Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Google obnovuje a rozšiřuje zákon o zapomenutí

Bylo to opravdu obrovskou událostí když, v dubnu minulého roku evropský soud spravedlnosti (Court of Justice of the European Union – CJEU) vydal docela drastický zákon pojmenovaný jako „Právo být zapomenut“. Zákon měl umožnit evropským společnostem a jednotlivým fyzickým osobám požadovat vyškrtnutí jakéhokoliv propojení nechtěného obsahu s jejich jménem, nebo celkové „přehlédnutí“ jejich jména z vyhledávacího stroje Googlu v případě, že by žádající měl dojem, spojení s ním a jeho jménem může nějak ponížit jeho osobu. Tento problém se však vztahoval pouze v rámci EU tzn. že nástroje pro vyfiltrování obsahu, který byl pod evropským zákonem „zapomenutí“. Pokud by se však tento filtrovaný obsah vyhledával například z vyhledávacího stroje dedikovaného pro USA odfiltrovaný obsah by se i tak dal vyhledat.

google
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

To se ale má změnit, rozhodl o tom francouzský soud, který přednesl návrh, aby se zákon zapomenutí nevztahoval pouze na Evropu ale na všechny vyhledávací stroje rozmístěné po celém světě. První jiskru k tomuto rozhodnutí nejspíše zažehl Dánský právník žijící už přes třicet let ve Francii, Dan Shefet, který byl díky své práci na internetu zpodobňován s obviněními z podvodu. Proto v roce 2013 požádal o smazání jeho jména z „internetu“ a Google nakonec vyhověl. Bohužel toto vyhovění se vztahovalo pouze na Francouzský web, s čímž samozřejmě Shefet nesouhlasil a celou žádost přenesl k soudu a ačkoliv mocný Google bojoval ze všech sil, tento soud nevyhrál a bude muset zákon o zapomenutí přenést do celého světa.

Zdroje obrázků použité v článku:
miniatura: twitter.com
(1): gizmodo.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 7.8.2015 10:18
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Jakub Šárník:7.8.2015 21:56

Já osobně s rozhodnutím soudu souhlasím. Lidé by měli mít možnost nechat smazat údaje o sobě, pokud se to ale netýká věcí jako jsou například zločiny, za které byli pravomocně odsouzeni. Vždyť v dnešní době stačí někoho z něčeho obvinit a i když se nakonec zjistí, že je nevinný, projde si mediálním lynčem a už navždy bude mít horší život.

 
Odpovědět
7.8.2015 21:56
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.