Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Apple má nový file system, trvalo to 30 let

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

File system HFS+ je tu s námi skoro 20 let, původní HFS, ze kterého HFS+ vychází, se světu ukázal před 30 lety. Od té doby se však mnohé změnilo - místo plotnových disků s kapacitou několik MB tu máme SSD s kapacitou v řádu TB, uživatelé stojí o šifrování a pořádné úložiště už je třeba i v hodinkách. Apple si to uvědomil a minulý rok nám na konferenci WWDC představil nový file system APFS. Ten se nyní začíná dostávat k uživatelům.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Hlavní výhodou je jeho připravenost na moderní flashová úložiště a škálovatelnost - APFS by se měl postupně dostat do všech zařízení od Applu, od Apple Watch přes Apple TV a iPhony až po Mac Pro. Je také připraven na kompletní šifrování celého disku, případně jednotlivých souborů v případě iOS. Zklamání přinesl Apple těm, kteří si do Macu zakoupili kombinované SSD a HDD s názvem Fusion Drive, s těmi totiž APFS není kompatibilní.

APFS se nyní začal dostávat do iOS zařízení spolu s verzí iOS 10.3, převod na APFS se děje automaticky při instalaci aktualizace. Podpora v macOS je zatím velmi okleštěná, APFS nemůže být používán k formátování bootovacího disku, nelze s ním použít šifrování FileVault a APFS zatím funguje pouze jako case-sensitive. Ještě tento rok by se však měli plné podpory APFS dočkat i uživatelé macOS.


Mac Mini je jeden z posledních Maců, který má v nejlevnější variantě pouze HDD a uživatelé tak mohou zakoupit upgrade na Fusion Drive - s tím jim APFS fungovat nebude; Zdroj: Apple

Zdroj: Cult of Mac


 

 

Zprávu pro vás napsal Michal Vašíček 29.3.2017 23:14
Avatar
Autor je webař, čas od času udělá i mobilní appku. Před Windows dává přednost Linuxu, ale ještě raději má macOS. Podílí se na překladech v Mozille, dobrovolničí i jinde, k tomu se snaží rozvíjet sebe sama.
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!