C a C++ týden ITnetwork Flashka zdarma
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy C a C++
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Lekce 24 - Přátelé a vnořené třídy v C++

V minulé lekci, Jmenné prostory v C++, jsme si říkali o jmenných prostorech. Dnes si v C++ tutoriálu řekneme o konceptu přátel (friends) a ukážeme si, jak můžeme třídy zanořovat do sebe.

Přátelé (friends)

Každá třída může nadefinovat své přátele. Všimněte si explicitního určení, tedy "já si volím své přátele". To je velmi důležité, protože přátelé jsou silná technika, která porušuje zapouzdření a tím není v souladu s čistým OOP. Po nadefinování mají přátelé možnost přistupovat k privátním členům třídy. Pokud se nad tím zamyslíme, tak je to naprosto proti pravidlům, které jsme si do teď říkali. Nejenže může přítel přistupovat k veřejným a chráněným členům, může přistupovat dokonce i k privátním členům, což je naprosto v rozporu s tím, o co se snažíme - zapouzdřit logiku. Na druhou stranu, pokud se k atributům skutečně potřebujeme dostat, je to lepší řešení než označit atribut jako veřejný.

Využití

Přátelé se většinou nepoužívají a když už, tak se jedná o velmi blízké objekty ve smyslu blízké spolupráce - například máme třídu mapy a třídu ikony na mapě. Pokud posuneme mapu, potřebujeme přepsat i souřadnice ikony. Jedním z řešením je udělat mapu přítele ikony a tím pádem může mapa přepsat souřadnice ikony. Dalším případem jsou


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Ukážeme si koncept přátel v C++ a dále si řekneme jak třídy zanořovat do sebe.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 318 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 239 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 36 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 199 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 25% slevu.
239 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 793 Kč 595 Kč

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal patrik.valkovic
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Předchozí článek
Jmenné prostory v C++
Všechny články v sekci
Objektově orientované programování v C++
Miniatura
Následující článek
Konverze typů v C++
Aktivity (8)