Získej svůj iPhone v nové soutěži! Získej svůj iPhone v nové soutěži!
Nová překladatelská soutěž ITnetwork.cz o telefon iPhone, sluchátka Beats a další věcné ceny za 4 hodiny práce.
Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)
Avatar

Věděli jste, že enter je platným znakem/znaky v názvu tabulky nebo sloupce v MySQL/MariaDB?

create table `foo
bar`
(id int not null primary key,
`viceradkovy
identifikator` varchar(50)
)
Nahoru  +2 7. listopadu 20:24
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

ale phpmyadmin to moc nepodporuje. Škoda, taková užitečná funkčnost.

7. listopadu 21:45
Avatar

A rozšiřuje se to i do dalšího DC.


Nahoru 6. listopadu 21:50
Avatar

Padá Microsoft Azure, něco si přejte. Já si přeju, aby to zas obnovili, protože mi nejede VSTS.


Nahoru 6. listopadu 21:33
Avatar
Avatar
Adam Ježek

Jen by mě zajímalo, z jakého důvodu ti vadí pád v USA? To je na sobě závislý, nebo z nějakýho důvodu nehostuješ v EU nebo proč?

6. listopadu 23:23
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

VSTS je něco jako privátní github (možná trochu v korporátnějším stylu) a při registraci si DC vybrat nemůžeš. Dost možná je USA jediná možnost.

7. listopadu 6:51
Avatar

Dnes jsem nainstaloval nový build Windows 10. Stejně jako u předchozí čisté instalace i tentokrát jsem byl překvapen. Zatímco minule jsem byl překvapen, jak to všechno dokázali zmrvit, dneska jsem se divil hned 2×. Jednak jsem přemýšlel, jestli je možné, že to všechno opravili a za druhé jestli instance operačního systému za 8 minut (od bootu instalační flashky po zobrazení plochy) je fór nebo to fakt jde. Zjistil jsem že to fakt jde. Linux se s minimálně dvojnásobným časem může jít bodnout a pokud ještě něco stahuje z netu, tak to může zabalit rovnou.

Instalace naprosto bezproblémová, nainstaloval se na správný disk (což před 2 buildy nezvládl), systém je funkční, samozřejmě svižný, všechno jede. Tři drobné zádrhely. Jednou mi nefungoval taskbar, který jsem asi rozbil mým reg skriptem pro jeho konfiguraci. Podruhé se mi po spuštění PC objevila chyba neplatné uživatelské jméno nebo heslo ještě před přihlášením, což asi způsobila moje dramatická změna uživatelského jména ve verzi Home, kde to oficiálně nejde. Při druhém spuštění už normálně. A do třetice: poprvé jsem zažil problémy s instalací ovladače NVIDIA z Windows Update, který skončil chybou, po restartu už instalace prošla). Všechny tři problémy snadno vyřešila metoda vypnout a zapnout (systém jsem kvůli instalaci programů stejně několikrát instaloval, takže problémy se fixnuly ještě než jsem je začal řešit).

Navíc mi přijde systém trochu hezčí, takže za mě win win.

Nahoru  +4 26. října 23:03
Avatar
Avatar
Adam Ježek

Už taky budu muset reinstallovat, minule jsem vybral špatné iso a zjistil to až po dvou týdnech, když se začal systém postupně mrvit, a už se mi nechtělo znova všechno instalovat, takže jenom záplatuju nebo ignoruju :D

Odkud to bereš? Já když sem naposled použil ten jejich download tool, co stáhne a rovnou vypálí na flashku, tak sem další dva dny instaloval aktualizace (čekal sem že čerstvě stažený od MS by mohlo být aktuální).
Btw, sou tam ještě pořád ovládací panely?

27. října 13:32
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

Používám ten jejich download tool. Obvykle to nechávám stahovat přímo na flashku, ale letos jsem stahoval ve škole, takže ISO (přes media creation tool) a doma přehrál.

