IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod do Adobe InDesign

Na úvod je potřeba si říct, proč je dobré Adobe InDesign vůbec jako grafický software využívat. Hodně lidí, co využívá grafické nástroje jen jako své koníčky, moc tento software příliš neznají. Je potřeba si říct, co ho odlišuje od Photoshopu a Illustratoru. InDesing totiž patří k této dvojici jako další z hojně využívaných grafických nástrojů.

Kromě toho je důležité si na začátek i povědět, čeho budeme chtít v těchto lekcí docílit. Jelikož se jedná o úplné základy, budeme chtít, podobně jako v lekcí ve Photoshopu a Illustratoru, tento grafický program pochopit a naučit se s ním co nejlépe pracovat. Proto na úplný začátek nečekejte žádné praktické příklady - k těm se dostaneme až později. Doporučuji si ovšem projít i tyto základní lekce, které by i již zkušeným uživatelům mohly pomoct prohloubit si znalosti a případně i začít používat v tomto programu něco nového k efektivnější práci.

Základy Adobe InDesign

Adobe InDesign vs Adobe Photoshop, Illustrator

Předpokládá se, že pokud se chystáte na tento kurz, již jste nějakým způsobem přišli do styku s Photoshopem, nebo Illustratorem. I kdyby tomu tak nebylo, nebude pro vás tak obtížné naučit se rovnou InDesign. Oproti právě již výše zmíněným programům je InDesign dle mého názoru o něco lehčí a přehlednější. Pracovní plocha zůstává stejná, ale nástrojů výrazně ubývá. To však neznamená, že InDesign by byl nějakým způsobem oproti Photoshopu a Illustratoru znevýhodněn. Pro těchto pár nástrojů si připravil rozšiřující nabídku, kterou předchozí programy nenabízí. Skvěle využitelný je například pro text tool, kde nabízí některé funkce, které byste v ostatních grafických nástrojích nenašli, nebo jen velice obtížně.

PS, ID, AI - Základy Adobe InDesign

Právě v textu můžeme vidět hlavní a výrazné plus InDesignu oproti původním vyučovaným programům. InDesign s ním umí skvěle nakládat. Proto se používá zejména pro publikaci graficky ztvárněných dokumentů. Velice dobře ho využijete při publikaci knih, časopisů, elektronických plakátů, interaktivních PDF, prezentací, brožur a slouží ke sdílení dalšího možného obsahu. Zkrátka ho využijete v tu chvíli, kdy budete chtít graficky ztvárnit materiál, ve kterém využijete nejvíce prostoru pomocí textu. Obsahuje i velké množství glyfů, které ve Photoshopu a Illustratoru opět nenajdete. Je zde i snadnější zacházení s nově staženými fonty, a to ve spolupráci s Adobe Stock.

To směřuje i ke druhé velké výhodě, kterou tento grafický program disponuje. Tou je uzpůsobení vícestránkových dokumentů. V InDesignu umíme velice rychle a efektivně vytvořit několik stránek najednou a dát jim jednotný grafický styl. Můžeme si však nastavit i dva a více rozdílných stylů, např. jiný na sudé a liché stránky, případně na úvodní, závěrečnou stránku atd. Zkrátka nepracujete pouze s jedním vytvořeným dokumentem, ale více objekty, což vám dost samotnou práci dost urychlí.

Brožury - Základy Adobe InDesign

Instalace programu

InDesign, stejně jako ostatní software od Adobe, můžete nalézt na oficiálních stránkách od Adobe. Můžete si tento program pořídit buď jednotlivě, nebo jako součást Adobe Creative Cloud balíčku, která ho v sobě samozřejmě zahrnuje a stejně jako licence na Photoshop a Illustrator, je i tato licence roční. Poté, co si pořídíte licenci na Adobe Creative cloud a zaregistrujete se, stačí najít Adobe InDesign a nainstalovat ho do svého PC.

Pokud nechcete investovat do celého balíčku a zajímáte se pouze o hlavní programy na grafiku, doporučuji si pořídit všechny tři – Photoshop, Illustrator, InDesign. Nejen že získáme programy, které umí spoustu užitečných funkcí, ale také spolu výborně spolupracují. Vše od Adobe je mezi sebou hezky provázané.

Systémové požadavky na instalaci

Zde se opět budeme rozcházet v tom, co za operační systém používáme. Raději si zde tedy popíšeme oba dva.

