Benefit portál
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Apple slaví 40. výročí

Jedna z nejhodnotnějších společností na světě, Apple, dnes slaví významné výročí - dnes, 1. dubna 2016, je to právě 40 let od založení Applu. K této příležitosti si v Applu připomněli i Steva Jobse tím, že vyvěsili pirátskou vlajku s duhovým logem Applu místo oka. Právě tuto vlajku totiž Jobs se svým týmem vyvěsil při představení Macintoshe jako náznak toho, že nesouhlasí se zbytkem Applu, který se pořád zajímal o vývoj Lisy.

Apple začínal všude tam, kde byl prostor. Otcovu garáž si Jobs vypůjčil až v momentě, kdy s Wozniakem potřeboval opravdu stabilní zázemí. Začalo to Applem I, který vlastně ani nebyl plnohodnotným domácím počítačem - jednalo se pouze o desku. Poté přišel již opravdu plnohodnotný Apple II, který nabízel vše v jednom těle - jak samotnou desku, tak i klávesnici a monitor. Ten měl veliký úspěch a Apple se ho snažil udržet při životě ještě velmi dlouhou dobu. Po několika dalších, ne tak úspěšných počítačích, přišla Lisa, ze které Jobs ale udělal stroj, který stál několik tisíc dolarů. Když se ho vedení rozhodlo uklidit, dali mu Macintosh, který se drží dodnes. S cenovkou v té době Jobs ale také nezabodoval, to byl důvod, proč vedení Applu opustil.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Když byl Jobs pryč, snažil se prosadit se jinde - odkoupil grafické studio LucasFilms a udělal z něj Pixar, založil také NeXT. V NeXTu se opět zabýval počítači, nešlo ale ani tak o samotné počítače, jako o operační systém. Právě kvůli objektově orientovanému OS NeXTSTEP se o NeXT začal zajímat Apple, který ho v roce 1997 koupil. Součástí ujednání byl návrat Jobse do Applu.

Když se Jobs vrátil do Applu, započaly změny. Apple začal pracovat na novém operačním systému Mac OS X, který měl nahradit předchozí Mac OS. Jeho část je založena právě na NeXTSTEPu. Jednotlivé verze Apple nazýval podle kočkovitých šelem a ta první byla vydána 24. března 2001.

Kromě počítačů ale Apple změnil i hudbu. V říjnu 2001 totiž představil iPod - hudební přehrávač, který v sobě měl 5GB pevný disk a ovládal se kolečkem click wheel. V roce 2006 měly iPody 62% amerického trhu. Ještě před několika lety Apple vyráběl a prodával iPod Classic, který vycházel z prvního iPodu. Jeho specialitou bylo, že nepřešel na flash pameť, ale zachoval si 1.8" pevný disk o kapacitě 160GB.

V roce 2007 se ale udála ještě jedna velká událost. 9. ledna totiž Jobs ukázal světu iPod, Safari a telefon v jednom, zařízení s názvem iPhone. V mnoha ohledech byl revoluční, měl totiž plné dotykové ovládání bez potřeby stylusu. Klávesnice byla softwarová a fyzických tlačítek měl iPhone pouze několik. V té době ale ještě tehdejší iPhone OS nezvládal aplikace třetích stran. Ty přišly až s iPhone OS 2.0, kde byl představen App Store - ten v dnešní době vyplácí vývojářům mnohem více peněz, než Google Play. Spolu s iPhone OS 2.0 přišel i iPhone 3G, který se prodával i v České republice.

Kromě iPhonu, iPodu a Macu Apple v současné době vyrábí i další produkty, jako jsou Apple TV, iPad nebo Apple Watch.

Zdroj: Apple


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa mobilních zařízení
Článek pro vás napsala 1.4.2016 21:23
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Warlock
Člen
Avatar
Warlock:2.4.2016 8:42

Jobs nezaložil Pixar, odkoupil grafické oddělení LucasFilms a přejmenoval ho. Někde se pochybuje i o tom (http://alvyray.com/…evisited.htm).

 
Odpovědět
2.4.2016 8:42
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.