Discount week - September
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Zavzpomínejme si na Windows 3.1

Windows 3.1 byl poprvé vydán 6. dubna 1992 a poslední verze systému byla uvolněna někdy v roce 1994. Jednalo se o grafickou nástavbu DOSu, která prezentovala programy jako ikony a umožňovala jejich snadné spuštění. Grafické prostředí programům poskytovalo sadu knihoven a funkcí, které...

Dost teorie, jdeme si hrát!

Vždy mě nějak přitahovaly starší stroje a systémy. Konečně jsem si zas našel čas, takže v tomto článku se podíváme na Windows 3.1 - od instalace po hrátky se systémem. Nečekejte žádné návody do Virtualboxu či VMware, tady budeme používat fyzický počítač (bez zásahu do aktuálního systému).

Co budeme potřebovat?

 • Počítač (překvapivě) - klidně i bez HDD
 • USB flash-disk
 • Diskety + mechaniku (volitelné)
 • Nějaké soubory a utilitku (ke stažení na konci článku)
 • Jehličkovou tiskárnu na další hrátky (volitelné)
 • Trochu nadšení :)

Takže, máme všechno sehnáno a postahováno (samozřejmě to můžete lovit po koutech internetu, ale já na půdě našel diskety od Windows 3.1 v ČEŠTINĚ, takže v souborech je česká verze :) ), co teď? Pokud v počítači máte nějaké pevné disky, tak je odpojte, potřebovat je nebudeme (a na víc pojistka proti pokažení aktuálního systému). Celý systém nainstalujeme na USB flash disk. Podívejte se, zda je v BIOSu podpora alespoň bootování USB-ZIP (u novějších jen USB).

 1. Ze stažených souborů si nainstalujeme RMPrepUSB a spustíme. Nejprve ze seznamu [1] vybereme flashku, na kterou budeme chtít instalovat. Pokud má více než 2 GB, tak v okénku Partition size [2] přepíšeme "MAX" na 2000 (protože tenkrát to prostě nebylo, všichni určitě známe hlášku Billa Gatese "16Kb je dost pro všechny"). V bootloader options zvolíme MS-DOS [3]. Filesystem zvolíme FAT16 a zaškrtneme JEN "Use 64hd/32sec if possible" [4]. Pak už jen klikneme na "Prepare drive" [5].
Bootovací flash disk pro Windows 3.11
 1. Dále máte ve stažených souborech složku disk. V ní jsou 3 soubory - COMMAND.COM, IO.SYS A MSDOS.SYS. Ty nakopírujte na flash disk.

Nyní se dle postupu rozdělíme na dvě skupiny - Na ty, kteří mají diskety a chtějí si po dobu instalace užívat onoho chrčení a měnit disky jak instalátor píská. A na ty, kteří tam jen vrazí USB a dál se nestarají.

 1. Diskety: Pokud máte k dispozici několik disket, tak ve stažených souborech ve složce disk je složka win31 a v ní jsou složky pro jednotlivé disky. Obsah složky disk 1 nakopírujte na jednu disketu, disk 2 na druhou...
  Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

  USB: Pokud raději zůstanete u USB, nakopírujte na flashku také složku win31. Pokud si to chcete ještě více ulehčit, nasypte obsahy všech složek (disk 1-9) do složky win31 a prázdné složky disk 1-9 smažte.

 2. Nyní se dostáváme ke spuštění. Předpokládám, že v počítači nemáte pevný disk a v BIOSu jste přepnuli bootování na USB(-ZIP). Flashku připojíme a počítač zapneme. Co se stane? Pokud jste udělali vše dobře, naskočí "Starting MS-DOS" po chvíli se možná něco vypíše, ale nakonec to skončí u posledního řádku C:\> Jsme v MS-DOSu, můžeme začít instalovat.
MS-DOS
 1. Diskety: Vezměte si disk 1, vložte ho do mechaniky a zadejte a:/ A přesunete se na disketu. Pak jen příkaz install

