Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Java týden

Senátoři schválili cenzuru internetu

Senátem Parlamentu České republiky prošel senátní tisk 256 - Návrh zákona o hazardních hrách. Tento zákon je již od doby, kdy jej ministr financí Andrej Babiš předložil v Poslanecké sněmovně, silně kritizován odbornou veřejností. Samotná blokace hazardních her není špatná, návrh zákona ovšem obsahuje dva kontroverzní paragrafy - 82 a 84.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

První z kontroverzních paragrafů přikazuje poskytovatelům internetového připojení zablokovat webové stránky (nikoli domény) přidané na seznam nelegálních hazardních her, a to do 15 dnů od přidání. Pokud se tak nestane, poskytovatel připojení dostane pokutu. To je ale problém, protože zákon se nezmiňuje o konkrétním způsobu blokace. Konkrétní stránky se navíc nedají blokovat, pokud uživatel přistupuje k webu přes zabezpečené připojení, poskytovatel totiž obsah komunikace vůbec nevidí. Může tedy zablokovat celou doménu, například pomocí DNS, ty si ale dnes již umí změnit každý, kdo se v počítačích alespoň trochu vyzná. Nebo rovnou využije Operu, která nabízí zdarma VPN. O to horší je, že poskytovatel internetu musí stránku zablokovat do 15 dnů od přidání na seznam, po přidání na seznam se totiž provozovatle hry během několika málo hodin přesune na jinou doménu, jinou stránku.

Druhý kontroverzní paragraf svěřuje moc přidávat stránky na seznam Ministerstvu financí, nikoli nezávislé instituci, vytváří tak ideální podmínky pro cenzuru. Než se totiž cenzurovaná stránka domůže u soudu pravdy, v případě, že půjde například o politickou stranu, bude již dávno po volbách a odblokace tak bude zbytečná. Český internet se tak díky tomuto paragrafu přiblíží tomu Čínskému či Ruskému, protože cenzura bude možná. I když nebude aplikována ihned po vstoupení zákona v platnost, bude tu pro ni ideální prostředí.

Zajímavé jsou ovšem výsledky hlasování. I když se někteří senátoři snažili svým kolegům vysvětlit negativa těchto paragrafů, zákon nezískal ani jeden hlas proti. Pouze se menšina hlasování nezúčastnila. Poslední šancí, jak ponechat internet v České republice svobodný, je prezident, který může využít právo veta a vrátit tak návrh zákona do Poslanecké sněmovny.

Jeden z bannerů, který jste mohli potkat na českých webech; Zdroj: Iniciativa Přichází Cenzor!

Zdroj: Přichází Cenzor!


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa internetu
Článek pro vás napsala 26.5.2016 19:48
Avatar
Aktivity (0)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (21)

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:29.5.2016 20:54

Promiň, ale nemám mentální sílu na dekódování tvého příspěvku.. Jeden dlouhý odstavec bez diakritiky a napůl věty jsou na mě v současném stavu příliš.. :)

Odpovědět
29.5.2016 20:54
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Neaktivní uživatel:29.5.2016 21:06

Náš kořenový DNS server?

Odpovědět
29.5.2016 21:06
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Lukáš Hypša:29.5.2016 21:09

kdo na nich hraje neni beznej strejda podnikatel co si jde prohrat tydenni zisk .. jsou to lide, kteri vedi, ze je to smelina a snazi se to osmelit zpet...

Podle mě to jsou právě že hloupí lidé co se nechali nachytat na nějakou barevnou blikající reklamu a skončili na webu s hazardníma hrama. Takoví lidé jsou rádi že si dokážou otevřít IE v XPčkách a napsat do vyhledávače "ruleta". Když se stránka zablokuje tak to 95% lidí odradí a většina ze zbytku to pak taky nezvládne.
Horší už je ta zneužitelnost, ale jak už tady jednou zaznělo, podobný zákon už existuje např. na dětskou pornografii/prodej drog atd. a zatím s tím, co tak vím, žádný problémy nebyly.

Editováno 29.5.2016 21:10
Odpovědět
29.5.2016 21:09
Jsem lama co se roky snaží naučit napsat aspoň pár řádků a furt mu to nejde...
Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
Taskkill:29.5.2016 21:20

To mi zní jako podnět ke zvýšení vyjadřovací úrovně mých komtentářů. Inu proč ne, trocha diakritiky mě nezabije.

