C# týden C# týden
Pořádné programy s pořádnou klávesnicí zdarma. Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na C# .NET

Lekce 2 - Instalace NetBeans a kompilátoru C

C a C++ Céčko Základní konstrukce C Instalace NetBeans a kompilátoru C American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do programovacího jazyka C, jsme si udělali úvod do jazyka C. V dnešním tutoriálu si ukážeme jak nainstalovat NetBeans IDE a kompilátor tak, abychom mohli začít programovat v céčku.

Instalace Kompilátoru

Poznámka: pokud máte Linux (Ubuntu), nemusíte kompilátor stahovat.

Nejprve si stáhneme takzvaný kompilátor. Kompilátor je počítačový program (nebo sada programů), který transformuje zdrojový kód napsaný v programovacím jazyce (v našem případě v céčku) do nižšího počítačového jazyka, který umí procesor spustit.

Pro jazyk C existuje spousta kompilátorů, pro tento seriál budeme používat Cygwin GCC, (pokud si stáhnete nějaký jiný, je možné, že některé ukázkové kódy nebudou fungovat). Nejprve přejdeme na http://cygwin.com/install.html a klikneme na "setup-x86.exe" nebo pokud máte 64 bit bitový Windows tak na "setup-x86_64.exe".

Stažení Cygwin GCC

Po stažení se nám spustí "Cygwin Setup" okno a budeme klikat na tlačítko "Další", dokud se nám neobjeví toto okno:

Cygwin Instalace

Zde si vybíráme odkud bude samotný program stažen. Můžeme vybrat jakou adresu chceme, ale ideálně by oblast, ze které budeme stahovat, měla být blízko nás, takže třeba z Německa, (přípona .de). Já použiji http://cygiwn.mirrorcatalogs.com. Až si vyberete adresu, ze které budete stahovat, můžeme kliknout na tlačítko "Další".

Poznámka: Je možné, že nějaké adresy jsou poškozené a nepůjde se na ně připojit.

Nyní se nám ukáže okno, kde si máme vybrat balíčky, které chceme nainstalovat. Rozklikneme si balíček "Devel" tím, že klikneme na to malé plus vedle něj.

Balíčky Cygwin instalace

Až to budeme mít otevřené, najdeme package (balík), který se jmenuje "gcc-core" a klikneme na skip, který je vedle něj.

Poznámka: Čísla, která se objevila, znamenají verzi kompilátoru, takže zvolte co nejvyšší.

GCC instalace devel

Poté ještě najdeme balík s názvem "make" a také klikneme na "Skip", aby se mohl nainstalovat.

Instalace Cygwin

Nyní budeme klikat "Další" tak dlouho, než se instalace zahájí. Až se instalace dokončí, stačí jen kliknout "Dokončit".

Instalace IDE

Potom si stáhneme IDE, což je takový lepší textový editor. Pro tento seriál (a většinu dalších seriálů na ITnetwork) budeme používat Netbeans IDE. Stáhneme ho na https://netbeans.org/downloads/ tím, že klikneme na "download" pod sekcí "C/C++".

Poznámka: Pokud plánujete programovat nebo už programujete v Javě nebo jiných jazycích, stáhněte Netbeans IDE pod sekcí "all".

StazeniNetBeans

Po stažení soubor s příponou .exe otevřeme a nainstalujeme (všechno "odnextujeme", tedy klikáme na další).

Poznámka: Je možné, že pokud stahujete NetBeans s ostatními jazyky, bude vyžadovat nainstalovat JDK (Java development Kit). Ten můžete stáhnout zde: http://www.oracle.com/…2133151.html

Hello World

Poslední věc, kterou v tomto díle uděláme, je, že vyzkoušíme zda je správně nainstalovaný kompilátor. Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Právě taky program nyní vytvoříme.

Otevřeme Netbeans IDE (měli byste ho mít na ploše). Až se program načte, klikneme vlevo nahoře na tu hnědou krychli se zeleným plus (vytvořit nový projekt).

Nový projekt v NetBeans IDE

Poté se nám objeví nové okno. Klikneme na "C/C++ Application" a klikneme na "Next >"

Nový céčkový projekt v NetBeans

Nyní se objeví nové okno s formulářem. Změníme jen "Project Name:" na 'HelloWorld' a vedle pole, kde je napsáno "main", je dropdown menu. Klikneme na něj a vybereme "C". Nyní by měl váš formulář vypadat asi takto:

Nový projekt v NetBeans IDE

Až se ujistíte, že to máte stejně vyplněné, klikneme na "Finish".

Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu.

Zašedlý text mezi lomítky a hvězdičkami jsou tzv. komentáře. Kompilátor si jich nevšímá, slouží jen jako poznámky pro programátora. Zde konkrétně je to popisek kdo a kdy program vytvořil.

Zajímavé jsou řádky začínající #include. Tím definujeme které knihovny budeme používat. Pod knihovnou si představíme balíček nějakých funkcí. stdio.h obsahuje funkce pro práci s konzolí a soubory (zkratka ze Standard input/output), stdlib.h zas základní funkce pro práci (zkratka ze Standard library).

Program v céčku začne vždy v hlavní funkci, která se jmenuje main(). Její tělo je uzavřeno do složených závorek. Nyní uvnitř funkce vidíme jen příkaz return, který navrátí standardní výstupový kód když program skončí. Říkáme tak systému, že doběhl v pořádku.

