Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Sirius, vzdálený bratranec Siri, ale pro Ubuntu

Velké společnosti jako Google, Microsoft a Apple se snaží svým klientům nabídnout co nejefektivnější virtuální pomocníky. Řeč je samozřejmě o Google now, Cortaně a samozřejmě Siri. Tito pomocníci jsou ale bohužel k dispozici pouze pro mobilní platformy. Pokud jste hledali něco podobného do svého stolního počítače nebo notebooku, museli jste se prozatím spokojit pouze se službou Google now, kterou je možno získat jako doplněk do prohlížeče Google Chrome. V budoucnu by se měla dostat na počítače i Cortana, ale pouze pro OS Windows, pro uživatele Mac OS X žádný takovýto asistent zatím není připravován. Uživatelé Linux,u konkrétně distribuce Ubuntu, se ale mohou těšit na svého vlastního asistenta, který je nějakou tu dobu vyvíjený a konečně se nachází už v použitelné fázi.

zadavani dotazu časti projektu

Schema zpracování zadaného dotazu (1), Části celého projektu (2)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Projekt se jmenuje Sirius, a jak tomu u Linuxu bývá, je open-source. Jeho zdrojové kódy jsou k dispozici k nahlédnutí a úpravě pro každého na Githubu. Projekt je ještě pořád ve fázi vývoje a to oddělením Clarity lab z Michiganské univerzity, kterou v tomto ohledu finančně podporuje hned několik významných organizací (Google, DARPA a NSF).

Zajímavé je, že projekt nebyl vyvíjen jednotně, ale je složen z několika dalších open-source projektů: Prvním je modul rozeznávání hlasu Sphinx, vyvíjený univerzitou Carnegie Mellon, další projekt vyvíjený Kalifornskou univerzitou v Berkley je framework zvaný Caffe, určený pro správné porozumění dotazu nebo akci, o rozeznávání obrázků (což dělá tento projekt výjimečným) se stará třída Surf z frameworku OpenCV. A na závěr pro zodpovězení všech otázek je používán software OpenEphyra od Carnegie Mellsona. To vše dává dohromady dosti silného a volně přizpůsobitelného virtuálního asistenta, který by mohl v budoucnu dost možná i podráždit Turingův test...

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: twitter.com
(1) a (2): pcworld.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 19.3.2015 12:29
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!