CZ.NIC před hlasováním senátu spouští web Přichází Cenzor!

Poslaneckou sněmovnou České republiky prošel návrh zákona o hazardních hrách, to je již starší záležitost. Odborníci si všimli dvou velmi podivných paragrafů, konkrétně paragrafu 82 a paragrafu 84. Ten první ukládá poskytovatelům internetového připojení v České republice povinnost blokovat stránky ze seznamu. Ten druhý tomu nasazuje korunu, moc zařazovat stránky do seznamu totiž uděluje samotnému Ministerstvu financí, nikoli nezávislému soudu. To vytváří ideální prostředí pro cenzuru.

Úředník na Ministerstvu financí totiž bude moci do seznamu přidat například konkurenci svého rodinného příslušníka - kováře. Než se zablokovaný kovář pomocí soudu nechá odblokovat, uniknou mu velké zisky. A nejen kováři, můžou být cenzurovány i nepohodlné názory, podobně, jako je tomu v Číně.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Problém je, že prakticky není možné blokování provádět spolehlivě. O způsobu blokování totiž zákon mlčí. Nabízí se DNS servery poskytovatelů internetu, kdy jednoduše přesměrují web na server Ministerstva financí, to lze ale jednoduše obejít změnou DNS serverů v počítači či routeru, nabízí se například Google Public DNS. Také by mohly být blokovány IP adresy, to by ovšem mohlo zablokovat i stovky webů, které běží na stejném webhostingu. Uživateli by poté stačilo použít VPN a stejně by se na nelegální hru dostal.

Paragraf 82 totiž poskytovatelům připojení ukládá povinnost tyto webové stránky zablokovat do 15 dní od zařazení na seznam. Jakmile se ale stránky na seznamu objeví, provozovatel je během několika hodin přenese jinam tak, aby se vyhnul blokování a hráči budou hrát vesele dál. Nevinní uživatelé internetu přitom budou připlácet poskytovateli internetu na blokování stránek, které nikdy nenavštíví.

Proti tomuto zákonu bojuje kromě odborníků i několik firem a sdružení, jako CZ.NIC, NIX.CZ, Seznam.cz, Český telekomunikační úřad, OneBit a další. Právě CZ.NIC nyní spustil web Přichází Cenzor!, který jednoduchou formou podává běžným uživatelům, proč je zákon špatný. Také nabízí hlasovat v anketě, zda se uživatelům návrh zákona líbí a nebo je jim to jedno - 98% hlasujících si myslí, že je návrh špatný.

Nezbývá, než doufat, že návrh senátem neprojde. Přichází Cenzor! je web určený především k seznámení laické veřejnosti s problémem a šíří se především přes sociální sítě, zasdílet jej můžete i Vy a pomoci tak českému internetu zůstat dále svobodným.

Web: Přichází Cenzor!

Zdroj: Přichází Cenzor!


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsala 16.5.2016 20:31
Avatar
Aktivity (0)

 

 

Komentáře

Avatar
Uživatel sítě :16.5.2016 21:16

Hnus velebnosti.. :-X

Odpovědět
16.5.2016 21:16
Chybami se člověk učí, běžte se učit jinam!
Avatar
Vít Pleskot
Člen
Avatar
Vít Pleskot:18.5.2016 12:31

Vyjadri ITNetwork svoji podporu projektu? Je tam uz spousta firem a webu a jsou tam i zastupci mimo IT obor. Myslim, ze by to za to stalo, poslat logo, vyjadrit podporu. Vcelku dobre zviditelneni a navic pomoc v boji proti spatnym vecem.

Edit: mozna otazka primo na David Čápka

Editováno 18.5.2016 12:31
 
Odpovědět
18.5.2016 12:31
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Vít Pleskot
Dominik Gavrecký:18.5.2016 12:40

Veľmi dobrý nápad :)

Odpovědět
18.5.2016 12:40
Hlupák nie je ten kto niečo nevie, hlupákom sa stávaš v momente keď sa na to bojíš opýtať.
Avatar
David Podeszwa:18.5.2016 14:05

:D když se podíváte na ten seznam podporujících tak tam je také Pirátská Strana :D to od nich sedí

 
Odpovědět
18.5.2016 14:05
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.