Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Maxwell - Nvidia GTX 980 a 970

Zpravodajství Hardware Maxwell - Nvidia GTX 980 a 970

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Už GTX 750 Ti uvedená do nižší střední třídy ukázala, že architektura Maxwell se opravdu povedla. A nedávno Nvidia konečně uvedla high-end v podobě GTX 980 a 970.

Maxwell

Architektura Maxwell nepřinesla nový výrobní proces ani nepřinesla přímo zásadní změny. Co se však povedlo je perfektní optimalizace a především extrémní zlepšení poměru výkon/watt. Výkonem se vyrovná (a někdy dokonce i poráží) GTX 780Ti, ale s o 40% menším TDP. GTX 970 zachází ještě dále, na 145W.

Specifikace

Porovnání

Kvůli efektivitě ale poklesla propustnost paměti o téměř 33%. To Nvidia řeší tzv. Delta Color Compression. Díky tomuto algoritmu se teoretická propustnost paměti zvýší až na 300GB/s. Čím GTX 980 naopak potěší je podpora rozlišení až 5120x3200 (64Hz), 3 Display Porty (pro zapojení 3 G-Sync monitorů) nebo novinkou DSR.

DSR

DSR si je velmi podobná supersamplingu, liší se však tím, že funguje „nad systémem“. Nedochází tak ke kolizi při post processingu. DSR lze samozřejmě kombinovat s FXAA apod., to je ale při transformaci z FullHD na 4K (nejen, ovladače nabízejí hned několik násobičů) téměř zbytečné. Jedinou nevýhodou může být nemožnost zachytit obraz ve vyšším rozlišení pomocí programů jako FRAPS či Afterburner.

Závěr

Nové karty Nvidia přinesly opravdu revoluční spotřebu, což ale v daném segmentu není zrovna to nejdůležitější. Pro opravdu enormní výpočetní výkon si zřejmě budeme muset počkat na uvedení dalšího Titanu. Nové GPU ale nabízejí i slušné možnosti taktování a snad se v nejbližším čase objeví i OC edice, která bude splňovat požadavky hráčů.

GTX 980

 

 

Zprávu pro vás napsal Michael Olšavský 21.9.2014 23:12
Avatar
...
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!