  USB: Pokud zadáte dir, vypíše se obsah aktuální složky. Tam uvidíte i řádek WIN31 DIR datum.... Výborně, příkazem cd win31 přejdeme do složky a znovu si vypíšeme obsah příkazem dir. Pokud uvidíte seznam DISK1, DISK2,..., používejte tyto názvy. Pokud vám ale vyskočí DISK1~1, DISK2~1,.. Znamená to, že systém nějak nepobral názvy složek. Dá se pracovat i s tím, ale je to složitější. Takže počítač vypneme, flashku odpojíme a přejmenujeme složky třeba na D1, D2,... Znovu zapneme, cd win31, dir. Pokud uvidíme názvy bez vlnovek, nic nám nebrání projít instalací snadno i s českou klávesnicí. Takže cd d1 a install. Pokud jste si nasypaly disky do jedné složky, tak jen cd win31 a install. Tím pro vás končí i povinnost směřovat instalátor na další "disky".

 2. Po zadání příkazu install nám zčerná obrazovka, chvíli se nic neděje a pak naskočí modrá obrazovka! Není se třeba bát, není to BSOD. Počkejte ještě chvíli a vyklube se z toho instalace Windows :)
 3. Klávesou Enter se přesuneme na další obrazovku, kde máte na výběr možnost Expresní instalace (klávesa ENTER) nebo na přání (P). Já ze zvědavosti volím vždy ty rozšířené.
 4. Tady není co řešit, necháme cestu C:\WINDOWS a stiskneme Enter
Instalace Windows 3.11
 1. Další obrazovka vypíše hardware a možnosti. Zde si můžete upravit nastavení. Pokud souhlasí, ENTER.
 2. Už se instaluje.
Instalace Windows 3.11
 1. Instalátor potřebuje další disk. Diskety: Vložte další disketu, zanechte cestu A:\ A stiskněte ENTER

USB: jednotlivé složky Cestu C:\WIN31\D1 Přepište na C:\WIN31\D2. Toto se stane několikrát, než projdete všech 9 disket. Asi si logicky domyslíte co budete zadávat. Potvrďte stiskem ENTER.

USB: sesypaná složka: Vás se to netýká.

Instalace Windows 3.11
 1. Prolezli jsme 3 diskety a systém se nás ptá na kódovou stránku. Já to neřeším a dávám ENTER. Při instalaci se pak občas objeví pokažený znak, ale to proto, že běží v anglickém DOSu. Ve Windows bude kódování v pořádku, tedy české.
 2. Musíme chvíli čekat. Počítač se zasekne a poté se spustí instalátor. Všimněte si, že zde již funguje myš. Zadáme jméno.
Instalace Windows 3.11
 1. Ano, jsem si jistý, že se tak jmenuji :)
 2. Volitelné komponenty. Nechávám zaškrtnuté vše. Pokud nechcete tisknout, odškrtněte tiskárnu.
 3. Další volitelné. Také nechávám vše, pokračovat.
Instalace Windows 3.11
 1. Instalátor si tvoří nějaké soubory. Nechávám ho v tom a dávám pokračovat.
 2. Instalujeme!
Instalace Windows 3.11
 1. Chce další diskety. Stejný postup jako v kroku 11.
 2. Pokud jste se rozhodli i tisknout, vyberte ze seznamu vaší (nebo alespoň podobnou) tiskárnu, nainstalujte a pokračujte. S velkou pravděpodobností bude systém chtít jiný disk.
Instalace Windows 3.11
 1. Chaoticky se začnou otevírat okna. Nic si z toho nedělejte, to se jen zkouší co tam je.
Instalace Windows 3.11
 1. Pokud máte na disku doplňkové programy, můžete je vyhledat. V našem případě dejte rovnou zrušit.
 2. Pokud se chcete naučit používat Windows 3.1, tak si můžete spustit kurz.
Instalace Windows 3.11
 1. Instalace dokončena. Zvolte nový start Windows. Počítač se restartuje (a nebo také ne).
 2. C:\WINDOWS> Co tu dělá ten DOS? Já chci Windows 3.1! Nebojte se, že se něco nepovedlo. Zadejte příkaz win a dejte enter. Pokud naskočí chybová hláška a počítač se nerestartoval, tak ho restartujte (vypněte napájení). Po dalším naběhnutí znova do DOSu asi zas něco vypíše, něco se nepovede, to nás netrápí. Zadejte win a spusťte Windows
Instalace Windows 3.11
 1. Jsme ve Windows. Pokud vás po startu bude otravovat rozšíření DOSu, tak ho zavřete (to je nepořádek z mých disket) Můžeme si vesele hrát :)
Windows 3.11

