Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - Prosinec

Robotický společník vám najde jakoukoli ztracenou věc

robot PR2

Robot společník(1)

Na mezinárodní konferenci inteligentních robotů a systémů pořádané společnostmi IEEE a RSJ (IEEE/RSJ International Conference of Inteligent Robots and Systems), konané 14-18 září, představili zakladatel „Georgia Tech” Travis Deyle a profesor na Washingtonské univerzitě Matthew Reynolds, kybernetického společníka, který by měl pomoci pohybově omezeným lidem nebo lidem trpícím problémy s pamětí. A v čem že je ten pomocník tak význačný? Dokáže najít jakýkoliv předmět, o který si požádáte, dokonce i ten, který je schovaný třeba ve skříňce. Ovšem, má to jeden háček. Předmět musí být předem opatřen štítkem s RFID čipem. Robot je vybaven dvěma anténami, které doslova proskenují celý byt a v případě, že se jim dostane požadované odezvy z čipu na předmětu, nasměrují robota do bezprostřední blízkosti hledaného cíle, čímž naznačí kde se hledaný předmět nachází. V budoucnu je plánováno robota opatřit i manipulátory tak, aby dokázal hledaný předmět sám donést.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

RFID (Radio Frequence Identification), identifikace na radiové frekvenci, byla v roce 1983 navržena Charlesem Waltonem a poprvé užita řetězcem Wallmart jako bezpečnostní prvek zboží. V zásadě se jedná o dva vysílače/přijímače, operující na stejné frekvenci (125kHz,134kHz, 13,56MHz nebo v případě Evropy i 868Mhz). Snímač nebo čtečka vysílá v pravidelných intervalech elektromagnetické impulsy. Pokud je v dosahu pulsů nějaký čip, nabije se z přijímaných impulsů a odešle odpověď v podobě vlastní identifikace (96 bitové unikátní číslo), kterou zpět zachytí snímač/čtečka. Využití pro RFID je opravdu mnoho, jako už bylo zpočátku míněno je používáno v obchodu, ve sportu (stopování času běžcům), ale také i ve firemním sektoru (např. nahrazení tzv. „píchaček“, „čipování“ v jídelnách, nebo odemykání dveří na bzučák). Pokročilejší verzí RFID je dobře známé NFC.

rfid chip rfid label

bezkontaktní čip(2), RFID štítek používaný nejen v prodejnách(3)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (1): news.gatech.edu/
(2): jablopcb.cz chip
(3): diytrade.com label


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 28.9.2014 16:20
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
MadaraCZech
Redaktor
Avatar
MadaraCZech:28.9.2014 16:28

Super, každý den ušetřím tak tři hodiny :D

 
Odpovědět
28.9.2014 16:28
Avatar
Creevek
Člen
Avatar
Odpovídá na MadaraCZech
Creevek:28.9.2014 19:33

Ale za jakou cenu :D

Odpovědět
28.9.2014 19:33
Lenost matka pokroku.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
MadaraCZech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Creevek
MadaraCZech:28.9.2014 19:38

Stačí ukrást ten software a přizpůsobit si hardware :D

 
Odpovědět
28.9.2014 19:38
Avatar
Creevek
Člen
Avatar
Odpovídá na MadaraCZech
Creevek:28.9.2014 19:45

Chtělo by to jen nějakej "hledač" do ruky to by usnadnilo zivot :D jedna kontrolka která by blikala nebo svítila podle toho jestly by si šel spravným směrem :D

Odpovědět
28.9.2014 19:45
Lenost matka pokroku.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.