IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - WooCommerce - Instalace a základní nastavení

Plánujete odstartovat vlastní byznys v e-commerce, ale potřebujete k tomu dynamické webové stránky? Nechcete využívat obyčejná e-shopová řešení, ale chcete svůj web přizpůsobit vlastnímu gustu a představám? Pro tyhle případy je tu WooCommerce, plugin WordPressu, se kterým si jednoduše vytvoříte vlastní e-shop.

WooCommerce je oblíbená platforma elektronického obchodu. Je flexibilní, nákladově efektivní a snadno ovladatelný i pro začátečníky.

Úvod

WooCommerce je bezplatný software pro elektronický obchod, který usnadňuje prodej produktů a služeb online. WooCommerce je vyvinut jako rozšíření (plugin) WordPressu, který je oblíbeným tvůrcem webových stránek. To umožňuje uživatelům vytvořit web od nuly nebo přidat funkce na svůj stávající web. Jako software s otevřeným zdrojovým kódem je WooCommerce ke stažení a použití zdarma.

Před instalací jakýchkoliv pluginů je zapotřebí mít už nainstalovaný a připravený redakční systém WordPress.

Pokud WordPress ještě nemáte nainstalovaný, tak postup najdete v článku Instalace WordPressu a základní nastavení.

Instalace pluginu

Implementace jednotlivých pluginů je velmi jednoduchá a dá se provést dvěma způsoby:

  • automatickým stažením a instalací přímo ve WordPressu
  • nebo ručním stažením a instalací instalačního balíčku.

Automatická instalace ve WordPressu

První z možností je aktivace pluginů přímo ve WordPressu. V základním menu WordPressu klikneme na možnost Pluginy -> Instalace pluginů:

WooCommerce

Do vyhledávání pluginů zadáme klíčové slovo "woocommerce":

WooCommerce

Databáze nám vygeneruje pluginy obsahující zadaný název. Jakmile se nám v nabídce zobrazí WooCommerce, můžeme ihned plugin implementovat do svého projektu kliknutím na tlačítko Instalovat:

WooCommerce

Nyní máme plugin nainstalovaný, ale pro dokončení procesu jej potřebujeme ještě aktivovat. Klikneme tedy na tlačítko Aktivovat a následně můžeme plugin používat:

WooCommerce

Ruční stažení instalačního balíčku

Do vyhledávání na webové adrese wordpress.org zadáme klíčové slovo "woocommerce":

WooCommerce

Po zobrazení výsledků vyhledávaní vybereme plugin, který chceme stáhnout a otevřeme jeho detaily rozkliknutím. Následně klikneme na možnost Download (stáhnout):

WooCommerce

Následně se vrátíme do administrace WordPressu a v menu se jako v předchozí instalaci navigujeme na Pluginy -> Instalace pluginů. Nyní zvolíme možnost Nahrát plugin. V tomhle kroku musí být náš instalační balíček již stáhnutý, a tedy připravený k instalaci. Klikneme na Vybrat soubor, zvolíme soubor, který chceme instalovat a dokončíme proces kliknutím na Instalovat:

WooCommerce

Instalace byla úspěšná, pokud vidíme následující informace:

WooCommerce

Poslední krok k používání pluginu je jeho aktivace. Provedeme tedy aktivaci kliknutím na Aktivovat plugin a můžeme se pustit do základního nastavení obchodu:

WooCommerce

Aktualizace

Vývojáři pluginů své pluginy příležitostně aktualizují. Tyto aktualizace se nám zobrazí na stránce Pluginy našeho webu v redakčním systému a my tyhle aktualizace můžeme jedním kliknutím naistalovat. Ve WordPressu lze také nastavit, aby se tyhle aktualizace automaticky stahovaly a instalovaly. To nám zjednoduší práci a nemusíme často sledovat upozornění, týkající se aktualizací. U každého nainstalovaného pluginu máme možnost Povolení automatických aktualizací. Tohle nastavení lze měnit jednotlivě. V případě, že chceme tuhle možnost zvolit u více pluginů, klikneme na políčko označit vše:

WooCommerce

Následně vybereme ze sady možností Hromadné akce možnost Povolení automatických aktualizací:

WooCommerce

Nyní už jen klikneme na Použít:

WooCommerce

Tenhle postup lze aplikovat i při opačném nastavení – tedy zakázání automatických aktualizací.

Spuštění a základní nastavení

Po úspěšné instalaci a aktivaci se nám nový plugin WooCommerce ihned objeví v základním menu WordPressu:

WooCommerce

Kliknutím na možnost WooCommerce se dostaneme do prvotního nastavení pluginu, které zahrnuje základní nastavení obchodu:

WooCommerce

Po vyplnění údajů a kliknutí na tlačítko Pokračovat, se dostaneme na další část nastavení. Zde zvolíme odvětví, ve kterém náš obchod bude fungovat:

WooCommerce

Na následující stránce zvolíme, jaké typy produktů budeme prodávat. Jestliže se chystáme prodávat předplatné, členství, rezervace, sety či přizpůsobitelné produkty, je potřeba tyhle možností produktů dodatečně zakoupit. Vedle možností je uvedena i cena za jeden měsíc pronájmu:

WooCommerce

Jakmile si vybereme typy produktů, které plánujeme prodávat, klikneme na tlačítko Pokračovat. Na další stránce uvedeme, kolik plánujeme prodávat produktů. Pokud neznáme přibližné množství, zvolíme možnost Ještě nemám žádné produkty. Dále uvedeme jestli v současné době prodáváme jinde a zdali nastavujeme obchod pro klienta:

WooCommerce

V následujícím kroku nastavení se nás systém zeptá, zdali chceme na svůj web přidat doporučené obchodní funkce. Pokud ano - zaškrtneme políčko. Jestliže se chceme podívat, jaké funkce jsou zde zahrnuty, rozklikneme malou šipečku a veškeré funkce se nám okamžitě zobrazí. Lze zahrnout pouze některé funkce a u funkcí, u kterých si nepřejeme aktivaci, zrušíme jejich výběr. Doporučené funkce jsou zdarma:

WooCommerce

Posledním krokem nastavení je volba šablony, na základě které se bude náš internetový obchod zákazníkům zobrazovat. Šablonu lze později kdykoli upravit i změnit. Na výběr máme šablony placené i šablony zdarma:

WooCommerce

Závěr

První krok k tvorbě nového internetového obchodu je u konce. Instalace jakéhokoli pluginu je velmi jednoduchá. Výhoda se skrývá také ve dvou možností implementace, které mají dva společné procesy - instalaci a aktivaci. Nyní je redakční systém WordPress obohacený o další plugin jako je WooCommerce a je také připraven k tvorbě kompletního internetového obchodu.

V následující lekci, WooCommerce - Přizpůsobení vzhledu, si uvedeme WooCommerce a jeho přizpůsobení vzhledu.


 

Všechny články v sekci
WooCommerce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
WooCommerce - Přizpůsobení vzhledu
Článek pro vás napsala Jarmila Šuľanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
14 hlasů
JK
Aktivity