Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu

Lekce 14 - Narozeniny v C++ - Modelová vrstva JSON - Dokončení

V minulé lekci, Narozeniny v C++ - Modelová vrstva JSON - Druhá část, jsme si připravili hlavičkový soubor třídy PersonModel. Dnes budeme tuto třídu implementovat.

Konstruktor

Začneme konstruktorem, který načte data o osobách ze souboru a v případě, že soubor zatím neexistuje, např. byl nějakým nedopatřením smazán, vytvoří ukázkovou kolekci s jednou osobou. Mám zde Friedricha Nietzscheho, ale volba je na vás.

Prvně souboru přiřadíme jméno z konstanty. V minulé lekci jsme si vytvořili atribut m_isChanged, který udává zda došlo v datech k nějakým změnám. Tento příznak nastavíme na false, protože k žádné změně v datech zatím nedošlo. Pokud bychom naopak při neexistenci souboru tvořili novou osobu, nastavíme příznak na true.

Dále provedeme test existence souboru a pokud je k dispozici, pokusíme se jej otevřít pro čtení jako textový soubor. Celý soubor načteme do objektu JsonDocument a vyhodnotíme případné chyby ve formátu. Následně dokument převedeme na pole, se kterým budeme v modelu dále pracovat, a všechny CRUD operace (vytvoření, čtení, editace, odstranění) budeme provádět právě nad tímto QJsonArray.

Zdrojový kód implementace bude v současné chvíli následující:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu dopíšeme klíčovou část logiky práce s JSON soubory v Qt. Pokračujeme na upomínači narozenin.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 170 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 145 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 64 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
145 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 424 Kč 361 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Virlupus
Avatar
Autor se věnuje webovým aplikacím a skladově-účetnímu softwaru. Snaží se uvést zpět PC-Fand v Javě i Pythonu. Lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity (3)