Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 11 - Použití kolekcí z knihovny GLib v C

V minulé lekci, Univerzální seznam v jazyce C - Odstraňování a výpis, jsme dokončili implementaci univerzálního seznamu.

Problém všech předchozích lekcí byl v tom, že vidíme do celé struktury kolekcí. To nás může mimo jiné svádět kolekci uzpůsobovat pro daný projekt a nevytvářet ji univerzální a znovupoužitelnou. Někdy je to na místě, ale někdy naopak chceme jen použít již knihovnu hotovou. Proto je třeba vnitřní struktury kolekcí nějakým způsobem zakrýt. Jednou z cest je vytvoření knihovny, buď statické nebo dynamické, ve které je umístěn kód kolekce a hlavní program jen tuto knihovnu používá.

Zatím si zde nebudeme ukazovat, jak se knihovny vytvářejí, protože je to rozdílné v různých operačních systémech a různých vývojových prostředích. Místo toho si dnes jednu takovou knihovnu představíme. Je jí GLib, která je volně dostupná včetně zdrojových kódů jako free software.

Glib

Glib je dlouhá léta vyvíjená a udržovaná knihovna poskytující nejen různé druhy kolekcí, ale i jiných věcí, jako jsou vlákna, dynamické řetězce a podobně. Je velmi dobře odladěna a dá se použít v podstatě v každém operačním systému, ať už Windows, Linux, iOS nebo Android. Je základním kamenem pro populární projekty jako GNOME a GTK.

Použití je velmi jednoduché, ale sestavení knihovny není triviální záležitost. Musíme si při sestavování, ale i při distribucí, uvědomit rozdílnost operačních systémů i cílové platformy (x86, x64, Arm).


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C tutoriálu si ukážeme použití volně dostupné knihovny GLib a univerzálních kolekcí, které poskytuje.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 12 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 38 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 250 Kč 212 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Daniel Martinko
Avatar
Aktivity (2)