Správce programů

Po startu se otevře správce programů. To je základ. Pokud ho ukončíte, tak se ukončí Windows a vrátí vás do DOSu. V okně máte 4 ikony - Příslušenství, Hry, Spustit při startu a Hlavní skupina. V hlavní skupině budou věci jako nastavení, správa tisku, příkazový řádek (Prompt MS-DOS) a další. Ve hrách jsou jen miny a Solitaire. Poměrně mě v hlavní skupině zaujal program obsah schránky, který dnes ve Windows již není. Co vůbec umí? Kromě zobrazení obsahu schránky (překvapivě) zvládne také obsah schránky ukládat a zpětně vyvolat.

Příslušenství

Tady máme většinu programů.

 • Write - Dnešní Wordpad
 • Paintbrush - Kdo by neznal malování
 • Terminál - Různé věci s modemem a přenosem dat
 • Poznámkový blok - Poznámkový blok
 • Makrokamera - Umožňuje nahrát posloupnost příkazů a poté ji spustit
 • Kartotéka - Naprosto netuším, k čemu to má sloužit
 • Diář - Diář
 • Kalkulačka - Kalkulačka
 • Hodiny - Hodiny
 • Balíčkovač objektů - Měl by tvořit archivy
 • Mapa znaků - Mapa znaků
 • Přehrávač záznamů a záznam zvuku - Zde nastane problém, protože podpora nových zvukových karet je... spíše není. Takže se budeme muset obejít bez zvuku
 • Zobrazovač klávesnice - Klávesnice na obrazovce
 • Indikátor klávesnice - Patří mu ikona Pri/Sec vlevo dole a po dvojkliku na Pri/Sec by se měla přepínat klávesnice na primární/sekundární dle nastavení v ovládací panely -> klávesnice

Tisk

Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří mají jehličkovou tiskárnu a je podporována (nebo podobný model), můžete si něco vytisknout. Pásku asi neseženete, ale pokud máte tractor paper, tak ten je schopný dělat protlačené kopie. Zde je kámen úrazu. České znaky se vytisknou špatně nebo vůbec a pokud se podíváte na kvalitu tisku (a rychlost taky), dojde vám, proč se jehličkové tiskárny dnes již nepoužívají.

Výstup z tiskárny:

Jehličkový tisk

Systém toho umí mnohem více, ale na to je jeden článek až příliš krátký. Windows 3.1 byl na svou dobu pěkný systém, který se dočkal i rozšíření v našich končinách. Není ani moc náročný na hardware, protože tenkrát to prostě nebylo třeba.

Vypnutí

Pokud se ptáte, jak systém vypnout, tak v Správci programů klikněte na ten "mínus" v pravo nahoře a dejte "Konec". To Windows ukončí a navrátí vás do DOSu. A jak vypnout DOS? Pokud znáte příkaz shutdown, tak ten tu nefunguje. Tady není žádný. Tenkrát se počítače vypínaly tak, že se zavřely všechny soubory (pokud v DOSu nic nemáte otevřeno ručně, když jste si s něčím hráli), k tomu dojde koncem Windows a pak se počítač jednoduše vypnul.


