MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Rekapitulace dnešní Apple Keynote

Letošní zářijová Keynote se nesla se sloganem "Hey Siri, give us a hint.". Každým dnem Siri říkala více a více informací.

Technické zázemí

Poprvé v celé historii nehrály před keynote jen písničky vybrané pro Keynote, ale hrálo především rádio Beats 1. Poprvé v historii je také možné sledovat Keynote na Windows, a to v prohlížeči Microsoft Edge, který podporuje Apple HTTP Live Streaming.

Apple Watch

Poprvé se Apple pochlubil se statistikami u Apple Watch, a to konkrétně se spokojeností uživatelů. 97% uživatelů Apple Watch jsou totiž uživatelé spokojení a jejich Apple Watch nevykazují žádné problémy. V App Store, sekce Apple Watch se nachází již 10 tisíc aplikací. Applu se také podařilo ukořistit vývojáře aplikací a pro Apple Watch tak vychází aplikace Messenger, iTranslate, GoPro a AirStrip které pro konkurenční Android Wear zatím neexistují. Spolu s watchOS 2 přijde i vylepšení hardwaru, konkrétně nové řemínky spolu s novými "watch faces". A aby toho nebylo málo, mění se i Apple Watch. Jsou k dispozici ve zlaté a "Rose Gold" variantě spolu s novými řemínky, mezi kterými se nachází i (PRODUCT) RED řemínek. Výtěžek z něj potuje na boj proti AIDS. Nový watchOS 2 bude dostupný 19. září.

iPad

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Největší změny iPadu od doby, co je iPad. Spekulace několik let staré se potvrdily a Apple představil velký iPad Pro. Velikost displeje je 12.9" a umožňuje používat softwarovou klávesnici jako tu normální. Má na sobě 5.6 milionů pixelů. Uvnitř iPadu tepe procesor Apple A9X - třetí generace 64bitových ARMů která je 22x rychlejší než procesor uvnitř prvního iPadu. Uživatelský zážitek by měl být při přehrávání videí či hudby mnohem lepší díky čtyřem reproduktorům. Poprvé v historii také Apple představil hardwarovou klávesnici, té bohužel chybí multimediální klávesy. S tím pozitivním bohužel přichází i to negativní, to, proti čemu Steve Jobs celý život bojoval - stylus. Jmenuje se Apple Pencil. Nebyl by to ale Apple, kdyby to byl jen obyčejný stylus a tak displej reaguje na polohu stylusu, sílu stisku a další faktory které mohou vývojáři využít k vylepšení svých aplikací. Pencil také přináší funkcionalitu prohlížeče MS Edge - kreslení do webu, respektive e-mailu. Pokreslit si můžete třeba grafy a přidat k nim tak své poznámky.

Své slovo na Keynote dostal také Microsoft v souvislosti s Office. Ty jsou přizpůsobeny pro iPad Pro a využívají plný potenciál Apple Pencil. K Microsoftu se přidalo i Adobe, jehož aplikace plně podporují iPad Pro a Apple Pencil. Cena nového iPadu v USA je bohužel $799, spolu s příslušenstvím se po přepočtu dostaneme na více než 25000.

tv

Již to není Apple TV, ale Apple tv. Budoucnost televize jsou podle Applu aplikace. Aplikace jsou na mobilních telefonech, tabletech, počítačích, wearables a nyní se přesouvají v celé své kráse na TV. S jedním centralizovaným obchodem. Přichází také něco pro vývojáře - vývoj aplikací pro televizní krabičku je konečně otevřen každému s vývojářským účtem. Nová tv disponuje Siri a novým ovladačem, náhradou za Apple Remote. Ten funguje nejen jako ovladač k aplikacím ale také jako ovladač her. Má dotykový "joypad" a více multimediálních tlačítek. Je bohužel mnohem vyšší než Apple TV 3. generace. Původní poskytovatelé obsahu zůstanou zachováni v čele s Netflixem. Nový televizní systém se jmenuje tvOS po vzoru watchOS a možnost vývoje aplikací má každý vývojář, který platí vývojářský poplatek. Do App Store se chystá mnoho známých aplikací, své prezentace na keynote se dočkala třeba hra Crossy Road dostupná pro iOS i Android, oproti mobilní verzi nabízí multiplayer.

