Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
swift week + discount 30

Lekce 9 - Velké srovnání základních třídících algoritmů

V minulé lekci, Counting sort, jsme si ukázali algoritmus Counting sort i se zdrojovými kódy.

Třídění je základní funkčností většiny počítačových programů i her, která se provádí velmi často. Setkáváme se s ní pokaždé, když počítač řadí kontakty podle abecedy, když hra vykresluje 2d scénu (nejprve si seřadí objekty podle vzdálenosti od kamery a až potom je může začít odzadu vykreslovat) nebo když zkrátka potřebujeme setřídit nějaké množství dat podle určitých kritérií, abychom z nich vytvořili nějaké statistiky. Můžeme tedy třídit např. žáky podle prospěchu, zaměstnance podle platu, kandidáty podle počtu hlasů atp. Třídění je spolu s vyhledáváním stěžejní vlastností také velkých obchodních informačních systémů. Jeho rychlost je tedy naprosto klíčová a závisí (kromě rychlosti počítače) na časové složitosti zvoleného třídícího algoritmu a také na velikosti a struktuře zpracovávaných dat. Pokud budeme znát principy a časové složitosti třídících algoritmů, můžeme dosáhnout obrovských časových úspor v našich programech. I hodinová operace se špatně zvoleným algoritmem se může jeho záměnou proměnit na záležitost několika málo vteřin.

Následující práce se zabývá porovnáním výkonu (benchmarkem) šesti třídících algoritmů. Cílem je přinést relativní porovnání rychlosti algoritmů na stejném stroji a stejných testovacích datech, která budou dostatečně objemná a různorodá. Měla by potvrdit očekávané chování a ohodnotit algoritmy podle času, který tříděním strávily, resp. zjistit, které algoritmy je vhodné použít na určitý typ dat a které nikoli.

Popis podmínek testování

V rámci této práce jsem testoval 6 třídících algoritmů založených na vzájemném porovnávání prvků. Následuje jejich seznam a hrubý popis funkčnosti, implementace a časové složitosti:


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 17 bodů (43 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 11 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 50 Kč 43 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Velké srovnání základních třídících algoritmů selection sort, bubble sort, merge sort, heap sort, quick sort.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity