Swift týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

VertiGo - robot od Disney stoupající po zdech

Existuje již pár robotů, kteří jsou schopni šplhat po zdi. Nyní se objevil další, který vytvořilo Disney ve spolupráci s méně známou firmou ETHzurich a jmenuje se VertiGo.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Robot jednoduše jede po svých 4 kolech, ale jakmile přijede ke zdi, tak zapne svou "speciální funkci" a pokračuje v jízdě vzhůru. Jenže, v čem je jeho možnost šplhat po zdech? Lepivá kola? Nějaká nanotechnologie? Ne. Způsob, kterým může šplhat po zdech je trochu méně technologicky vyspělý, hlučný a poměrně náročný na spotřebu. VertiGo má jednoduše na střeše vrtuli. Konkrétně dvě, ale narozdíl od napříkal helikoptéry jsou otočené tak, že robota nenadnáší, ale přitlačují k povrchu.

Vrtule ale nejsou jen ke šplhání po zdech, kola robota postrádají pohon, tudíž lze vrtule naklápět a tím robotem pohybovat. Teoreticky je možné vrtule i otočit tak, aby robot mohl letět, v ukázkovém videu to ale nepředvádějí.

Největší výzvou při vývoji bylo vyrovnat poměr mezi váhou robota a tahem vrtulí. Konstrukce robota je vyrobenaz uhlíkových vláken, včetně rámů na vrtule, které se díky servo motorům mohou otáčet ve dvou osách. To umožňuje robotovi jezdit po zemi, po stěně, a teoreticky dokonce i po stropě.

- Popis projektu z Disney Research, zkráceno

Zdroj: Disney Research


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Adam Ježek 2.1.2016 21:37
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Taskkill:2.1.2016 21:59

Shut up and take my money. :D

 
Odpovědět
2.1.2016 21:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.