Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 4 - Plánování a stavy vláken v C++

V minulé lekci, Čekání na vlákno v C++ a předávání parametrů, jsme si vysvětlili, jak na vlákno počkat a proč je nutné na něj čekat v první řadě. Dále jsme si ukázali, jak předat vláknu nějaká data přes parametry. V dnešním tutoriálu se blíže podíváme na plánování vláken z hlediska operačního systému. Tak vzhůru do toho.

Uspání vlákna

Vlákno nemusí běžet po celou dobu běhu programu. Může například nárazově zpracovat 1000 čísel a poté počkat nějaký čas, až bude mít dalších 1000 čísel ke zpracování. Vlákno můžeme tzv. uspat, tj. pozastavit jeho provádění na určitou dobu. Například na sekundu. Vlákno se poté přibližně za sekundu spustí (říkáme, že se vzbudí) a zpracuje data, která za tuto sekundu přišla. Poté se znovu na sekundu uspí a tak dokola.

V C++ pro to máme metodu sleep_for() na objektu std::this_thread. Ta uspí vlákno na dobu danou parametrem, který je typu std::chrono::duration. Ještě, než se podíváme na ukázku, znovu upozorním, že plánování vláken je plně v rukou operačního systému. Parametr udává minimální čas, po který bude vlákno uspáno, ale vlákno může být uspáno i na dobu delší (a pravděpodobně i bude).

Timeslices

Operační systém totiž pracuje s tzv. timeslices


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu se podíváme, jak operační systém vlákna plánuje, jak vlákno můžeme uspat a s tím související stavy vláken.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 170 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 145 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 19 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 64 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
145 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 424 Kč 361 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (5)