Lekce 11 - Použití kolekcí z knihovny GLib v C
V minulé lekci, Univerzální seznam v jazyce C - Odstraňování a výpis, jsme dokončili implementaci univerzálního seznamu.
Problém všech předchozích lekcí byl v tom, že vidíme do celé struktury kolekcí. To nás může mimo jiné svádět kolekci uzpůsobovat pro daný projekt a nevytvářet ji univerzální a znovupoužitelnou. Někdy je to na místě, ale někdy naopak chceme jen použít již knihovnu hotovou. Proto je třeba vnitřní struktury kolekcí nějakým způsobem zakrýt. Jednou z cest je vytvoření knihovny, buď statické nebo dynamické, ve které je umístěn kód kolekce a hlavní program jen tuto knihovnu používá.
Zatím si zde nebudeme ukazovat, jak se knihovny vytvářejí, protože je to rozdílné v různých operačních systémech a různých vývojových prostředích. Místo toho si dnes jednu takovou knihovnu představíme. Je jí GLib, která je volně dostupná včetně zdrojových kódů jako free software.
Glib
Glib je dlouhá léta vyvíjená a udržovaná knihovna poskytující nejen různé druhy kolekcí, ale i jiných věcí, jako jsou vlákna, dynamické řetězce a podobně. Je velmi dobře odladěna a dá se použít v podstatě v každém operačním systému, ať už Windows, Linux, iOS nebo Android. Je základním kamenem pro populární projekty jako GNOME a GTK.
Použití je velmi jednoduché, ale sestavení knihovny není triviální záležitost. Musíme si při sestavování, ale i při distribucí, uvědomit rozdílnost operačních systémů i cílové platformy (x86, x64, Arm).
...konec náhledu článku...
Pokračuj dál
Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.
Koupit tento kurz
Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.
- Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
- Kvalitní znalosti v oblasti IT.
- Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.
Popis článku
Požadovaný článek má následující obsah:
V C tutoriálu si ukážeme použití volně dostupné knihovny GLib a univerzálních kolekcí, které poskytuje.
Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.