Akce! Dobij si body, napiš nám do zpráv "Přes léto se to naučím!" a dobijeme ti ještě navíc 50% z této částky! Sleva na výuku platí do 22.6.2018.

Lekce 2 - Instalace NetBeans a kompilátoru C

C a C++ Céčko Základní konstrukce C Instalace NetBeans a kompilátoru C

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do programovacího jazyka C, jsme si udělali úvod do jazyka C. V dnešním tutoriálu si ukážeme jak nainstalovat NetBeans IDE a kompilátor tak, abychom mohli začít programovat v céčku.

Instalace Kompilátoru

Poznámka: pokud máte Linux (Ubuntu), nemusíte kompilátor stahovat.

Nejprve si stáhneme takzvaný kompilátor. Kompilátor je počítačový program (nebo sada programů), který transformuje zdrojový kód napsaný v programovacím jazyce (v našem případě v céčku) do nižšího počítačového jazyka, který umí procesor spustit.

Pro jazyk C existuje spousta kompilátorů, pro tento seriál budeme používat Cygwin GCC, (pokud si stáhnete nějaký jiný, je možné, že některé ukázkové kódy nebudou fungovat). Nejprve přejdeme na http://cygwin.com/install.html a klikneme na "setup-x86.exe" nebo pokud máte 64 bit bitový Windows tak na "setup-x86_64.exe".

Stažení Cygwin GCC

Po stažení se nám spustí "Cygwin Setup" okno a budeme klikat na tlačítko "Další", dokud se nám neobjeví toto okno:

Cygwin Instalace

Zde si vybíráme odkud bude samotný program stažen. Můžeme vybrat jakou adresu chceme, ale ideálně by oblast, ze které budeme stahovat, měla být blízko nás, takže třeba z Německa, (přípona .de). Já použiji http://cygiwn.mirrorcatalogs.com. Až si vyberete adresu, ze které budete stahovat, můžeme kliknout na tlačítko "Další".

Poznámka: Je možné, že nějaké adresy jsou poškozené a nepůjde se na ně připojit.

Nyní se nám ukáže okno, kde si máme vybrat balíčky, které chceme nainstalovat. Rozklikneme si balíček "Devel" tím, že klikneme na to malé plus vedle něj.

Balíčky Cygwin instalace

Až to budeme mít otevřené, najdeme package (balík), který se jmenuje "gcc-core" a klikneme na skip, který je vedle něj.

Poznámka: Čísla, která se objevila, znamenají verzi kompilátoru, takže zvolte co nejvyšší.

GCC instalace devel

Poté ještě najdeme balík s názvem "make" a také klikneme na "Skip", aby se mohl nainstalovat.

Instalace Cygwin

Nyní budeme klikat "Další" tak dlouho, než se instalace zahájí. Až se instalace dokončí, stačí jen kliknout "Dokončit".

Instalace IDE

Potom si stáhneme IDE, což je takový lepší textový editor. Pro tento seriál (a většinu dalších seriálů na ITnetwork) budeme používat Netbeans IDE. Stáhneme ho na https://netbeans.org/downloads/ tím, že klikneme na "download" pod sekcí "C/C++".

Poznámka: Pokud plánujete programovat nebo už programujete v Javě nebo jiných jazycích, stáhněte Netbeans IDE pod sekcí "all".

StazeniNetBeans

Po stažení soubor s příponou .exe otevřeme a nainstalujeme (všechno "odnextujeme", tedy klikáme na další).

Poznámka: Je možné, že pokud stahujete NetBeans s ostatními jazyky, bude vyžadovat nainstalovat JDK (Java development Kit). Ten můžete stáhnout zde: http://www.oracle.com/…2133151.html

Hello World

Poslední věc, kterou v tomto díle uděláme, je, že vyzkoušíme zda je správně nainstalovaný kompilátor. Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Právě taky program nyní vytvoříme.

Otevřeme Netbeans IDE (měli byste ho mít na ploše). Až se program načte, klikneme vlevo nahoře na tu hnědou krychli se zeleným plus (vytvořit nový projekt).

Nový projekt v NetBeans IDE

Poté se nám objeví nové okno. Klikneme na "C/C++ Application" a klikneme na "Next >"

Nový céčkový projekt v NetBeans

Nyní se objeví nové okno s formulářem. Změníme jen "Project Name:" na 'HelloWorld' a vedle pole, kde je napsáno "main", je dropdown menu. Klikneme na něj a vybereme "C". Nyní by měl váš formulář vypadat asi takto:

Nový projekt v NetBeans IDE

Až se ujistíte, že to máte stejně vyplněné, klikneme na "Finish".

Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu.

Zašedlý text mezi lomítky a hvězdičkami jsou tzv. komentáře. Kompilátor si jich nevšímá, slouží jen jako poznámky pro programátora. Zde konkrétně je to popisek kdo a kdy program vytvořil.

Zajímavé jsou řádky začínající #include. Tím definujeme které knihovny budeme používat. Pod knihovnou si představíme balíček nějakých funkcí. stdio.h obsahuje funkce pro práci s konzolí a soubory (zkratka ze Standard input/output), stdlib.h zas základní funkce pro práci (zkratka ze Standard library).