 

Stáhnout

Staženo 1070x (17.2 MB)

 

Všechny články v sekci
Historie Windows
Článek pro vás napsal Adam Ježek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
9 hlasů
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (14)

Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:10.10.2014 14:14

aka hadka? skorvymienanie nazorov ma jednu vec :D a prvy Windows, ktory som mal v PC bol Win 3.1 po tom, ako som zdubal mojho stryka za to, ze na 80486 s 5MB RAM chcel dat Win95, co je pamatovo pod minimalnymi narokmi na Win95 (pre Win 95 je minimum 8 MB) a okrem toho ani nenainstaloval poriadne ten systm - bol problem s ihlickovou tlaciarnou... disk som mal velky asi 0.5GB, bez pripojenia k Internetu a vtedy som zacal experimentovat aj s Linuxom popri praci vo Windowse

 
Odpovědět
10.10.2014 14:14
Avatar
kubat
Člen
Avatar
kubat:14.10.2014 9:32

A to ještě Windows 3.11 umí doinstalovat i TCP/IP protokol a IE5. Je pravda, že na AMD386/DX40 se 8MB RAM startuje stránka Gogole asi 5 minut ale spustí se... A hlavně se tam dá připojit sítový disk. Třeba i 2TB úložiště pro instalaci programů a her.
To Windows NT 3.51 je jiná liga. Na současných PC pozná více jádrové procesory a 4GB RAM. Jen ty ovladače pro grafiku a LAN nejsou. Ale ta rychlost:)

 
Odpovědět
14.10.2014 9:32
Avatar
lordmmx1303
Člen
Avatar
lordmmx1303:15.10.2014 7:59

Win 3.1 sa dal orýpať na veľkosť 1.30mb a teda v pohode šiel bootovať z diskety. takisto s ovládačmi na grafiku a nadstavbou Calmira, to bola úplna paráda :)

en.wikipedia.or­g/wiki/Calmira

 
Odpovědět
15.10.2014 7:59
Avatar
josef.mariaanek:15.10.2014 14:56

Kartoteku jsem pouzival, jestli me pamet neklame... Mam pocit, ze jsem v ni mel lidi a k nim tel. cisla a adresy (samozrejme pevne linky :)

 
Odpovědět
15.10.2014 14:56
Avatar
Tomáš Smolka:16.5.2015 9:33

Ahoj,
zkoušel jsem rozjed windows 3.1 podle návodu. Až do bodu 25 je vše OK, potom se zobrazí úvodní logo systému windows 3.1 a nám pouze černou obrazovku s blikajícím kurzorem. Nevíte náhodou, kde může být chyba. Funguje to někomu.
Díky za odpověď.
Tomáš.

 
Odpovědět
16.5.2015 9:33
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Tomáš Smolka
Michael Škrášek:16.5.2015 10:08

Zadej příkaz win ;)

Odpovědět
16.5.2015 10:08
"I choose a lazy person to do a hard job. Because that person will find an easy way to do it. " Bill Gates
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Tomáš Smolka
Adam Ježek:16.5.2015 10:12

Bud se nepovedlo neco nainstalovat, zkusil bych to znova, a nebo mas az moc novou grafarnu :D

Odpovědět
16.5.2015 10:12
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Odpovídá na Tomáš Smolka
Michael Škrášek:16.5.2015 10:17

Aha, špatně jsem pochopil nesnáze :[

Odpovědět
16.5.2015 10:17
"I choose a lazy person to do a hard job. Because that person will find an easy way to do it. " Bill Gates
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Tomáš Smolka:16.5.2015 11:53

Díky za odpověď. Zkusím to na jiném starším PC.:)

 
Odpovědět
16.5.2015 11:53
Avatar
Božetěcha Bezduchá:8.11.2016 19:12

Zvuk vám půdě pokud uďeláte tohle:https://youtu.be/U-DSQocaPG4

 
Odpovědět
8.11.2016 19:12
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 24. Zobrazit vše