Lekce 6 - Spojové seznamy v jazyce C
V minulé lekci, Dynamická pole (vektory) v jazyce C, jsme si vytvořili dynamické pole (vektor). To je zatím první datová struktura, do které umíme ukládat prvky aniž bychom museli předem určovat její velikost. Jak jsme si zmínili, výhodou vektoru je náhodný přístup k jeho prvkům a jeho nevýhodou je nemožnost vkládat prvky doprostřed vektoru a také (i když minimální) paměťová a časová náročnost spojená s udržováním volného místa v poli pro další prvky.
V dnešním C tutoriálu vytvoříme tzv. spojový seznam. To je datová struktura, která se opět používá pro ukládání prvků, jejichž počet obvykle předem neznáme. Pole v tomto případě vůbec nevyužijeme. Jednotlivé prvky ve spojovém seznamu jsou v paměti různě rozházené (již tedy nejsou za sebou) a po sobě jdoucí prvky na sebe odkazují. Můžeme si to představit jako takový řetězec, kdy 1. prvek ukazuje na druhý, druhý na třetí a tak dále.
Ukažme si, jak v paměti vypadá několik čísel uložených v poli:

Když ty samé prvky uložíme do spojového seznamu, můžeme si situaci v paměti představit např. takto:
...konec náhledu článku...
Pokračuj dál
Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.
Koupit tento kurz
Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.
- Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
- Kvalitní znalosti v oblasti IT.
- Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.
Popis článku
Požadovaný článek má následující obsah:
V tutoriálu naprogramujeme datovou strukturu spojový seznam, který je stejně jako vektor kapacitně neomezený, ale má jiné výhody a nevýhody.
Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.