Lekce 4 - Pluginy zdarma, placené a na míru
V předchozí lekci, Šablony zdarma, placené a na míru, jsme si představili šablony zdarma, placené a na míru.
Dnes si ukážeme, jaké pluginy doporučuji. Některé jsou velmi nápomocné a mám s nimi pozitivní zkušenosti.
Co je tedy plugin?
O šabloně už víme, že udává směr webu. Většinou v ní je značná část funkcí. Plugin je tedy specifická periferie, s níž web obohatíte o nějakou funkci.
Kupříkladu multijazyčnost webu neřeší šablony. Existují 2-3 pluginy, s nimiž se na WordPressu tvoří multijazyčné weby a šablony pouze dodávají podporu pro některé z nich. V dalších sekcích si je ukážeme.
Neméně důležité je cachování obsahu do prohlížeče, SEO technické optimalizace a nebo právě vizuální editor typu Elementor, o němž jsem mluvil v předchozím díle.
Zdarma
I pluginy mohou být špatně napsané. Zažil jsem pár, které web zpomalily o řádově vteřiny až desítky vteřin. Nicméně toto poznáte velmi rychle a není nic snazšího, než je vypnout a odinstalovat.Velká výhoda WordPressu jsou právě pluginy a komunita, která je tvoří. Je totiž celá řada externích služeb (Mailchimp na emailing například), které díky pluginům (mnohdy zdarma) propojíte s WordPressem a máte po starostech.
U značné části se nemusíte bát, že by s pluginy byl větší problém. Ty jsou totiž velmi často doporučovány na fórech a návodech po internetu, přičemž ty nejlepší jsou vychytané - ale najdou se i robustní, u nichž pochybuji o tom, že pozitiva dokáží vyvážit negativa.
Pojďme si tedy rovnou uvést seznam pluginů a jejich popis:
Advanced Custom Fields
- Umožňuje dodat vlastní pole/bloky do stránek a následně je v šabloně/pluginu použít. Například si lze vytvořit blok ve stránce, kam se nahraje informace o místě konání nějaké akce a v šabloně pak tuto informaci mohu kdekoliv zobrazit.
Swift Performance Lite
- Velmi dobrý cachovací plugin zdarma
Contact Form 7 (CF7)
- Téměř perfektní nástroj pro kontaktní/objednávkové formuláře. Hodí se například na sběr emailů .
Contact Form DB
- Například ukládá výstupy kontaktních formulářů různých pluginů (jako CF7) do databáze pro kontrolu a následný export. Doporučuji. (bohužel už není dostupný v oficiálním repozitáři WordPressu)
Contact Form 7 - reCaptcha v2
- Dovoluje do kontaktních formulářů dodat reCaptchu v2 (zaškrtnutí zda nejsem robot). Chrání před spamem.
Lynt enhancer
- Plugin od české společnosti Lynt nastavuje vyšší bezpečnostní funkce jako lepší kryptovací algoritmus apod. Lze najít pouze na GitHubu.
Wordfence Security
- Pomáhá chránit web před napadením. Typicky nepovolí více jak 5 pokusů pro přihlášení, pak blokuje uživatele. Nebo například hlídá verze souborů proti škodlivému kódu.
Yoast SEO
- SEO plugin pro optimalizace (v základu funguje dobře, doporučuji).
Redirection
- Přesměrování z neexistujících stránek je díky němu snadné a vy nepřijdete o cenné body v Googlu/Seznamu. Hlídá i 404 dotazy a eviduje je. Též dokáže hlídat změnu odkazů v článcích a automaticky nastavovat 301 přesměrování z původního odkazu.
Admin Columns
- WordPress má rozmanitou databázi a pluginy jí obohacují. Admin Columns vám dává možnost upravit si dle potřeb výpis informací v administraci, nastavuje lepší filtrování a mnoho dalšího.
