Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Počítače ohroženy díky MouseJack

Zpravodajství Software Počítače ohroženy díky MouseJack

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Výzkumníci z Bastille Networks objevili hrozbu, která dokáže využít bezdrátové myši a klávesnice a to dokonce i kusy nezaložené na technologii Bluetooth, a napadnout počítač uživatele.

Útok se nazývá MouseJack a může získat kontrolu nad ovládání myši či klávesnice až ze sta metrů (pozn.: některé zdroje uvádí až 200 metrů). Takto získaná kontrola nad ovládáním počítače může vést k instalaci malwarů apod.

Ohroženy jsou různé kusy zařízení od firem Logitech, Dell a Lenovo. Logitech na zprávu reagoval vytvořením nového firmware, který je už nyní k dispozici ke stažení.

K provedení hacku stačí levná anténka za 12 dolarů a 15 řádků pythoního kódu. V ohrožení přitom mohou být jak Windows a Linux, tak třeba i Mac.

Christ Rouland, který MouseJack objevil, upozornil na to, že ač se mnoho současných zařízení může opatchovat a jejich signál zašifrovat, stále je mnoho zařízení, které nelze nijak opravit. Spoustu bezdrátových myší není vůbec šifrovaná, jelikož to výrobci často nepovažují za nutné.

Naštěstí MouseJack nefunguje, pokud se anténka z USA vypojí a navíc útočníci často nemají šanci vidět na monitor, takže musí spoléhat pouze na klávesové zkratky. Ovšem to nedělá celou věc méně nebezpečnou. Stále se tím dá napíchnout jakýkoliv počítač s bezdrátovým zařízením a stále není možnost takové útočníky nijak detekovat.


 

 

Zprávu pro vás napsal Filip Matthias Lukl 24.2.2016 19:45
Avatar
Autor momentálně pracuje jako překladatel v jedné malé velké společnosti. A také rád píše...
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!