September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

I/O keynote - Android M, Photos a rekapitulace minulosti

Nedavno skončila konference Google I/O keynote, kterou Google zahájil I/O 2015. A co bylo představeno?

Android M

Nový Android se nese na vlnách optimalizace a na úkor výkonu nepřináší příliš mnoho funkcí. I tak se ale dočkáme přes stovku drobných novinek. To hlavní je ale 6 výrazných novinek:

  1. App permissions

Novinka především pro uživatele a jejich pohodlí. Štvalo vás někdy, že už při instalaci aplikace jí musíte odsouhlasit astronomická práva, která bude používat akorát k tomu, aby vám vyšťavila baterii? Žádný problém. Práva nyní aplikaci potvrdíte až jakmile je bude potřebovat a pro její instalaci nebudete muset potvrzovat nic. Práva budete také moci zpětně odebrat v nastavení.

  1. Web experience

Přesměrování do prohlížeče a potom složitý návrat do aplikace přes multitasking. Chrome od teď umí návrat do aplikace, která v něm stránku otevřela. Není to ovšem jen webview, ale plnohodnotný Chrome. Máte k dispozici vaše hesla, automatické vyplňování...

  1. App links
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

E-mailem nebo na Facebooku vám přijde link na Twitter. Od nového Androidu M se ale link neotevře v prohlížeči, nýbrž v přidružené aplikaci, pokud ji máte nainstalovanou.

  1. Android Pay

Platební prostředek fungující v USA a využívající NFC, které je dnes k dispozici ve většině telefonů. Zamrzí absence podpory Evropy. Když se u nás chytily technologie jako MasterCard PayPass, proč by se nechytilo Android Pay?

  1. Nativní podpora otisků prstů

K autorizaci už nebudete muset používat hesla či pinkódy. Pro Android Pay, zabezpečení telefonu či jednotlivé aplikace.

  1. Baterie [Doze]

Nová funkce nazvaná Doze bude šetřit baterii. Kontrola nových e-mailů, zpráv či synchronizace nových kontaktů bude probíhat pravidelně pouze v době, kdy budete telefon používat. V noci bude kontrol méně. Na Nexusu 9 Google prodloužil výdrž baterie 2x.

Jméno Již delší dobu se spekuluje o jméně. Cukrovinek začínajících na M je nepřeberné množství, dnes ale David Burke při předvádění Androidu Wear měl na sobě hodinky s obrázkem mléčného koktejlu - je tak velmi pravděpodobné, že se nový android bude jmenovat Milk shake. Pokud se tak stane, bude mít Android M název s nejvíce slovy hned po Ice Cream Sandwich.

Google Now

Ohledně Google Now toho nepadlo tolik, kolik o Androidu, nové funkce jsou ale velice pozitivní. "OK Google, jak se jmenuje písnička?" spustí Shazam a detekuje hrající hudbu. Spolupracujících aplikací je nyní něco kolem stovky, jejich počet se ale bude časem rozšiřovat. Google Now se nyní také bude učit a případné odchylky v detekci vaší řeči se dorovnají tím, co často říkáte. Umí vám třeba na každoroční cestě do Londýna připomenout, že v dané destinaci žije bývalý manžel sestry babičky z matčiny strany a že byste ho mohli navštívit.

Android One

Google se snaží rozšířit i do třetích zemí. Představil tak exkluzivně pro ně několik funkcí, třeba ukládání YouTube videí a možnost jejich offline přehrávání tam, kde není internet.

Ostatní

Mimo jiné padla řeč i o Internetu věcí. Představil Project Brillo - operační systém pro IoT a Weave - "ovladač" současných zařízení, propojí je s Androidem. Také byly odděleny Fotky od Google+ - to, co si žádalo velké množství uživatelů. Google Maps posílily offline funkce - můžete vyhledávat v uložených mapách, offline informace k bodům zájmu (restaurace, památky, hotely). Rozšířen byl také Cardboard - kartonová krabice pro virtuální realitu. Přibude podpora pro iPhone a bude vylepšena aplikace pro Android. Google Jump - tvorba 3D videí pro virtuální realitu. Na pódiu byly zrekapitulovány i starší projekty - balon Google Loop či auta bez řidiče.

Zdroj easter eggu: The Verge


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsala 29.5.2015 22:40
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:29.5.2015 22:40

S Cardboard jsme si dnes hráli celý sraz, je to super! :O Jinak moc hezká zpráva :)

Odpovědět
29.5.2015 22:40
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:29.5.2015 22:44

Děkuju :) A příště musí napsat dotyčný, že donese cardboard, to poletím klidně do Francie!

 
Odpovědět
29.5.2015 22:44
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:29.5.2015 22:45

Létali jsme letadlem, dívali se v muzeu na sochy a pak si dokonce udělali vlastní 3D fotky čajovny :P

Odpovědět
29.5.2015 22:45
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:29.5.2015 22:50

Bude to někde k dispozici? Mám tu sice jen HTC Wildifire, který jsem rád, že vůbec utáhne Android, ale pokud bych se dostal ke cardboardu a zařízení, který je schopný utáhnout tu appku, kouknul bych, jak to na těch srazech vypadá...

 
Odpovědět
29.5.2015 22:50
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na
David Čápka:30.5.2015 9:40

Jo, je to ve vláknu se srazem, ale nás tam moc není, spíš jsme se snažili do těch záběrů nelézt :P

Odpovědět
30.5.2015 9:40
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
:30.5.2015 13:15

Chapu, pak by kazdy mohl videt jak jste nehezci :D

 
Odpovědět
30.5.2015 13:15
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.