Aktualizace se stahoval jedna, netrvala déle než minutu.

Ovládací panely tam jsou a nejspíš ještě budou. Staré ovládací panely umožňovali, že si tam 3rd party aplikace (třeba Java, ImDisk, atd) mohli přidat svoje položky, což nové neumí, takže si myslím, že staré t s námi ještě hodně dlouho budou. Nové jsou stále vylepšovány, i přesto stále na některé věci (i systémové) je třeba použít staré. Nově však například jde z nového ovládacího panelu nastavit hostname, což se kdysi muselo dělat přes staré.

27. října 14:22
Avatar

Právě jsem se zbavil poslední drátové závislosti mé stařičké Lumie 920 - sluchátek. Bezdrátová jsou boží.

Nahoru  +1 20. září 17:09
Avatar
Avatar
David Čápka

Mám to tak už několik let, jediná nevýhoda je když dojde baterka. Ale pořád lepší než utrhané kabely.

20. září 18:04
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

jo baterka je hooodně otravná.

20. září 18:13
Avatar

Tak po chvilce snažení mám SSL na https://misaz.cz na A+.


Nahoru  +3 11. září 15:03
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

Dokonce jsem přežil (nebo to tak alespoň zatím vypadá) nasazení HSTS.

+1 11. září 18:27
Avatar

Dáme si hádanku. Co dělá následující regex (používaný v PHP)?

$re = '/(?<!\\\\)\\\\(?!\\\\)/';
Nahoru 3. září 20:05
Avatar
Avatar
David Čápka

No, to nám tedy pověz...

3. září 20:10
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

nepovím, to je hádanka. Kolik bodů nabízíš vítězovi? :D

3. září 20:16
Avatar
Avatar
David Čápka

Na to nikdo nepřijde :D

11. září 17:57
Avatar
Avatar
Michal Žůrek (misaz)

A přitom je to easy peasy, jen je třeba znát lookbehind a lookahead, resp. v jejich negativních variantách a prodrbat se sérií escaování. Pokud si odmyslíme PHP escapování tak regex vypadá

(?<!\\)\\(?!\\)

protože zpětné lomeno se musí v regexu escapovat, tak je tam pokaždé 2×, když si to odmyslíme, regex bude vypadat následovně

(?<!\)\(?!\)

Ty první závorky jsou lookbehind, což řeší, že obsahu nesmí předcházer \ a ty druhé závorky jsou lookahead, který zase řeší, že obsahu nesmí následovat \ a samotný obsah musí být \. Tzn. hledá to všechny \, které nejsou sami odescapovány nebo neescapují jiné lomeno. Tzn. \n vybere \ před n, ale \\ nevybere nic (protože pro první \ selže negativní lookafter a pro druhé lookbehind).

+1 11. září 18:36
Avatar

Visual Studio 2017.3 je něco mezi dobrodružstvím, častým překvapením a přehlídkou chybových hlášek o kterých jsem nevěděl, že existují či loterií jestli se na po 6 restart podaří správně inicializovat nástroje pro správu verzovacího systému, či bude restartovat po sedmé. Škoda že neexistuje jednoduchá možnost downgrade na 2017.2.

Nahoru  +1 1. září 23:08
Avatar
Avatar
David Jančík

Lul, já mám furt VS Premium 2013 :D A je hustý, že JetBrains vydali svoje vlastní .NET IDE O.O

+1 2. září 9:22
Avatar

Word umí převádět rovnice z psaného textu na krásný formát přímo, intuitivně a jednoduše. Boží. Jednoduchost. Dokonalost.

Nahoru 25. srpna 22:16
Avatar

když už na SSH zkoušíte brute force, tak to dělejte jen pokud je ten port otevřený. https://www.abuseipdb.com/…5.152.162.13 například útočí i na servery se zavřeným portem 22. :D Zajímala by mě úspěšnost.

Nahoru 17. srpna 21:54