BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Mozilla přepracuje Gecko, bude rychlejší

Mozilla se rozhodla přepracovat jádro Gecko, které používá ve Firefoxu. V současné době se zaměřuje na aktivaci Electrolysis (využívá pro každý panel více procesů, stejně jako WebKit) u všech uživatelů. Příští rok by ale měly přijít mnohem větší změny - Firefox by měl místo Gecka začít využívat Project Quantum, který bude z Gecka vycházet, ale budou použity části experimentálního jádra Servo, které využívá možná až příliš procesů. Celá stránka je totiž rozdělena do několika malých procesů, a tak například chyba ve vykreslování obrázku neshodí celou stránku, či dokonce prohlížeč.


Stránka vykreslená v Servu pomocí několika procesů; Zdroj: Mozilla

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Project Quantum má za cíl využít naplno současný hardware. Gecko je tu s námi již od roku 1998, kdy jej vyvíjela firma Netscape. Rozhodně tak není stavěno na moderní komponenty, které nalezneme ve většině dnes používaných počítačů. Narozdíl od WebKitu navíc Gecko vyvíjí prakticky pouze Mozilla a dobrovolníci, na WebKitu pracuje několik velkých společností v čele s Applem, který má o současném hardwaru přehled, drží tak krok s dobou.

Quantum tak bude využívat dnešní několikajádrové procesory, HW akceleraci GPU k renderingu obrázků a videa a bude připraven na dnešní komplexní a náročné webové aplikace. Web se totiž za posledních 15 let proměnil a již nejde jen o změť statických stránek, které na sebe odkazují, ale o náročný JavaScript a 3D grafiku.

Zdroj: Mozilla Tech Blog


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsala 31.10.2016 13:03
Avatar
Aktivity (0)

 

 

Komentáře

Avatar
oleg
Člen
Avatar
oleg:2.11.2016 9:48

I se starym jadrem je FF lepsi nez IE :D

 
Odpovědět
2.11.2016 9:48
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
krepsy3:2.11.2016 10:03

To je dobře. Mozilla je na tom stále z hlediska chápání specifikací HTML a CSS nejlépe, a tudíž je pro webdeveloppery neodmyslitelným nástrojem. Kamarád mi říkal, že si ale narozdíl od Chromu nedokázala poradit s handlováním určitých eventů v JS (nevím přesně o co šlo), a tak by se s novým jádrem mohla "znovuzrodit", a předběhnout tak ten pitomý Chrome.

Jak to ale bude s předponami css? Zůstane nám -moz-? Nebo na mozillu bude fungovat -webkit- či -o-?

Odpovědět
2.11.2016 10:03
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.