Creative Cloud - Základy Adobe InDesign

Windows

  • Procesor Intel Pentium 5 nebo AMD Athlon 64
  • Microsoft Windows 10 (verze 1709 nebo novější),
  • 4 GB RAM (doporučeno 16 GB)
  • 3,6 GB volného místa na pevném disku pro instalaci; další volné místo je potřeba v průběhu instalace (nelze instalovat na paměťová zařízení typu flash)
  • Monitor s rozlišením 1024×768 (doporučeno 1920×1080) a 32bitová grafická karta; podporuje displeje HiDPI

Poznámka: Chcete-li použít novou dotykovou pracovní plochu v aplikaci InDesign, potřebujete tablet/monitor s dotykovou obrazovkou a systémem Windows 10 nebo novějším (doporučeno zařízení Microsoft Surface Pro 3), jehož rozlišení obrazovky bude nastaveno nejméně na hodnotu 2160×1440 bodů.

  • Aktivace softwaru, ověření členství a přístup k online službám vyžadují připojení k internetu a registraci.
  • Aktivace je povinná

MacOS X

  • Vícejádrový procesor Intel
  • macOS 11.0 (Big Sur), macOS X 10.15 nebo 10.14
  • 4 GB RAM (doporučeno 16 GB)
  • 3.6 GB volného místa na pevném disku k instalaci; další volné místo je nutné při instalaci (instalace není možná na svazek se systémem souborů rozlišujícím malá a velká písmena, ani na vyměnitelná paměťová zařízení typu flash)
  • Monitor s rozlišením 1024×768 (doporučeno 1920×1080) a 32bitová grafická karta; podporuje displeje Retina

Volitelné: Chcete-li využívat výkon procesoru GPU, musí mít váš počítač se systémem Mac minimálně 1024 MB paměti VRAM (doporučeno 2 GB) a musí podporovat OpenGL verze 4.0 nebo vyšší.

Podporované počítače

  • iMac 4K
  • iMac 5K
  • MacBook Pro Retina
  • Mac Pro připojený k monitoru HiDPI
  • Mac mini připojený k monitoru HiDPI

Velikost VRAM najdete v okně Mac > O tomto Macu (údaj Grafika). Postup kontroly, jestli váš počítač podporuje požadovanou verzi OpenGL (4.0 nebo vyšší), naleznete v tomto dokumentu podpory společnosti Apple.

Poznámka: Procesor, který je vybaven GPU, lépe zvládá vykreslení na displejích s vysokým rozlišením. Procesory CPU začínají mít při vysokém rozlišení problémy. Pokud máme systém, který obsahuje kompatibilní kartu s procesorem GPU, vykreslí aplikace InDesign dokument ve výchozím nastavení pomocí procesoru GPU a nastaví možnost rychlost zobrazení na úroveň vysoké kvality. Můžeme si v Adobe InDesign nastavit pomocí cesty: ÚpravyPředvolbyVšeobecné (případně klávesová zkratka Ctrl + K) a na záložce Rychlost zobrazení dáme všude Zobrazení ve vysoké kvalitě.

Nastavení výkonu GPU - Základy Adobe InDesign

Co si projdeme v jednotlivých lekcích

Projdeme si úplné základy, ale i některé pokročilejší funkce, aby tomu každý porozumněl. Vím, že ze začátku pro zkušené uživatele Photoshopu, Illustratoru, ale i třeba někoho, kdo InDesign několikrát spustil, vytvořil si nějaký materiál, to může být nuda. S postupem času ovšem budeme dělat stále složitější věci. V kurzu InDesign pro pokročilé, který chci připravit po tomto kurzu, již budeme vytvářet i některé praktické příklady. Tak vytrvejte a určitě se nenechte odradit :-).

To je pro dnešní lekci již vše.

V další lekci, Instalace a úvodní obrazovka InDesign, už si InDesign nainstalujeme a podíváme se na odlišnosti, které nás v tomto grafickém softwaru oproti např. Illustratoru čekají.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 520x (48.42 kB)

 

Všechny články v sekci
Základy Adobe InDesign
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Instalace a úvodní obrazovka InDesign
Článek pro vás napsal Filip Kraic
Avatar
Uživatelské hodnocení:
14 hlasů
Filip Kraic
Aktivity