Po dlouhé prezentaci softwaru jsme se dostali k hardwaru. Uvnitř krabičky tepe 64bit procesor, obraz připojíte přes HDMI a preferie pomocí Bluetooth 4.0. Ovladač má v sobě gyroskop a akcelerometr, pro nabíjení slouží lightning konektor.

iPhone

Podle očekávání se již ve videu objevila varianta Rose Gold. Přídomek "S" je tentokrát odlišně graficky proveden a vypadá spíše jako dodatek než součást názvu. Podle spekulací Apple tentokrát nepoužil klasický hliník, ale speciálně upravený který se používá i v leteckém průmyslu. Na YouTube již unikly testy nového šasi a vydrží několikrát větší zátěž než klasický hliník. Disponuje novou technologií 3D Touch - Force Touch s jiným názvem. Nové iPhony budou disponovat stejně jako MacBook a Apple Watch součástkou zvanou Taptic Engine. Ten bude poskytovat citovou odezvu na sílu stisku a bude moci nasimulovat například kliknutí, jako to dělá u MacBooků. Uvnitř iPhonu tepe Apple A9 s 64bit architekturou. Pomáhá mu koprocesor M9. Ten zajišťuje například funkci "Hey Siri" nebo měření kroků do aplikace Health. Touch ID přechází na druhou generaci. Fotoaparát se také dočkal vylepšení a ne zrovna malého. Nyní se totiž na fotografovaný objekt dívá inovovaná 12MP iSight kamera. Video se mění, zobrazovače také a HD již nestačí. Proto iPhone 6S dokáže natáčet video ve 4K. Změnou prošel i blesk, který nyní dokáže měnit světlo, které z něj vychází tak, aby výsledná fotografie byla co nejlepší. Jeho svítivost je třikrát vyšší. Díky 3D Touch existuje také funkce Live Photos - sekvenční snímání v obrovské rychlosti, které vytvoří krátké video. Za iPhone 6S zaplatíte v USA s dvouletým úvazkem $199, za větší Plus verzi $299.

Na závěr keynote vystoupili OneRepublic. Bohužel se na této Keynote nedostalo na počítače a tak si na aktualizaci Maců počkáme. Datum vydání nového OS X bylo ale ukázáno jako easter egg při předvádění funkce 3D Touch v aplikaci Mail a El Capitan vyjde 30. září.

Jak na vás konference zapůsobila?


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa mobilních zařízení
Článek pro vás napsala 9.9.2015 21:15
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:9.9.2015 22:08

Keynote Applu na mě působí nějak takto: https://youtu.be/5kVPz2_GEbc?… :D

"From now on, I will protect your interests. And I will make your decisions!"

Odpovědět
9.9.2015 22:08
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar

Člen
Avatar
:9.9.2015 22:14

Apple mimoto ještě představil nový iPad Mini 4, to jen tak pro doplnění :) Za mě spokojenost, iPad Pro je trošku prkno, ale své publikum si podle mě najde. Apple TV vypadá vážně parádně a jako člověka, který se o to nikdy nezajímal, mě to příjemně překvapilo. iPhone 6S vypadá skvěle, takhle nadšenej jsem z novýho iPhonu nebyl už dlouho. A teď už si jen týden počkat na iOS 9 :)

Jinak co se týče samotné konference, je trochu škoda, že moc prostoru nedostal Craig Federighi, přitom právě on má být ten "nový Jobs" (nutno říct, že se mu tak neříká pro nic za nic), ale aspoň to nebylo tak nudný jak 2/3 WWDC :)

 
Odpovědět
9.9.2015 22:14
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na
:9.9.2015 22:16

WWDC je taky pro vývojáře, tohle je spíš pro koncový uživatele a novináře. Jinak TV se mi taky hrozně líbí, ale mohla by stát původních $99. iPad Mini 4 jsem viděl jen na souhrnu iPad sekce, žádné novinky jsem neslyšel, takže jsem ho neuváděl. Kouknu na to a kdyžtak doplním, ale teď jdu spát. :)

 
Odpovědět
9.9.2015 22:16
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na
:9.9.2015 22:18

To vím, ale já jsem spíš narážel na "kvalitu" řečníků, tématicky to bylo naopak celkem zajímavé :)

 
Odpovědět
9.9.2015 22:18
Avatar
Michal Žůrek - misaz:10.9.2015 16:58

moc nepoužívej slova jako dnešní, zítra, minulý měsíc, atd. Protože o den později jaksi nesedí....

 
Odpovědět
10.9.2015 16:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
:10.9.2015 16:59

Díky za připomínku, ale chápej, že když to píšu za běhu, není moc čas přemýšlet nad tím, jestli nyní, dnes, příště, zítra nebo někdy.

 
Odpovědět
10.9.2015 16:59
Avatar
Odpovídá na
Michal Žůrek - misaz:10.9.2015 17:03

ale za rok na příští keynote to bude hodně matoucí.

 
Odpovědět
10.9.2015 17:03
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
:10.9.2015 18:47

Budu se snažit to dodržovat. :)

 
Odpovědět
10.9.2015 18:47
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:11.9.2015 17:50

Tak jsem viděl tento obrázek: http://9gag.com/gag/aBrVWmO

A přečetl si trochu obsah té keynote.. :D :D

LOL.

Odpovědět
11.9.2015 17:50
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.