Céčko v NetBeans

Do funkce main(), pod řádek, kde je napsáno:

int main(int argc, char** argv) {

Napíšeme:

printf("Hello World!");

Tím po spuštění hlavní funkce vypíšeme text do konzole. Až to budete mít napsané, můžeme program spustit zelenou šipkou v nástrojové liště nebo klávesou F6:

Hello World C NetBeans

Po spuštění se opravdu vypíše hláška "Hello World!".

Konzolová aplikace
Hello World!

Pokud se vám to podařilo, tak jste udělali všechno správně a máte vše správně nastavené. Pokud se panel s výstupem nezobrazil, můžete jej otevřít z menu v nabídce Window -> Output.

Dnešní instalace kompilátoru a IDE je za námi a já se na vás těším v příští lekci, Proměnné a typový systém v Céčku, kdy si ukážeme datové typy.


 

 

Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
25 hlasů
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do programovacího jazyka C
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka C
Miniatura
Následující článek
Proměnné a typový systém v Céčku
Aktivity (10)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (70)

Avatar
Filda Smolka
Člen
Avatar
Filda Smolka:9.7.2018 0:01

Díky za radu, zkoušel jsem to, ale u 67% mě to vyhodilo error, myslím si, že bude problém hned v kroku: enter the HTTP Proxy and Port for your proxy, and click OK. Nejspíš jsem nezadal správný HTTP Proxy a port... Nevíš jak a kde ho najdu?

 
Odpovědět 9.7.2018 0:01
Avatar
Odpovídá na Filda Smolka
Michal Šmahel:9.7.2018 0:27

Součástí návodu (hned v 1. kroku) je popsáno, kde se proxy nastavuje. Bohužel to nestačí pouze systémově, ale musí se uvést přímo v Netbeans.

Odpovědět 9.7.2018 0:27
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Filda Smolka
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Šmahel
Filda Smolka:9.7.2018 12:11

Jasně, tomu chápu, jenže já proxy nepoužívám, tudíž nemám ani port... Potřeboval bych poradit ohledně toho jak ji nastavím nebo zjistím normálně, když v nastavení na proxy síti nebylo žádné číslo ani port...

 
Odpovědět 9.7.2018 12:11
Avatar
Odpovídá na Filda Smolka
Michal Šmahel:9.7.2018 20:26

Když proxy nepoužíváš, vypni ji (nebo nevyplňuj - nevím, jak to tam konkrétně je, nemám momentálně k dispozici počítač).

Odpovědět 9.7.2018 20:26
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
forcabarca
Člen
Avatar
forcabarca:28.10.2018 2:29

Nainstaloval jsem to přesně podle návodu, cygwin jsem nainstaloval snad 4x opakovaně, ale stejně mi ho netbeans nerozpozná a mám při zakládání projektu prázdného localhosta i tool collection. Snažil jsem se ten cygwin různě přidávat ale nechytá se to. Co hůř - ani google neporadil, všude jen upozorňují "Netbeans pro céčko nemá compiller, doinstaluj si ho", to je vše. Napadá prosím někoho co by to mohlo způsobovat za předpokladu, že jsem při instalaci postupoval správně?
PS: instaluji to na domácím počítači, kde jsem nikdy do zabezpečení nehrabal

Editováno 28.10.2018 2:31
 
Odpovědět 28.10.2018 2:29
Avatar
Odpovídá na forcabarca
Honza Hartmy Hartman:3.11.2018 22:58

Mám úplně ten samý problém, také jsem dodržel veškeré pokyny při instalaci ale bohužel dostavil tenhle výsledek. Snad někdo bude vědět a poradí.

 
Odpovědět  +1 3.11.2018 22:58
Avatar
forcabarca
Člen
Avatar
Odpovídá na Honza Hartmy Hartman
forcabarca:3.11.2018 23:37

Použil jsem Code::Blocks IDE, frčí hladce, obsahuje všechno co je potřeba, tzn. není třeba nic doinstalovávat. Akorát pokud ti nebude konzole vypisovat české znaky tak na začátek main metody přidej vždy tohle a pojede i to:
system("chcp 65001 > nul"); // UNICODE V KONZOLI

 
Odpovědět 3.11.2018 23:37
Avatar
forcabarca
Člen
Avatar
forcabarca:4.11.2018 2:09

a ještě Lucida Console typ písma přímo v konzoli nastavit. Pak pojedou české znaky v Code::Blocks.

 
Odpovědět 4.11.2018 2:09
Avatar
pol pafke
Člen
Avatar
pol pafke:21. ledna 13:12

Dobrý den, jsem velmi rád, že jsem našel tuto online výuku. Potřebuji se naučit na zkoušku programovat v C-čku a ze školních slidů a výkladů učitele, jsem toho moc nepochytil.
Tato forma poopatistického vysvětlování mi plně vyhovuje a doufám, že se dopracuji k cíli - což je zkouška.

Díky
Pol Pafke

 
Odpovědět 21. ledna 13:12
Avatar
J. Karmazin
Člen
Avatar
J. Karmazin:12. února 11:56

Ahoj, nainstaloval jsem NetBeans i Cygwin64, ale stále mi to v Netbeans hlásí, že to nenašlo kompilátor. Zkoušel jsem ho manuálně zadat (Cygwin.bat), ale nepomohlo to, prosím pomoc.

 
Odpovědět 12. února 11:56
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 80. Zobrazit vše