September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Android N se změnil především v pozadí

Android již dávno nepohání pouze smartphony. Dostal se do hodinek, automobilů a tabletů.

Tento rok vydal Google vývojářskou verzi nové verze Androidu ještě před Google I/O, což se stalo poprvé. Nemusel ale nic moc skrývat, vylepšení se totiž objevila především v pozadí a nezpůsobí takový boom, jako nový design. Ten pravděpodobně zůstane ještě pár let stejný.

První novinkou Androidu N je podpora API Vulkan, které by mělo zlepšit využití prostředků především ve hrách. Byl také přidán JIT Compiler, který umožňuje až o 75% rychlejší instalaci aplikací a o 50% menší data stahovaná z obchodu.

Google se také zaměřil na bezpečnost. Nově bude šifrovat samotné soubory, nikoli úložiště, což umožní znepřístupnit soubory jednoho uživatele při přihlášení jiného. Co je ovšem hlavní, je automatická instalace aktualizací systému. Díky šifrování souborů již Android nebude chtít při aktualizaci a startu vaše heslo, aktualizace se tak mohou dít opravdu nenápadně. Google se navíc poslední dobou snaží oddělit jádro tak, aby ho mohl aktualizovat nezávisle na nadstavbě výrobce. I starší telefony by se tak mohly dočkat aktualizací. Zlepšil se i schvalovací proces aplikací na Google Play, kdy jsou aplikace testovány více do hloubky.

Co se funkcí týče, Google konečně implementoval něco, co většina nadstaveb již dávno má - tlačítko "Smazat vše" v multitaskingu. Oznámení se také dočkal také split-screen mód na tabletech a telefonech, picture-in-picture poté na televizích. Díky němu můžete na Android TV sledovat televizi, zatímco si prohlížíte sportovní výsledky nebo čtete e-maily. Vylepšení se dočkaly i notifikace - nově můžete například odpovídat na zprávy přímo v notifikacích, přibylo také hodnocení Google Now notifikací.

Google také konečně využil akvizici firmy, zajímající se streamováním aplikací. Pokud vám někdo pošle odkaz na web, který má svoji aplikaci pro Android, odkaz se neotevře v prohlížeči, ale v aplikaci, která se streamuje. To samé s odkazy na webu. Aplikace přitom není streamovaná celá, k uživateli jdou pouze ty části, které jsou potřeba.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Většinu lidí zajímá i nové jméno, zatím známe pouze kódové označení Android N. Jméno ale ještě není stanoveno, nově můžete navrhnout vlastní na android.com/n.

Drobnou novinkou je Release Candidate verze, kterou mohou vyzkoušet běžní uživatelé. Podobá se tak například Beta programu, který provozuje Apple.

Virtuální realita

Na I/O se Android ovšem rozšířil na další platformu. Tou je virtuální realita. V roce 2014 ukázal Google světu Cardboard, na který již vzniklo 50 milionů aplikací. Ten ale na opravdu skvělý virtuální zážitek nestačí, protože nedokáže dostatečně oklamat mozek, aby si uživatel myslel, že je v promítané scéně.

Nová VR platforma se jmenuje Daydream. Do Daydreamu patří od smartphonů, přes headsety až po aplikace.

První částí jsou smartphony, pro které byly vytvořeny minimální specifikace - telefony, které je splňují, jsou označovány jako Daydream ready. Do Androidu N samozřejmě přibylo uživatelské rozhraní optimalizované pro VR. Daydream ready telefony budou dostupné již v létě 2016. Objeví se samozřejmě i referenční headset a ovladač. Ovladač je jednoduchý tak, aby se dal ovládat i bez přemýšlení nad ním.

Bez obsahu ovšem není VR. V Daydream Home (rozhraní v Androidu N pro VR) bude přístupný Google Play Store se speciální VR kategorií, podobně, jako je tomu například na televizorech. Kromě třetích stran ovšem Google spoléhá i na sebe. Pro Daydream budou k dispozici Play Movies, Google Maps, Google Photos a YouTube připravený speciálně pro VR. Budete se tak moci dívat například na 3D filmy, které vás opravdu vtáhnou do děje, díky YouTube aplikaci si budete moci užívat 360° videa.

Pro vývojáře je samozřejmě API k dispozici již nyní, aby v létě, kdy bude Daydream spuštěn, měli uživatelé dostatek aplikací k prozkoumání.

Android Wear 2.0

Aktualizace se dočkal i Android Wear. Google se poučil a Android Wear vylepšil tak, aby byl uživatelský zážitek co nejlepší.

Vylepšení se dočkaly designy cifreníku. Nyní mohou ciferníky zobrazovat data přímo z aplikací, které na hodinkách běží.

Jako první operační systém pro hodinky Android Wear nabízí rozpoznávání psaného textu - odpovídat se tedy bude dát přímo z hodinek a nebudou již sloužit pouze jako notifikační zařízení na ruce.

Vylepšeny byly fitness funkce. Samozřejmostí je integrace s Google Fit a motivace. Důležitou novinkou je, že při startu aktivity se automaticky spustí měření dané aktivity v aplikaci k tomu určené, při běhu si například budete moci pustit Spotify, jakmile se rozběhnete, automaticky se spustí STRAVA.

Google následuje Apple a v Android Wear 2.0 nabídne aplikace, které běží přímo na hodinkách nezávisle na telefonu.

Android Wear 2.0 je nyní k dispozici pro vývojáře, běžní uživatelé jej dostanou na podzim.

Zdroj: Google I/O


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa mobilních zařízení
Článek pro vás napsala 18.5.2016 20:13
Avatar
Aktivity (0)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!