 
Odpovědět
29.5.2016 21:20
Avatar
Erik Báča
Člen
Avatar
Odpovídá na David Novák
Erik Báča:29.5.2016 21:25

Celkem jse se nudil, tak jsem komentář přepsal. Tady ho máš:

Já právě nesouhlasím, s tím, že lidé kteří tohle dělají nevědí. Příběh ze života: Tyhle kasína a takovýhle weby jsou docela šmelina jak sviň. Měl jsem pár známejch co na tom vydělávali. Servery těch služeb na ostrově MAN a v MAROKU. Když jsi vyhrál trochu větší obnos a „zapomněl” průběžně trochu prohrát zpátky, měl jsi zablokovanej účet do 24 hodin, prachy zmrzlý a „skončil jsi hochu”. Podobné to bylo s potvrzením identity. Tak se tihle známí naučili takový fígle, jako že používali právě ten cyberghost a hidemyass atd. a celou kaskádu opatření, aby rozmělnili svoje portfolio na menší a hůře postihnutelný celky. Když zamrzl jeden účet, přibyl další, přišli o dvacetinu denní práce a zahojili se na zbytku. Co je hlavní: o IT nevěděli zhola nic. Jen tahle šmelina. Takže podceňování uživatelů těhdle webů fakt není na místě, proto jsem proti tomu zákonu, protože vím, že tohle už vážně patří mezi základní dovednosti dnešních lidí (obcházení DNS a IP restrikci) a jako důkaz mám jednoduchou úvahu: zákon je proti nelegalním hazardním webům, což jsou relativně malý a hlavně podvodný weby. Ten kdo na nich hraje není běžnej strejda podnikatel, co si jde prohrát týdenní zisk. Jsou to lidé, kteří vědí, že je to šmelina a snaží se to ošmelit zpět.

Doufám, že tam nejsou chyby a že jsem vše pochopil správně.
Pokud má autor (Taskkill) jakoukoli výtku, tak se omlouvá a pokud to ještě půjde, tak to přepíšu.

Odpovědět
29.5.2016 21:25
Když mi dáš mínus, napiš proč!
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Lukáš Hypša
Neaktivní uživatel:29.5.2016 21:30

Podobný zákon existuje, jenže jaksi neblokuje Internet takovýmto způsobem a o legálnosti/ile­gálnosti materiálu rozhoduje moc soudní, ne moc úřední.

Editováno 29.5.2016 21:30
Odpovědět
29.5.2016 21:30
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Novák:29.5.2016 23:51

Oprav mě, pokud se mýlím, ale DNS je hierarchický systém. A jakožto stát máme vlastní .cz doménu (tu spravuje asi CZ.NIC??) a tedy kořenový (nebo se tomu říká jinak a kořenové jsou jen ty mezinárodní, co spravuje např. IANA?) DNS server se záznamy o .cz doménách.. No a ISP také mají své DNS servery a případně i v rámci LAN může být, atd. No a když uživatel chce přeložit jméno, tak se zeptá DNS serveru, typicky ISP. Když ten neví, tak se zeptá toho v CZ.NIC. No a pokud ten neví, tak to se to typicky přesměruje dál, až se vrátí odpověď. Tak místo tohoto přesměrování by teoreticky mohl odpovědět i na jiné, než .cz domény - podle blacklistu.

Odpovědět
29.5.2016 23:51
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Neaktivní uživatel:30.5.2016 6:18

CZ.NIC spravuje:

  1. Autoritativní server pro českou TLD
  2. Jeden z kořenových serverů

Takže blokace by šla dělat jen na DNS serverech ISP, nebo, což nejde, by jsme chtěli blokovat doménu, tak to jde na autoritativním serveru pro cz.
Kořenové servery a autoritativní servery TLD jsou něco jiného.

Odpovědět
30.5.2016 6:18
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Novák:30.5.2016 8:57

A kdo spravuje autoritativní server pro cz?

A jak by bylo možné to technicky řešit na DNS ISP? Stačí přidání DNS záznamu pro danou doménu?

Odpovědět
30.5.2016 8:57
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Neaktivní uživatel:30.5.2016 14:06

Autoritativní server pro cz spravuje CZ.NIC.
U DNS ISP by se to řešilo vážně jen přidáním záznamu. Ale tam stačí jen změnit DNS ISP na nějaký jiný. Technicky by to bylo možné blokovat i tak, pomocí DPI firewallu na L7..

Odpovědět
30.5.2016 14:06
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 31. Zobrazit vše