádný text. Pokud je, dále zmenšujeme druhou hodnotu (Y souřadnici).

Následovně se přesuneme na konec a hodnoty souřadnic změníme na 0,50; 1,80. Náhledem se příliš řídit nemůžeme, jelikož poslední frame (snímek) se už nezobrazuje, pro náhled se musíme klávesou posunout o jeden snímek zpět.

Oblast časové osy pro animování si můžeme rozšířit směrem nahoru a všimneme si animačních křivek a průběhu naší animace pouze na ose Y. Což je správně.

PrubehMeziKeyframes

Animovali jsme už v páté lekci , ta určitě nestojí za vynechání.

"Třešničku na dort" dodáme tím, že do nové video stopy blok s textem nakopírujeme (Ctrl + C, Ctrl + V) a zvolíme Create a new copy of source media.

Copy

Text nyní v blocích upravíme kliknutím na tuto ikonaUprava ikonu. Z modrého bloku nyní odstraníme vše kromě nadpisů a v červeném ponecháme pouze nadpisy. Prázdná místa musíme nyní klávesou Enter nahradit přesným počtem vertikálních mezer. V bloku s nadpisy také aplikujeme animaci Double Flash Glow (pod úpravami textu). A dosáhli jsme přesně titulků, které jsme chtěli.

AnimaceNadpisu

Titulky (k řeči)

"Rád bych ke svému videu přidal/a titulky." Existuje mnoho možností, jak toho docílit. Doporučuje se určitě původní video ponechat bez titulků a:

  • pokud se objeví např. na Youtube: Přímo na Youtube se k videu dají dodat volitelné titulky.
  • pokud ho chceme přehrát mimo Youtube a možná k němu chtít dát i titulky: Vepíšeme titulky do .srt souboru, kde pro každý čas můžeme napsat, co bylo tu dobu řečeno.

Co když mám ale specifické potřeby pro titulky (vzhled, nekonzistentní pozice), nebo mám prostě povel dát do originálního videa titulky?

Jak lze očekávat, Vegas nám umožní přímo do videa vkládat titulky z .srt souboru.

Vegas a .srt

Nyní z projektu smažeme předtím vytvořené závěrečné titulky, nebo vytvoříme projekt nový se stejným nastavením z přípravy.

Stáhneme si toto video ze stránky Pexels.com a .srt soubor z archivu v příloze.

V tutoriálu jsme si video pojmenovali talking.mp4 a přes okno Explorer jej vložili do projektu.

 Pokud se neorientujeme v rozložení oken, vrátíme jej do normálu kláv. zkratkou Alt + D

Celé video vložíme bez nutnosti úpravy ve Trimmeru na časovou osu. Pokračujeme tím, že v navigačním panelu zvolíme InsertInsert Subtitles from File. Zde vybereme umístění staženého .srt souboru (pokud jej nevidíme, přepneme zobrazení na .srt soubory - viz obrázek) a máme zde i možnost volby šablony. Potvrdíme.

srtVolba

Do nové stopy se nyní vložily čtyři bloky s textem.

4bloky

Je to bílý text se stínem a bez interpunkce, kterou můžeme později doplnit (Vegas má své problémy, co se týče kódování textu v souboru s titulky). Video má jeden problém s titulky. V dolní prostřední části je příliš detailní a proto je čitelnost titulků špatná. Pomocí uplatnění znalostí úpravy textu kliknutím na upravaTextu , můžeme nyní změnit pozici titulků úpravou v Location na hodnoty:

  • první blok: 0,20; 0,10
  • druhý blok: 0,20; 0,10
  • třetí blok: 0,70; 0,10
  • čtvrtý blok: 0,70; 0,10

Samozřejmě není dobré, když se během videa titulky objevují stále jinde. Ale občas je rozumné jejich pozici vycentrovat například k hornímu okraji obrazovky, jelikož ve spodní části se může odehrávat něco důležitého apod.

Výsledek posunu:

titulkyVysledek

Podařilo se? Titulky se mohou upravovat nespočetně způsoby, důležité je ale, aby vždy zůstaly čitelné.

To je pro dnešní lekci vše. V budoucnu se podíváme ještě na stabilizaci videa.

V další lekci, Stabilizace videa ve Vegas, se podíváme na stabilizaci videa.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 31x (698 B)

 

Předchozí článek
Multi-kamerový střih ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!