Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Lekce 6 - Synchronizovaná fronta a vzor producent - konzument v C++

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Synchronizace vláken v C++ - Volatile a Mutex, jsme si představili std::mutex, tedy třídu, která nám dovolí vytvořit synchronizovaný blok a díky které dokážeme sychronizovat vlákna mezi sebou. K tomu jsme si vysvětlili, co je to race condition. Při deklarování proměnných také nesmíme zapomenout na klíčové slovo volatile, které zajistí, že hodnota proměnné nebude v procesoru cachována.

Dnes dáme dohromady vše, co jsme se zatím naučili. Vytvoříme si synchronizovanou frontu, na které si vyzkoušíme mutexy a jejich zamykání v praxi. Až budeme mít synchronizovanou frontu hotovou, naimplementujeme si jednu z nejčastějších vícevláknových architektur - producent - konzument. Máme před sebou spoustu práce, tak vzhůru do toho! :)

Synchronizovaná fronta

Fungování fronty známe. Jedná se o tzv. FIFO (First In First Out) datovou strukturu. V případě, že nevíte o čem mluvím, doporučuji si před pokračováním ve vícevláknovém programování projít základní datové struktury.

Implementovat frontu není zas tak složité - potřebujeme pole nebo spojový seznam. Poté z jedné strany plníme data, zatímco na druhé je mažeme. Ve vícevláknové aplikaci bude frontu plnit několik vláken nějakými výsledky, co vypočítala, aby se využil výkon více jader procesoru. To bohužel již tak snadné nebude.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si v C++ vytvoříme synchronizovanou frontu pomocí vláken, kterou následně použijeme v architektuře producent - konzument.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 12 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 38 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 250 Kč 212 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (3)