Compress JPEG & PNG images
- Nahrát obrázek o velikosti
5
MB do administrace není dobrý nápad. On se pak na webu načte, ale uživatele nepotěšíte. Tento plugin obrázky komprimuje.
Favicon by RealFaviconGenerator
- Favikona je pro web důležitá a je mnohdy složité/zdlouhavé připravit
kód na správné zobrazení. S tímto pluginem nahrajete ikonku
512
x512
, nastavíte pár políček a máte hotovo.
Polylang
- Multijazyčný plugin zdarma. Funguje velmi dobře.
WooCommerce
- Jeden z nejlepších pluginů pro WordPress, pokud potřebujete e-shop.
Kybernaut IC DIC
- Doplňuje možnost kontroly IČ a DIČ z oficiální databáze (pro WooCommerce)
Co-Authors
- Dovoluje přiřadit více autorů pro jeden článek. Kupodivu velmi dobře napsaný plugin.
Placené
WPML
- Placený, obrovský plugin pro multijazyčné weby. Je to jak jít s kulometem na komára, ale máte jistotu, že to prostě pojede. Osobně si stojím za Polylangem, protože WPML je opravdu velký nástroj, ale u větších webů má svůj smysl.
WPSSO Core
- V základu i zdarma, je to super nástroj pro SEO. Jeho placená verze je opravdu robustní.
WPSSO Schema JSON-LD Markup
- Důležité, pokud máte e-shop na WooCommerce. Samotný WooCommerce totiž má chyby v JSON-LD schémátu a Google pak nadává v Search konzoli. Tento plugin to řeší parádně a vyplatí se jej pořídit.
WP Rocket
- Velmi, velmi dobrý placený plugin na cachování. Prakticky jednička v oboru.
Na míru
Plugin na míru je většinou poslední možnost, pokud nenajdete adekvátní variantu mezi pluginy zdarma nebo placenými. Někdy prostě jen vývojář nechce vše cpát do šablony, protože by to nedávalo smysl, a tak si vytvoří extra plugin.
Je důležité, aby takové pluginy nebránily chodu webu. Vypnutím a zapnutím si ověříte, zda nějaký plugin nedělá, co nemá a naopak. To platí u všech a nejen u těch na míru. Osobně bych doporučil tvořit na míru tehdy, pokud daná funkce, která má web obohatit, nemá smysl v šabloně jako takové nebo daná funkcionalita je soběstačná.
Elementor, Gutenberg a vizuální editory
Již v kapitole o šablonách jsem zmiňoval vizuální editory. Konkrétně Elementor (a Gutengerg). Z mého pohledu je to velmi dobrý plugin, který dovoluje používat i Advanced Custom Fields a mají pěkně promyšlený celý Drag & Drop systém + funkce okolo.
Weby na něm se dají stavět rychlé, nicméně spíše menší. Používejte jej s rozumem. Nehodí se na vše. Určitě však vyzkoušejte i PRO verzi, s níž si můžete pak hrát i celé hodiny.
Dalším je defaultní editor Gutenberg. Ten sklidil dost kritiky při uvedení a vývojářská komunita jej stále moc nemusí. Editor však funguje dobře, stavím na něm weby pro klienty a kdykoliv, kdy klient potřebuje novou funkci (blok), je otázka chvilky mu to dopřát (především díky pluginu Advanced Custom Fields, který vývojářům usnadňuje tvorbu bloků a webů obecně).
Další vizuální editory už mají vady na kráse. Největší problém je rychlost, horší podpora, bloky nejsou promyšlené, někdy je plugin starší a tudíž je v něm dost nepořádku kvůli zpětné kompatibilitě.
To bylo pro tuto lekci vše.
Kdo stojí za článkem?
Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.
Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.
Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz
Příště, v lekci Konflikty pluginů, šablon, WordPressu a jak je řešit, si řekneme něco ke konfliktům pluginů, šablon, WordPressu a jak je řešit.