Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Adobe definitivně končí s Flashem

Adobe Flash se s námi definitivně po 24 letech rozloučí. Adobe oznámilo záměr na konci roku 2020 ukončit jeho vývoj, podporu a přestat ho nabízet ke stažení, na nové instalace systémů si ho tak po roce 2020 ani nenainstalujete. Na tento moment čeká spousta vývojářů webu, ale i uživatelů, protože se Flash stává stále větší zátěží a bezpečnostní hrozbou. Už několik let ho navíc nahrazují nové technologie, jako je HTML5, WebGL či WebAssembly. Bylo tak jen otázkou času, než se k tomuto kroku Adobe odhodlá.


Flash je často nestabilní nebo se v něm nalézají bezpečnostní díry; Zdroj: How-To Geek

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Již dříve se Adobe rozhodlo převést svůj Flashový animátor na produkt Animate CC, který výslednou práci exportuje právě jako WebGL. Nejčastější použití Flashe na webu - videa a animace, již nějakou dobu zvládají samotné prohlížeče díky HTML5 a CSS3. Už i webové hry přecházejí z doplňků Flash a Unity Web Player na WebGL, v současné době je podle společnosti Kongregate více než 60% her na webu právě ve WebGL.

Odstranění Flashe z webu však nezačalo Adobe, ale samotné prohlížeče. Ty začaly odebírat podporu doplňků a Flash ponechávaly jako jedinou výjimku, pro jeho aktivaci je však nutné na každé stránce dodatečně klikat. Používání Flashe se tak stává také obtěžujícím pro uživatele. Například v Safari již není Flash dodávaný v základní instalaci a je nutné ho dodatečně instalovat. Chrome se zase pochlubil, že před třemi lety se 80% uživatelů podívalo alespoň jednou denně na stránku s Flashem, dnes je to již pouze 17%.

Důležité bude i postavení vývojářů webů. Ti se již delší dobu snaží weby převést do moderních technologií, z velkých webů hostujících videa, jako je YouTube, Twitch, Facebook nebo Vimeo již nepoužívá jako primární přehrávač ten Flashový ani jeden. Dá se tak očekávat, že až v Adobe pomyslně zmáčknou červené tlačítko a přestanou nabízet Flash ke stažení, bude ho používat pouze minimum neaktualizovaných stránek, kterým autoři pouze platí hosting.

Zdroj: Adobe


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsala 26.7.2017 9:45
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!