Nové Visual Studio - Univerzální aplikace, iOS a Android
Microsoft oznámil na běžící konferenci TechEd North America 2014 vydání významného updatu pro Visual Studio. Update je pro verzi 2013 a nese označení "Update 2". Týká se všech programátorů, kteří pracují na platformě .NET a mění způsob, jakým budou psát své aplikace. Přináší v podstatě 3 výrazné změny.
Apache Cordova
Microsoft nyní podporuje projekt Apache Cordova (PhoneGap). Tento open source projekt umožňuje vývoj nativních mobilních aplikací pomocí technologií HTML, CSS a JavaScript. Framework v zásadě umožňuje používat nativní funkce operačního systému mobilních zařízení, jako např. kameru nebo GPS pomocí JavaScriptu. Samotná aplikace se poté napíše např. pomocí jQuery Mobile. Výsledek je samozřejmě naprostá multiplatformnost mezi různými mobilními zařízeními (Android, iOS, Windows Phone).

Za povšimnutí stojí i fakt, že Microsoft vůbec poslední dobou používá stále více a více open source technologií. Ve svých šablonách pro ASP.NET aktivně používá např. jQuery, Twitter Bootstrap nebo Modernizr. Mnoho nadějí vkládá do JavaScriptu, pro který vydává svou (open source) typovanou nadstavbu TypeScript. I tu samozřejmě můžeme v nových mobilních aplikacích použít. Různé snahy o podporu svobodných technologií tu byly však i v minulosti, např. projekt IronRuby, který měl umožnit vývoj pro .NET v jazyce Ruby.
Doufejme, že se Cordova nebo podobný projekt uchytí a nadobro vytlačí náklady na vývoj jedné aplikace hned 3x pro různé mobilní platformy.
Univerzální aplikace
Softwarový gigant dále sjednocuje API pro vývoj aplikací pod frameworkem .NET pro systémy Windows. "Univerzální aplikaci" stačí napsat teoreticky jednou a potom ji beze změn v kódu portovat z Windows 8 na Windows Phone nebo xBox One. Prakticky bude ještě nějakou dobu trvat, než bude např. mobilní API poskytovat kompletní funkcionalitu API dostupného na desktopu. Nicméně je to velký krok kupředu a výrazné usnadnění pro vývojáře.
ASP.NET vNext

Změn se dočkalo i ASP.NET, framework pro tvorbu serverových aplikací zejména v C# .NET nebo VB.NET. Verze vNext přináší úplně nové knihovny a systém jejich používání. "Composable framework", jak systém Microsoft nazývá, umožňuje webové aplikaci specifikovat své závislosti, tedy knihovny, které používá pomocí dependency injection. Ve webových knihovnách .NETu proběhly výrazné změny, nicméně zpětná kompatibilita zůstane zachována. VNext dále počítá s cloudy a přináší jednodušší debugování kódu.