Lekce 16 - Bariéry a závory v C++

V minulé lekci, POSIX a Windows Threading library v C++, jsme si představili nativní knihovny POSIX threads sloužící pro UNIX-like systémy a Windows Threading pro Windows.

Dnes si opět rozšíříme obzory a podíváme se na bariéry a závory, které nám umožňují paralelizovat naše algoritmy.

Bariéry

Bariéra (anglicky barrier) je struktura umožňující synchronizovat běh vláken.

Motivace

Na začátku kurzu jsme několikrát zdůrazňovali, že je potřeba nad programem myslet paralelně, nikoli sekvenčně. Operační systém se může rozhodnout nějaké vlákno pozastavit, spustit se zpožděním a podobně. Ve výsledku se může stát, že vlákno začínající voláním sleep() po 1s může být spuštěno dříve, než vlákno bez uspání. Právě bariéry tento problém řeší.

Funkčnost

Při vytvoření bariéry předáme počet vláken, které mají na bariéře čekat. Každé vlákno, které se k bariéře dostane, se zablokuje. Teprve až je počet čekajících vláken roven předané hodnotě, bariéra vlákna odblokuje a dovolí jim pokračovat (někdy se můžeme setkat s pojmem "protržení bariéry"). Poté se bariéra opět aktivuje a znovu čeká na daný počet vláken.

Svým způsobem tedy bariéra zajišťuje, že se všechna vlákna (resp. jejich daný počet) setkají na stejném místě v programu nebo minimálně na stejné synchronizační entitě.

Závora

Závora (anglicky latch) je zjednodušení bariéry.

Funkčnost

Fungování je totožné s bariérou, pouze s tím rozdílem, že závora


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu si představíme nové synchronizační entity - bariéry a závory, pomocí kterých můžeme vlákna zesynchronizovat na konkrétním místě.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 180 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 153 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 68 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
153 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 449 Kč 382 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (3)