Program v céčku začne vždy v hlavní funkci, která se jmenuje main(). Její tělo je uzavřeno do složených závorek. Nyní uvnitř funkce vidíme jen příkaz return, který navrátí standardní výstupový kód když program skončí. Říkáme tak systému, že doběhl v pořádku.

Céčko v NetBeans

Do funkce main(), pod řádek, kde je napsáno:

int main(int argc, char** argv) {

Napíšeme:

printf("Hello World!");

Tím po spuštění hlavní funkce vypíšeme text do konzole. Až to budete mít napsané, můžeme program spustit zelenou šipkou v nástrojové liště nebo klávesou F6:

Hello World C NetBeans

Po spuštění se opravdu vypíše hláška "Hello World!".

Konzolová aplikace
Hello World!

Pokud se vám to podařilo, tak jste udělali všechno správně a máte vše správně nastavené. Pokud se panel s výstupem nezobrazil, můžete jej otevřít z menu v nabídce Window -> Output.

Dnešní instalace kompilátoru a IDE je za námi a já se na vás těším v příští lekci, Proměnné a typový systém v Céčku, kdy si ukážeme datové typy.


 

 

Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
23 hlasů
Autor se věnuje Javě, Kotlinu, PHP, C, HTML. Zajímá ho spíše game design.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do programovacího jazyka C
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v Céčku
Aktivity (9)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (58)

Avatar
Ondřej Honza:23.8.2017 22:33

Opět já, mám další problém, když spustím ,,Hello world" projekt tak build run se uskuteční ale run píše chybu ,,No such file or directory." Našel sem si to v počítači a je tam aplikace Hello world, která při spuštění hlásí že mi chybí cygwin1.dll. Opravdu nevím co to znamená.

 
Odpovědět 23.8.2017 22:33
Avatar
Tomas Hendrych:7.10.2017 0:25

Když spustím program nebo debugování, tak to vypíše RUN ERROR a neukáže se konzole. Prosím poraďte

 
Odpovědět 7.10.2017 0:25
Avatar
Jan Bartík
Člen
Avatar
Jan Bartík:30.12.2017 20:55

Mám linux mint a netbeans nejspíš nemůže najít knihovny ....poradí někdo? nejde nic zkompilovat :/
Ikdyž napíšu zdroják do obyč souboru např:
#include <stdio.h>

int main(){

printf("ahoj svete!");

return 0;
}
a dám zkompilovat v terminálu tk vypíše : ahoj.c:1:19: fatal error: stdio.h: Adresář nebo soubor neexistuje
compilation terminated.

Odpovědět 30.12.2017 20:55
Janko
Avatar
Martin Patočka:21. března 21:03

Ahoj, bohužel, mi nejde nainstalovat NetBeanes, už jsem se tím zabýval, když jsem se učil Javu, mohli byste mi doporučit nějaké jiné prostředí? Děkuji za odpověď

 
Odpovědět  +1 21. března 21:03
Avatar
Samuel Kodytek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Patočka
Samuel Kodytek:21. března 22:32

Ahoj, já osobně používám Intellij od Jetbrains - https://www.jetbrains.com/idea/ . Pro studenty jsou všechny verze zadarmo, jinak si můžeš stáhnout zadarmo community edition :)

Odpovědět  +2 21. března 22:32
Programming is thinking, not typing.
Avatar
 
Odpovědět  +1 21. března 23:05
Avatar
Odpovídá na Samuel Kodytek
Martin Patočka:21. března 23:42

Asi hloupý dotaz, ale jde v tom programovat C/C++? Zdá se mi, jakoby to bylo pouze na Javu

 
Odpovědět  +1 21. března 23:42
Avatar
pocitac770
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Patočka
pocitac770:22. března 1:06

Pokud již máš nainstalované NetBeans z doby, kdy jsi programoval v Javě, tak si musíš doinstalovat plugin na C/C++, uděláš to před to tlačítko "Install Plugins" na Start Page, tak si vyhledáš C/C++, stáhneš, nainstaluješ, a zbytek dle zdejšího návodu ( = vše kromě instalace NetBeans) :)

 
Odpovědět 22. března 1:06
Avatar
Samuel Kodytek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Patočka
Samuel Kodytek:22. března 6:44

Bohužel Intellij je pouze pro Javu a pár jiných jazyků jako je například Kotlin. Od Jetbrains existuje IDE pro C/C++ ale je placené :/ (ne pokud jsi student). Dále existuje ještě Eclipse, ten je zadarmo a má spoustu pluginů. Dá se v něm programovat jak v Javě tak i v C/C++ https://www.eclipse.org/…ds/packages/

Odpovědět 22. března 6:44
Programming is thinking, not typing.
Avatar
Tomáš Daniel:1. května 20:25

chtěl jsme se zeptat, proč je můj "buildhost" disconnected???? jak ho můžu připojit?

Odpovědět 1. května 20:25
Proč chtít cokoliv jiného, než IT
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 68. Zobrazit vše