Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

Nejpopulárnější jazyk pro začátečníky? Python

Jaký programovací jazyk by si měl člověk zvolit, když se chce naučit programovat? To do značné míry závisí na tom, na co se chce budoucí programátor specialozovat. Jistě se na toto téma vedly již mnohé bouřlivé diskuze a každý má na to svůj vlastní osobní názor.

Nicméňě server lifehacker.com udělal na toto téma průzkum mezi programátory, vybral 5 nejvíce doporučovaných jazyků a nechal komunitu hlasovat pro nejvhodnější jazyk pro začátečníky.


(zdroj: lifehacker.com )

Do pětice doporučovaných jazyků se dostali Java, Ruby, Python, C/C++ a JavaScript.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ti kteří doporučovali Javu, jako přednost vyzdvihli skutečnost, že Java vás nutí myslet analyticky a logicky a pomůže vám pochopit, jak bude počítač zpracovávat instrukce.

Na druhou stranu jazyk Ruby byl doporučován pro to, že je relativně snadné se jej naučit, je přehledný a má mnoho příznivců.

Python byl nominován pro svoji schopnost naučit vás správnou úpravu kódu, modularitu a důležitost konvencí v názvosloví. Byla zde také zmíněna velká komunita, která nabízí nespočet výukových nástrojů a dokumenací pro začátečníky.

Trochu překvapivě se do pětky dostali i C/C++ přestože (nebo právě proto) začít se učit programovat v C či C++ je stejné, jako kdyby jste se chtěli naučit řídit auto a nejprve byste se jej museli naučit sestavit. Ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Nakonec, ti co hlasovali pro JavaScript uváděli jeho snadnost, velkou popularitu, fakt, že je již přítomen v každém prohlížeči a vysokou poptávku po programátorech klientských skriptů.

V hlasování pak zvítězil Python s 6 376 hlasy (což je 34,16% z celkového počtu hlasů).


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa programování
Článek pro vás napsala Nikola Sterziková (PaNika) 21.5.2014 20:54
Avatar
Autorka se věnuje programování webových aplikací v C# a tvorbě MSSQL databází.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (4)

Avatar
Nikola Sterziková (PaNika):21.5.2014 21:17

Souhlasím, nevím proč do ankety nevybrali Visual Basic .Net a C#. Jen o něm napsali, že rozhodně stojí za zmínku, ale že se jim do výběru nevešel...

 
Odpovědět
21.5.2014 21:17
Avatar
Ondrca
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Nikola Sterziková (PaNika)
Ondrca:21.5.2014 21:18

Takovéhle hlasování by se mohlo dát na devbook, ale určitě se širším výběrem.

Odpovědět
21.5.2014 21:18
Zase jsem o něco chytřejší
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Ondrca
Luboš Běhounek Satik:21.5.2014 21:32

Vůbec by mohlo být zajímavé dát na Devbook nějaké ankety.. :)
David Čápka

Odpovědět
21.5.2014 21:32
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
David Jančík:21.5.2014 22:37

Ono to v tom kódu někde je. Ale vzhledem k tomu, že jsem to tam implementoval někdy v raném věku, tak to asi nebude upe kódově vzhledné a pro další změny použitelné. http://www.itnetwork.cz/…647035e891b3

Odpovědět
21.5.2014 22:37
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
Томас Петр:22.5.2014 3:50

Podle mě ankety typu "Který jazyk je vhodnější a na co?" na této síti je asi blbost. Víc jak 90% populace tu programuje v C# / VB protože tu má nejbohatší tutoriály a jsou presvedčeni, že je nejlepší jak pro začátečníky, tak pro znalé programátory a samozřejmě taky na všechno. Nenaznačuju, že by bylo těmto jazykům nadržováno úmyslně, prostě jsou o tom lidi přesvědčení a proto ho také dělají (Já si zas myslím, že c++ je nejlepší na všechno a pro všechny :-D ).

Například : "Který jazyk je vhodnější pro začátečníky? Java, C#, PHP, C -> lidí co tu dělá Javu je tak 10, C# asi tak milión :-D, PHP tak 20 a C tak 3. Podle mě by to chtělo více rozšířit i jiné jazyky aby tu byl větší počet lidí dělající primárně i jiné jazyky.

Jinak "Proč tam není C# třeba místo Javy nebo proč není narvaný mezi C/C++?" -> Upřímně to bude asi tím, že všechny z těch programovacích jazyků můžete dělat kdekoli. Těžko budete vnucovat člověku co má open suse, že C# je pro něj nejvhodnější, když začíná programovat. :-)

Odpovědět
22.5.2014 3:50
Привет, как дела? Как погода? АЗАЗА, мне нравятся ноги твои и глаза!
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
raito
Člen
Avatar
Odpovídá na Томас Петр
raito:22.5.2014 17:13

Jestli mluvíš lokálně o zdejší komunitě, pak do toho moc nevidim. Anketa se nemusí dělat, stačí, když nám moderátor vyexportuje view na to, kolik je nejvíc příspěvků do jakých fór, kolik si kdo dělá jakých testů a je to.

A nemyslim si, že by 90% populace dělalo v C#/VB. Například v mym okolí z programátorů zrovna v těhle jazycích dělá absolutní menšina (o VBA konkrétně 1, C# tak 2), zbytek co znám tak jsou zase PHP/pythonisti.

Co se týče tý ankety samotný, python mi nesedne (obecně ta syntax mi přijde debilní, proto sem nenáviděl i VB6/VBA, který sem studoval povinně). JavaScript mi přijde daleko přehlednější (ano, "mi přijde" jest subjektivní názor) a jednodušší, hlavně pokud se ho začnete učit, tak vám během chvíle přijde potřeba mít nějakej framework po ruce jako samozřejmost a takový jQuery pak uvítáte prakticky jako odpověď na otázky "a nešlo by to nějak líp?".

Odpovědět
22.5.2014 17:13
Asi sem usnul. Co se dělo posledních... 5 let?
Avatar
mnauik
Člen
Avatar
mnauik:22.5.2014 17:56

Ja zacinal GML, ale nekteri programatori to jako jazyk nepocitaji (coz do jiste miry chapu)

Odpovědět
22.5.2014 17:56
minusuj mě, ale zdůvodni to ;)
Avatar
ofajfr
Člen
Avatar
Odpovídá na Томас Петр
ofajfr:28.5.2014 18:39

90% C# ? To bych tedy fakt neřekl... samotná Java je zde hodně oblíbená, nejen pro její popularitu u beginnerů, ale i kvůli dělání appletů etc... Javu bych nezahazoval. A stejně jsou tyhle průzkumy jen pro úplnej začátek, každý programátor vyzkoušel x a dělá zná minimálně několik jazyků :) Přeci kolik jazyků znáš, tolikrát jsi programátorem :)

 
Odpovědět
28.5.2014 18:39
Avatar
Odpovídá na raito
Michal Žůrek - misaz:28.5.2014 19:37

Zde však žádné tutorialy pro VBA a VB6 nejsou :D

 
Odpovědět
28.5.2014 19:37
Avatar
Ľubomír Prokopovič:8.9.2014 16:53

python je pekný jazyk :)

Odpovědět
8.9.2014 16:53
"Počítače jsou jako Bůh ve Starém zákoně - hodně příkazů a žádné slitování." Joseph Campbell
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 14. Zobrazit vše