iPhone slaví první kulatiny, je mu 10 let
iPhone od Applu slaví první kulatiny, 9. ledna 2017 mu je 10 let. Jeho proměny v čase byly znatelné, několikrát dokonce i sám Steve Jobs uznal, že jeho první názor na určitou funkci nebyl právě nejlepší, a tak se daná funkce v další generaci iPhonu objevila - například aplikace třetích stran. Pojďme se podívat, jak se v průběhu času iPhone měnil.
iPhone
Úplně první iPhone představil Steve Jobs na Macworld Conference & Expo 9. ledna 2007, kde byl však předváděn ještě nefunkční prototyp s velkými výkonnostními problémy. Prodávat se začal nejdříve v USA, a to 29. června 2010. Za několik měsíců se dostalo i na největší státy Evropy, Českou republiku však první iPhone obešel a jediná cesta, jak ho získat, byl nákup v zahraničí. Přinesl několik novinek, jako absenci hardwarové klávesnice, ze začátku však neuměl aplikace třetích stran. Jeho hardware překoná dnešní chytrá lednička.

iPhone 3G
Novinka s lepším fotoaparátem, plastovými zády, podporou 3G sítí a GPS. Díky iPhone OS 2 již podporoval aplikace třetích stran, výkonem se však stále nevyrovnal ledničkám z roku 2016, hardware byl totiž prakticky totožný s prvním modelem. V druhé vlně se začal prodávat i u českých operátorů a tak odpadly výlety do zahraničí. Také to byl první iPhone, který měl více barevných variant, bílou a černou.

iPhone 3GS
Dočkal se konečně upgradu hardwaru, RAM měla velikost celých 256MB. Podporoval OpenGL 2.0, maximální úložiště bylo 32GB a bylo možné natáčet video. Na předchozích modelech k tomu byly nutné speciální aplikace třetích stran. Nebyl to ale žádný zázrak, šlo pouze o VGA rozlišení s 30 FPS. Přibyl také digitální kompas. Úpravou prošel povrch displeje, který získal oleofobní vrstvu zabraňující zamaštění. Nastolil pětiletý životní cyklus, což bylo téměř třikrát déle, než u předchozích modelů. iPhony se ho drží dodnes.

iPhone 4
Kvůli absenci 4G sítí z názvu zmizelo písmeno G. Nebyl již tak zakulacený, získal elegantní hliníkový rámeček a záda ze skla. Objevil se v něm poprvé Retina displej s hustotou pixelů 330ppi, takže z běžné vzdálenosti nebylo možné pouhým okem zahlédnout pixely. Poprvé byl také osazen chipsetem, který si Apple navrhnul sám - Apple A4. RAM byla zvětšena na 512MB.

iPhone 4S
Stejně jako u "trojek", i zde přišla generace s přídomkem S. Byl představen 4. října 2011, den před smrtí Steva Jobse, jednalo se tedy o poslední iPhone, na kterém Jobs pracoval. Byla zvětšena maximální kapacita úložiště, nasazen dvoujádrový Apple A5 a s uživateli si začala povídat asistentka Siri.

iPhone 5
O půl palce se zvětšil displej, na zádech se objevil hliník a barvy byly přejmenovány. Už to nebyla černá a bílá, ale vesmírně šedá a stříbrná. Zmizel také obří 30 pinový Apple konektor, který byl nahrazen oboustraným Lightningem. Přišel Apple A6, opět byla zdvojnásobena RAM na 1GB a vylepšena byla i kamera, která nabízela 8Mpix fotografie a Full HD video. Jednalo se o iPhone, který byl z prodeje stažen velmi brzy - již rok po představení. Je ale stále podporován a vychází na něj aktualizace.

iPhone 5S a 5C
Poprvé se objevily dva iPhony na jedné keynote. iPhone 5C byl barevný, plastový a levný, obsahoval hardware z iPhonu 5. Prakticky nic se na něm nezměnilo, kromě toho, že byl nabízen v pěti barvách - modrá, zelená, žlutá, růžová a bílá.

iPhone 5S byl mnohem zajímavější. Kromě evoluce v podobě Apple A7, ke kterému přibyl koprocesor M7, zmizel z Home Buttonu piktogram a objevila se na něm čtečka otisků prstů Touch ID. Oproti "pětce" přibyla zlatá varianta.

iPhone 6 a 6 Plus
Všichni začali telefony zvětšovat, a tak Apple nemohl zůstat pozadu. iPhone 6 měl 4.7" displej, iPhone 6 Plus 5.5". Začaly se objevovat problémy s tím, že se nové iPhony lámou v kapse, přibylo NFC, které ale není přístupné vývojářům, nýbrž pouze Applu pro účely Apple Pay, a po čtyřech letech se iPhony dočkaly razantnější změny designu. Celohliníková záda, Apple A8 s koprocesorem M8 a fotoaparát se clonou ƒ/2.2 jsou pouze ty nejdůležitější vlastnosti nového modelu. Spolu s touto generací iPhonů přišly také hodinky Apple Watch.

iPhone 6S a 6S Plus
U těchto modelů se Apple neměl moc čím pochlubit - snad jen růžovou barvou, 3D Touch displejem, který reaguje na sílu stisku a 240FPS slow-mo videi při rozlišení 720p. Samozřejmě přišla také evoluce v podobě Apple A9 s koprocesorem M9. Nesmíme zapomenout ani na 2GB RAM, na které uživatelé využívající multitasking čekali.

iPhone SE
Všichni o něm věděli, ale stejně byl tak trochu nečekaný. O iPhonu SE unikaly různé detaily již několik měsíců před jeho představením. Cílovou skupinou byli ti, kteří nechtějí velké telefony, ale chtějí nový hardware. Nabízel vše, co iPhone 6S, kromě velkého displeje. Vzhled přebral z iPhonu 5S, stejně jako maximální kapacitu úložiště, která činila pouze 64GB. Jednalo se také o snad nejlevnější iPhone v historii, základní model stál v USA pouze $399.

iPhone 7 a 7 Plus
V současné době to nejnovější zařízení z rodiny telefonů od Applu. Přibyly nové barvičky, včetně lesklé Jet Black, která se snadno umastí, plastový proužek pro antény se stal skoro neviditelným a to hlavní, čím se nejnovější iPhone může chlubit, je čtyřjádrový procesor Apple A10, v němž jsou dvě jádra zaměřená na spotřebu a konzumují pouze 20% toho, co zbývající dvě, a dvě jádra zaměřená na výkon, která jsou o 40% výkonnější než ta v Apple A9. Apple také potěšil fotografy, a to clonou ƒ/1.8, která značně vylepšuje fotografie za zhoršených světelných podmínek. Verze Plus navíc získala druhý fotoaparát a 2x optický zoom. Kompaktní fotoaparáty ale pořád nedohnali. Oproti kompaktům mají ale iPhony jednu výhodu - odpovídají standardu IP67, takže si s nimi můžete dělat selfie pod vodou.

Budoucnost
Tento rok bychom se měli dočkat iPhonu 7S a 7S Plus, žádné detaily však zatím na povrch nevypluly a my tak můžeme pouze hádat, co nové modely přinesou.
Máte doma některý z těchto kousků? A je stále funkční? Podělte se v komentářích.
Zdroj obrázků: Apple