Letní akce PHP týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy PHP. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Google obnovuje a rozšiřuje zákon o zapomenutí

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Bylo to opravdu obrovskou událostí když, v dubnu minulého roku evropský soud spravedlnosti (Court of Justice of the European Union – CJEU) vydal docela drastický zákon pojmenovaný jako „Právo být zapomenut“. Zákon měl umožnit evropským společnostem a jednotlivým fyzickým osobám požadovat vyškrtnutí jakéhokoliv propojení nechtěného obsahu s jejich jménem, nebo celkové „přehlédnutí“ jejich jména z vyhledávacího stroje Googlu v případě, že by žádající měl dojem, spojení s ním a jeho jménem může nějak ponížit jeho osobu. Tento problém se však vztahoval pouze v rámci EU tzn. že nástroje pro vyfiltrování obsahu, který byl pod evropským zákonem „zapomenutí“. Pokud by se však tento filtrovaný obsah vyhledával například z vyhledávacího stroje dedikovaného pro USA odfiltrovaný obsah by se i tak dal vyhledat.

google

To se ale má změnit, rozhodl o tom francouzský soud, který přednesl návrh, aby se zákon zapomenutí nevztahoval pouze na Evropu ale na všechny vyhledávací stroje rozmístěné po celém světě. První jiskru k tomuto rozhodnutí nejspíše zažehl Dánský právník žijící už přes třicet let ve Francii, Dan Shefet, který byl díky své práci na internetu zpodobňován s obviněními z podvodu. Proto v roce 2013 požádal o smazání jeho jména z „internetu“ a Google nakonec vyhověl. Bohužel toto vyhovění se vztahovalo pouze na Francouzský web, s čímž samozřejmě Shefet nesouhlasil a celou žádost přenesl k soudu a ačkoliv mocný Google bojoval ze všech sil, tento soud nevyhrál a bude muset zákon o zapomenutí přenést do celého světa.

Zdroje obrázků použité v článku:
miniatura: twitter.com
(1): gizmodo.com


 

 

Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Jakub Šárník:7.8.2015 21:56

Já osobně s rozhodnutím soudu souhlasím. Lidé by měli mít možnost nechat smazat údaje o sobě, pokud se to ale netýká věcí jako jsou například zločiny, za které byli pravomocně odsouzeni. Vždyť v dnešní době stačí někoho z něčeho obvinit a i když se nakonec zjistí, že je nevinný, projde si mediálním lynčem a už navždy bude mít horší život.

 
Odpovědět  +6 7.8.2015 21:56
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.